Stavať komín by mal pracovník zaškolený výrobcom komínového telesa podľa predpísaného návodu a projektovej dokumentácie. Ak sa pri poškodení komína preukáže, že ho zavinila nesprávna technológia výstavby, vzniknutú škodu nakoniec znáša realizátor. Montáž systémového komína však zvládne aj zručný človek.
Pri nanášaní malty treba zabrániť jej vnikaniu do vetracích otvorov. Aj spoj tepelnej izolácie musí byť umiestený tak, aby sa neupchali kanáliky zadného vetrania. Spoje medzi šamotovými vložkami treba vyškárovať špeciálnym šamotovým škárovacím materiálom, aby steny prieduchu boli hladké.
Montujeme tehlový komín
Po osadení päty sa na vrchnú stranu kondenzačnej záchytky nanesie škárovací materiál a osadí sa dvierková tvarovka. Drôtom sa pripevní tepelná izolácia. Pri odvádzaní kondenzátu treba dodržiavať predpisy na ochranu životného prostredia.
Očistené navlhčené komínové tvarovky namáčame do lepiacej malty (aj pero a drážku) a postupne obmurujeme dvierkovú šamotovú tvarovku.
Otvory na dvierka režeme pílou alebo uhlovou brúskou. Murujeme ďalej. Tvarovky v ďalšom rade pootočíme o 90°, aby boli vzájomne previazané.
Hrdlá vložiek pred spájaním starostlivo očistíme vlhkou hubkou a nanesieme škárovací materiál. Priestor medzi tvarovkou a vložkou musí vyplniť tepelná izolácia.
Ako pripojiť sopúchy a dymovod
* článok pokračuje pod formulárom *
Dymovod a spôsob napojenia vykurovacieho zariadenia musí pred spustením komína do prevádzky schváliť revízny technik. Dymovod je časť komínového systému, ktorá spája tepelný spotrebič (kozub, kotol) s komínom. Na strane komína je pripojený k sopúchu. Sopúch je otvor aj so spojovacím hrdlom v komínovom plášti, ktorý slúži na pripojenie dymovodu na prieduch komína. Sopúchy nesmú mať väčší prierez, ako je prierez komínového prieduchu. Dymovod by mal byť čo najkratší, s plynulými zmenami smeru a minimálnou nerovnosťou vnútorného povrchu. Dymovod treba od komína oddilatovať. Na dymovode musí byť dostatočným počet čistiacich otvorov (najmenej každé 3 m a za každou zmenou smeru dymovodu).
Prestupy cez strechu
Komínová konštrukcia nesmie byť namáhaná inými stavebnými dielcami. Medzi komínom a stropnou (strešnou) konštrukciou musí byť medzera 3 cm, ktorá sa vyplní nehorľavým izolačným materiálom. Priestup strešnou konštrukciou treba oplechovať – buď klampiarsky, alebo hotovými flexibilnými tesneniami. Aby priestup komína cez strechu nebol príčinou vzniku tepelných mostov, treba ho tepelne izolovať. Dutiny tehlových tvaroviek možno vyplniť perlitom, vďaka čomu sa zníži prechod tepla cez komín v zvislom smere. Najúčinnejšie je použitie komínových tvaroviek z penového skla.
Nadstrešná časť
Komín treba v hornej časti spevniť oceľovou výstužou. V nadstrešnej časti sa komín musí tepelne zaizolovať, aby sa zabránilo kondenzácii pary. Potom možno komín buď omietnuť, obložiť, alebo obmurovať obmurovkou.
Muruje na betónovej, tzv. krakorcovej doske. Na obklady sa používajú keramické obkladové pásiky, platne alebo strešná krytina (vláknocementová, plechová, z bridlice atď.).
Iným výhodným riešením je, ak sa v nadstrešnej časti pokračuje systémovými dekoratívnymi tvárnicami – prstencami. Potom sa urobí oplechovanie a jeho styk s komínom sa utesní tmelom.
Tretí spôsob je takýto: pokračujeme komínovými tvárnicami do konečnej výšky komína, tepelne zaizolujeme nadstrešnú časť, urobíme oplechovanie a potom zhora nasunieme na komín prefabrikované opláštenie, tzv. komínový plášť alebo návlek. Oplechovanie má byť 20 až 30 cm nad úrovňou strešnej krytiny, aby siahalo až dovnútra návleku – tak sa vytvorí dostatočná ochrana proti dažďu a snehu. Aj na plochej streche pri takomto spôsobe úpravy komína vyvedieme v mieste priestupu po obvode komínového telesa hydroizolačnú fóliu na tzv. atikovom plechu do výšky 20 až 30 cm. Nakoniec sa pripevní krycia doska komína a plechová ochrana posledná komínovej vložky.