
Základné zásady murovania
Nosné steny a priečky sa odporúča zakladať na asfaltový pás, a to aj vo vyšších podlažiach. Predchádza sa tým vzniku trhlín od zmrašťovania betónu stropnej konštrukcie a zabezpečí sa aj redukcia prenosu zvuku.
Ostenie stavebných otvorov treba ukončiť drážkami, prípadne perami tehál, určite nie rezanou stranou tehly. Kotvenie vnútorného muriva, prípadne priečok sa realizuje pomocou plochých kotiev zabudovaných do ložných škár obvodového muriva, väčšinou do každej druhej ložnej škáry.
Informácie o materiáli
V tomto prípade pracujeme s tehlou v brúsenom vyhotovení, ktorá je určená na murovanie na tenkú škáru. Hodí sa aj na zhotovenie vnútorných nenosných stien, šachiet a prímuroviek.
Medzery medzi stropom a posledným radom muriva priečok treba vyplniť maltou. Pri požiadavke na pružné dotesnenie sa odporúča použiť na vyplnenie medzery pružný materiál, napr. minerálnu vlnu. Oceľové dverné zárubne sa do muriva fixujú klinmi, prípadne šikmými latami a pripevnia sa na murivo. Rámy okien a dverí sa kotvia pomocou samorezných skrutiek.
Čo použiť na založenie prvého radu?
Otvory sa vŕtajú vždy bez príklepu. Výška vymurovania v priebehu jedného dňa závisí od hrúbky muriva, druhu použitej malty, hmotnosti muriva, poveternostných vplyvov a pod. Založenie prvého radu tehál sa realizuje na natavený ťažký asfaltovaný pás s hrúbkou min. 2,5 mm, ktorý presahuje min. 150 mm na každú stranu omietnutej steny.
Pamätajte pritom na vzájomné napojenie hydroizolácie. Prvý rad brúsených tehál sa zakladá na vyrovnané maltové lôžko do rovnakej výšky ako obvodové a vnútorné nosné murivo. Alternatívne možno založiť prvý rad tehál na vyrovnané maltové lôžko s menšou hrúbkou, min. však 6 mm.
Oceľové kotvy na previazanie muriva priečok sa namontujú dodatočne. Priečky z brúsených tehál sa murujú na maltu na tenké škáry, do ktorej sa tehly namáčajú, na vopred pripravenú silikátovo-disperznú murovaciu maltu systémovým valčekom alebo pomocou tenkovrstvovej PU peny (tenkovrstvové lepidlo). Pri murovaní sa dodržiava minimálna preväzba tehál. V mieste rohu a styku stien sa tehly vzájomne preväzujú.
Čo budeme potrebovať
- Priečkové murivo (napr. HELUZ 11,5 brúsená rozmery: 497 × 115 × 249 mm)
- Ťažký asfaltovaný pás (šírka: 330 mm, hrúbka: 3,5 mm, dĺžka 10 m)
- Zakladacia malta (HELUZ SBZ zakladacia malta)
- Murovacia malta* (HELUZ SB malta na tenkú škáru) alebo HELUZ SIDI silikátovo-disperzná malta
- Rozperka (tzv. hmoždinka) do muriva priemer: min. 8 mm, dĺžka: 50 mm
- Samorezné skrutky (priemer: min. 6 mm, dĺžka: 60 mm)
- Stenová kotva (kotva z nehrdzavejúcej ocele)
- Náradie (horák s koncovkou na hadicu, hadica na plynovú bombu s uzáverom, plynová bomba, ostrý nôž, murárska šnúra, vyrovnávacia súprava, vedro, elektrické miešadlo, murárska lyžica, aplikačná pištoľ na aplikáciu peny, vodováha, gumené kladivo, ceruzka, vŕtačka bez príklepu, skrutkovač,
Zapamätajte si
Styčné škáry, kde nie je spoj P + D, sa premaltujú. Pri murovaní na tenkovrstvové PU lepidlo sa prepenia. Medzera so šírkou 5 až 15 mm medzi odrezkom a tehlou alebo v škárach, kde nie je spoj P + D, sa vyplní prednostne murovacou maltou, pri murovaní na PU penu dvomi húsenicami peny. Širšie škáry sa vždy vyplnia maltou a odrezkami tehly.
1. Asfaltovaný pás
V mieste priečky sa na pripravený podklad nataví ťažký asfaltovaný pás s hrúbkou min. 2,5 mm s presahom min. 150 mm na každú stranu za omietnuté murivo. Jednotlivé pásy je potrebné správne nadpojiť.
2. Prvý rad tehál
Prvý rad tehál sa založí do maltového lôžka tak, aby bolo v rovnakej výške ako obvodové a vnútorné nosné murivo. Alternatívne sa založí na maltové lôžko s menšou hrúbkou (min. 6 mm).
3. Ďalší rad tehál
Priebežne sa vodováhou kontroluje rovnosť prvého radu. Poloha tehál sa koriguje gumeným kladivom. Tehly ďalšieho radu sa murujú na maltu na tenké škáry, silikátovo-disperznú maltu alebo PU penu.
4. Správna preväzba tehál
Tehly sa ukladajú na vzájomnú preväzbu o polovicu tehly, minimálne však 100 mm. Ostenie stavebných otvorov sa zakončuje vždy drážkami, príp. perami tehál, nie odrezanou stranou tehly.
5. Styk stien
Na mieste rohov a styku stien sa tehly vzájomne previažu. Styčné škáry bez spoja P + D sa premaltujú alebo zapenia PU penou.
6. Vyplnenie medzier
Medzera 5 až 15 mm medzi odrezkom tehly alebo v škárach, kde nie je spoj P + D, sa vyplní murovacou maltou alebo PU penou. Širšie škáry sa vyplnia tepelnoizolačnou maltou a odrezkami tehly.
7. Ohnutie stenovej kotvy
Stenová kotva z nehrdzavejúcej ocele sa ohne 100 mm od konca do tvaru písmena L.
8. Vyznačenie otvorov kotvy
Na nosnom murive sa ceruzkou vyznačí poloha otvorov, cez ktoré sa stenová kotva pripevní.
9. Vyvŕtanie otvorov
Do nosného muriva sa na vyznačených miestach vyvŕtajú vŕtačkou bez príklepu otvory na rozperky (tzv. hmoždinky) s priemerom min. 8 mm a hĺbkou min. 60 mm.
10. Osadenie rozperiek
Do vyvŕtaných otvorov sa osadia rozperky s priemerom min. 8 mm a dĺžkou 50 m.
11. Pripevnenie kotvy
Stenová kotva sa osadí kratšou stranou s dĺžkou 100 mm na existujúce nosné murivo a pripevní sa skrutkami (priemer min. 6 mm, dĺžka min. 60 mm). Dlhší koniec (200 mm) sa ohne.
12. Styčná škára
Styčná škára medzi priečkou a nosným murivom sa premaltuje a pri murovaní na PU penu (tenkovrstvové lepidlo) sa prelepení (max. do 5 mm).
13. Nadpražie otvorov
Na vytvorenie nadpražia stavebných otvorov v priečkach sa používajú ploché preklady so šírkou v závislosti od hrúbky muriva. Minimálna dĺžka úložnej plochy prekladov je 125 mm.
14. Ukončenie pod stropom
Pod stropom sa priečka ukončí buď vyplnením maltou, pri požiadavke na pružné dotesnenie alternatívne vložením kamennej vlny alebo PU peny.
Mohlo by vás zaujímať