Prvý krok k stavbe domu – pozemok
Máte vysnívaný dom? Potom by ste mali vedieť, že začínať by ste mali vhodným pozemkom. To je základný predpoklad celej realizácie. Treba si uvedomiť, že každá parcela má svoje špecifiká, či už ide o orientáciu na svetové strany, výhľady alebo napojenie na inžinierske siete. Veľa záleží aj od výmery, proporcií a, samozrejme, terénu. Preto si radšej vyberajte dom podľa možností konkrétneho pozemku.
Veľkosť pozemku a odstup od susedov
Podľa zákona musí medzi vaším a susedným domom ostať priestor minimálne štyri metre. To platí v prípade, ak sa na protiľahlých stenách nenachádzajú okná obytných miestností. Inak to musí byť sedem metrov. Ak má teda váš dom štandardnú šírku 6 metrov, vyberajte pozemok so šírkou aspoň 15 metrov, optimálne 20 metrov. Čo sa týka rozlohy, za ideálnu sa v súčasnosti považuje 600 m2, ale niektorí dokážu postaviť šikovný dom aj na 300 m2. Tu to závisí najmä od šikovnosti architekta.
Druhý krok – s architektom alebo radšej katalóg?
Cena za architekta alebo projektanta nie je úplne zanedbateľná – pohybuje sa v reláciách 7 až 10 % z obstarávacích nákladov stavby. Avšak, aby sa vám v dome dobre bývalo, má zmysel si za profesionála priplatiť. Dá vašim predstavám celkom jasnú podobu a, samozrejme, dom prispôsobí na mieru pozemku.
Výhodou katalógového návrhu je priaznivejšia cena (začína sa od 900 eur). Nevýhodou je, že nemá zakreslené prípojky a osadenie na pozemok, preto nie je doriešená ani požiarna ochrana. V niektorých prípadoch môže dokonca chýbať projektová dokumentácia na profesie.
Pýtajte sa na cenu
Pred podpisom zmluvy sa nezabudnite opýtať, čo zahŕňa cena katalógovej projektovej dokumentácie. Vstupná cena za projekt síce môže vyzerať lákavo, no všetky potrebné dodatky vám môžu túto investíciu poriadne predražiť.
Mohlo by vás zaujímať
Tretí krok – pečiatky a povolenia na dom
Keď máte v rukách projekt, môžete začať vybavovať stavebné povolenie. Najskôr budete potrebovať územné rozhodnutie, teda záväzné stanovisko o umiestnení stavby. Pri jednopodlažných domoch do 300 m2 zastavanej plochy môžete ušetriť čas tým, že oboje vybavíte v jednom kole – za istých podmienok sa totiž územné a stavebné konanie zlučuje do jedného.
Žiadosť o vydanie stavebného povolenia sa podáva na príslušnom stavebnom úrade formou vyplneného formulára (obvykle ho nájdete na stránke úradu) spolu s ďalšími dokumentmi. Podmienky sa môžu na rôznych stavebných úradoch mierne líšiť, preto je najlepšie vopred sa informovať a postupovať podľa ich pokynov.
* článok pokračuje pod formulárom *
Aké dokumenty budete potrebovať?
Požadovaných príloh je pomerne veľa, napríklad list vlastníctva, projektová dokumentácia, vyjadrenie inštitúcií a štátnych orgánov, ktorých sa to týka, či súhlas susedov. Po predložení žiadosti o vydanie stavebného povolenia s kompletnými prílohami a zaplatení správneho poplatku má stavebný úrad 30 dní na vydanie rozhodnutia. Na dodržane tejto lehoty sa však, žiaľ, nemožno celkom spoľahnúť.
Stavte na inžiniering
Pri vybavovaní povolení vám veľa nervov a času dokáže ušetriť tzv. inžiniering. Osoba vykonávajúca inžiniering vám zabezpečí všetky stanoviská a doklady a bude vás zastupovať pred úradmi. Rátajte ale s tým, že vás to niečo bude stáť – za takúto službu sa zvyčajne účtuje taxa okolo 400 eur.
Mohlo by vás zaujímať
Štvrtý krok – kde zohnať stavebný dozor?
Okresané rozpočty pri stavbe rodinného domu niekedy vedú k snahe čo najviac ušetriť. Investorom bez odborných skúseností sa však stavebný dozor, ktorý reálne skontroluje každý detail, určite zíde. Nejde len o formalitu, pečiatku a dodržanie litery zákona. Ak chcete byť s finálnym výsledkom naozaj spokojní, treba si vedieť aj správne vybrať.
Stavebný dozor určite nehľadajte cez inzeráty a webové stránky. Mali by ste sa poobzerať po osobe, ktorej prácu si môžete pozrieť naživo. Prípadne si dať poradiť od známych, ktorí už majú stavbu domu za sebou. Ďalšou možnosťou je osloviť človeka z okruhu priateľov, ktorý sa touto profesiou reálne zaoberá. Stavebný dozor by mal mať skúsenosti, zodpovednosť a musí byť nestranný.
Piaty krok – sami alebo s firmou?
Vlastnými silami neviete urobiť úplne všetko, no pokiaľ ste manuálne zruční alebo máte v okolí takýchto ľudí, pár percent z nákladov viete ušetriť. Drevostavbu si sami nepostavíte, no pokiaľ uvažujete o murovanom dome, šikovný domáci majster zvládne stavbu domu krok za krokom aj sám, resp. s partiou pomocníkov.
S dnešnými murovacími materiálmi je murovanie jednoduchšie, presnejšie a rýchlejšie aj vďaka novým moderným tehlovým blokom či murovacím maltám. Tie proces výstavby zjednodušujú a zároveň urýchľujú, pričom eliminujú chyby pri výstavbe.