Symbióza architektúry a udržateľnosti
Sedemstoročná Univerzita v Cambridge je vo svete pojmom. Je však zjavné, že nežije iba zo svojho slávneho mena, ale neustále svoj kampus zveľaďuje a inovuje. Svojim študentom preto venovala úplne novú knižnicu, ktorá je otvorená 24 hodín denne. Zahŕňa aj archív či umeleckú galériu. Nádherná tehlová stavba je príkladom toho, ako sa dá harmonicky prepojiť architektúra s udržateľným konceptom.
Pozostatky histórie v súlade s moderným dizajnom
Knižnica sa nachádza v univerzitnom areáli, ktorý sa rozprestiera v centre mesta. V podstate nahradila nepostačujúce študijné priestory v priľahlej Pepys Library. Tá pochádza zo 17. storočia a zaraďuje sa medzi vzácne historické stavby. Nová knižnica rozširuje existujúcu štvoruholníkovú zástavbu, ktorá v priebehu rokov postupne vyrástla z pôvodných kláštorných budov.
S ohľadom na pozoruhodné historické dedičstvo sa architekti rozhodli skombinovať nosné tehlové murivo so šikmými sedlovými strechami, oknami s kružbou a tehlovými komínmi. Zároveň však do panorámy kampusu vniesli prvky súčasného udržateľného dizajnu. Vďaka tomuto konceptu dokáže budova dobre odolávať zubu času. Architekti nechali vyznieť kontrast medzi otvorenými priestormi a introvertnejšími zónami, pričom sa držali vízie o stavbe, ktorá „stúpa smerom k svetlu“.
Mohlo by vás zaujímať
Budova s trvácnosťou 400 rokov
Budovu krášli elegantná tehlová fasáda s veľkými drevenými vstupnými dverami. Návštevníka vovedú do priestranného interiéru zaliateho slnkom a obloženého drevom. Vstupná hala má výšku troch podlaží a postupne prechádza do centrálnej čitárne, ktorú architekti pre zmenu navrhli na výšku dvoch poschodí.
* článok pokračuje pod formulárom *
Pravidelný raster vytvárajú tehlové komíny, ktoré podopierajú drevené podlahy aj police s knihami. Komíny zároveň odvádzajú teplý vzduch z miestnosti, čím v budove zabezpečujú vysoko efektívnu a zároveň prirodzenú pasívnu ventiláciu. Medzi každou štvoricou komínov architekti umiestnili veľký klenutý svetlík. Samotná svetlotechnika má totiž minimalizovať spotrebu energie. Koniec koncov, budovu navrhli s ambicióznym cieľom – mala by vydržať minimálne ďalších 400 rokov.
Mohlo by vás zaujímať
Veľkorysá sofistikovaná architektúra
Architekti celé vnútro budovy usporiadali do prehľadnej mriežky, čím vymedzili rozmanitú škálu priestorov, od individuálnych študijných zákutí zasadených do arkierových okien alebo nerušených výklenkov, cez široké čitárne a študovne, až po úzke zóny s knižnicami a schodiskami. Každý si teda môže vybrať priestor, ktorý mu v danej chvíli najviac vyhovuje.
„Ide o unikátne prostredie s jasným využitím – Nová knižnica v Magdalene College oplýva sofistikovanou veľkorysou architektúrou, ktorú postavili s maximálnym ohľadom na trvácnosť,“ zhrnul za celú porotu president RIBA, Simon Allford.