Dom z tehly vydrží
Tehlový dom je klasika a vydrží aj niekoľko generácií. Tehly sa vďaka svojim vlastnostiam posúvajú na prvé miesta v rebríčkoch obľúbenosti stavebných materiálov. Technológia výroby – vypaľovanie pri vysokých teplotách – zaručuje, že tehly sú bez výrobnej vlhkosti. Sú preto tvarovo a objemovo stále, pevné a stabilné. Znamená to, že nás neprekvapia objemovými zmenami, ktoré môžu skončiť prasklinami v murive.
Nezanedbateľnou výhodou je aj ich nehorľavosť, čiže dobré protipožiarne vlastnosti. Akumulujú a regulujú teplo, ale aj vlhkosť v interiéri, takže vytvárajú príjemné a zdravé prostredie.
S tehlou netreba riešiť zateplenie
Moderné technológie navyše šetria časom a peniazmi. Bežný postup je zateplenie vonkajšej obvodovej steny z tehál tepelnou izoláciou – polystyrénom alebo minerálnou vlnou. V súčasnosti sú však na trhu aj tehly, ktoré dodatočné zateplenie nepotrebujú, pretože majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Môžu byť plnené polystyrénom, minerálnou vlnou alebo mať veľké množstvo malých vzduchových dutín.
Tehly plnené izoláciou majú pri rovnakej hrúbke lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, takže obvodové steny môžu byť tenšie. Tým sa získa viac priestoru v interiéri domu. Takéto tehly sú vhodné aj na stavbu domov s takmer nulovou potrebou energie či pasívnych domov, a to bez dodatočného zateplenia.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Práca s tehlou ide od ruky
Nielen samotné tehly sa prispôsobujú súčasným požiadavkám a trendom, ale aj spôsob murovania. Dnešné tehly majú brúsené ložné plochy. Zaručuje to presnú výšku tehál a dokonalú rovnosť plôch. Vďaka tomu sa pri murovaní používa tenkovrstvová malta alebo murovacia pena – je to rýchlejšie a jednoduchšie oproti klasickým spôsobom, aké bežne používali naši starí otcovia. Týmto spôsobom murovania ušetríte 30 až 50 % času. Súčasné malty a murovacie peny sa aj jednoduchšie skladujú a pri murovaní s penou sa zaobídete aj bez miešačky. Zníži sa spotreba malty a klesne aj vlhkosť v murive, čo zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti.
Dnes v ponuke výrobcov nájdete aj tretiu možnosť, tenkovrstvovú maltu na okamžité použitie alebo vopred pripravenú maltu. Malta je na báze silikátovej disperzie. Vtip je v tom, že ju dostanete nie vo vreci ako sypkú zmes, ale vo vedre ako zmes, ktorú okamžite nanášate na tehly.
Mohlo by vás tiež zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Výhodou je komplexný systém
Moderné brúsené tehly umožňujú systémové riešenie. Spočíva v tom, že okrem základných formátov sú k dispozícii aj iné, tzv. doplnkové tehly – na budovanie nároží, koncové aj polovičné koncové.
Bez problémov z nich poskladáte aj detaily ako roh domu, parapet alebo ostenie okna. V minulosti sa takéto detaily vytvárali ťažšie, pretože ste si formát tehly museli upraviť napríklad rezaním, a tým ste riskovali väčšie nepresnosti. Hlavne pri obvodových stenách je dobré a presné riešenie týchto detailov dôležité. Minimalizuje tepelné mosty, teda miesta, kde dochádza k tepelným stratám. Vďaka tomu miniete menej energie a nemusíte sa báť ani plesní na stenách.
Úskalia stavby v zime
Kedysi sa v zime nemurovalo. Dnes už máme možnosti širšie. V prípade, že teplota vzduchu je aspoň 5 °C, je možné murovať na maltu pre tenké škáry. Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho, fígeľ je však v tom, že pod 5 °C nemôže klesnúť teplota ani nasledujúcich cca. 24 hodín.
Ak je nutné murovať v zime, kedy môže teplota klesnúť aj pod bod mrazu, potom jediná dostupná technológia je murovanie brúsených tehál na špeciálnu murovaciu penu, s ktorou je možné murovať až do -5 °C.
Ak sa rozhodnete v nízkych teplotách zakladať prvý rad tehál, určite siahnite po zimnej zakladacej malte, ktorá je použiteľná až do -5 °C.
Ale pozor! To zďaleka nie sú jediné podmienky, ktoré treba pri stavbe v zime splniť. Preto, ak sa neponáhľate, odporúčame vám začať stavať až na jar.
Mohlo by vás tiež zaujímať