Spájanie dvoch nosných stien
Dve nosné steny – obvodová a vnútorná nosná – sa bežne spájajú preväzbou. Obe steny murujeme zároveň a v spoji ukladáme tvárnice tak, aby vytvárali väzbu. Väzba všeobecne znamená, že styčné škáry nesmú byť nad sebou, ale musia byť posunuté minimálne 10 cm pri brúsených tehlách a 9,5 cm pri nebrúsených tehlách.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Spájanie nosnej steny a nenosnej priečky
Zatiaľ čo pri výstavbe z nebrúsených tehál máme možnosť spájať steny i tradičným spôsobom – prostredníctvom tzv. káps, pri výstavbe z brúsených tehál sa bežne viažu nosné steny s nenosnými priečkami prostredníctvom stenových spôn.
Na polohu priečok je vhodné myslieť už pri výstavbe nosných stien. V mieste budúcej priečky zamurujeme do nosnej steny stenové spony tak, aby polovica vyčnievala zo steny. Tieto vyčnievajúce časti spôn sa neskôr pri murovaní priečky zabudujú do ložných škár. Do nosnej steny sa v tomto prípade vkladá jedna spona alebo dve spony do každej druhej ložnej škáry.
Než sa však na murovanie priečky dostaneme, po vymurovaní nosné steny ohneme vyčnievajúce spony smerom nadol, aby neprekážali a neboli nebezpečné. Práve tento krok je dôležitý, aby na stavbe nedošlo k úrazu. Neskôr (pri stavbe priečky) kotvy narovnáme a vložíme do úložných špár budúcej priečky.
Postup zamurovania stenových spôn do muriva z brúsených tehál
Dodatočné spájanie stenovými sponami
Zo statického hľadiska je síce ideálne, keď sa stenové spony zabudujú už do nosnej steny, ale z praktických dôvodov sa využíva skôr dodatočné zabudovanie stenových spôn. Vyhneme sa tak komplikáciám pri posune vnútorných priečok počas výstavby.
V takom prípade spony ukotvíme až v priebehu murovania priečky. Najprv ich ohneme do tvaru písmena L v pomere strán 1/3 : 2/3. V každej druhej ložnej škáre zatlačíme dlhšie rameno spony do malty a kratšie rameno prikotvíme k nosnej stene pomocou skrutiek a rozperiek alebo samorezných skrutiek.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Spájanie akustických stien
Napojenie akustických stien na susediace konštrukcie je mimoriadne dôležité. Pri vnútorných nosných stenách sa používajú pripojenia, ktoré minimalizujú prenos zvuku bočnými cestami, teda akustické mosty. To je dôvod, prečo napojenie akustických stien má len málo spoločného so štandardným napojením.
Napojenie akustickej steny na obvodovú stenu so zateplením
V prípade, že obvodové steny budú zateplené, vloží sa akustická stena naprieč obvodovou stenou až po jej vonkajšiu hranu (fakticky ju preruší). Akustickú stenu spojíme s obvodovou pomocou stenových spôn a styčné škáry premaltujeme.
Napojenie akustickej steny na jednovrstvové murivo
Ak staviame z energeticky úsporných tvárnic alebo z tvárnic plnených polystyrénom, vkladá sa akustická stena cca do polovice hrúbky nosnej obvodovej steny. Akustickú stenu spojíme s obvodovou stenou pomocou stenových spôn a styčné škáry premaltuje. V prípade, že je to potrebné, priestor na čele akustickej steny vyplníme tepelným izolantom.
Mohlo by vás tiež zaujímať