Átriová záhrada, ktorú sme navštívili, sa nachádza neďaleko centra Trenčína. Do dvora sa vchádza tichou a nenápadnou uličkou, z druhej strany pozemku však vedie hlavná cesta s pomerne hustou premávkou. Napriek tomu k nám do záhrady nedoliehal a nerušil nás žiaden hluk žijúceho mesta. Od ulice chráni záhradný pokoj samotný dom, od susedov zasa murovaný plot a stena susediaceho domu, popri ktorej sa vinie dlhý záhradný prístrešok kopírujúci tvar pozemku.
Nie je to tak dávno, čo tu bol len prázdny dvor s dvoma šopkami – jedna slúžila na bicykle a druhá na náradie. Terasa v tom čase bola len pri dome, kúsok od dverí. „Chýbal nám chodníček, ktorým by sme pohodlne prešli k šopkám. Pôvodne som plánoval chodník široký nanajvýš 1,5 metra, ktorý by sa ťahal popri múre, aby keď niečo ponesiem, som nezmokol,“ vysvetľuje domáci pán. Oslovili teda rodinnú známu, architektku Editu Cimrovú. Jej tvorbu poznali a vedeli, že sa môžu na ňu plne spoľahnúť. „Tak som teda začala kresliť a postupne som vypracovala projekt celej záhrady. Ale to nie je podstatné, čo som nakreslila. Podstatné je, že oni to celé urobili vlastnými rukami podľa vizualizácie,“ prezrádza pani architektka na začiatku.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Tehlová stena ako dominanta
Všetko, čo je v záhrade vybudované vrátane záhradného nábytku (okrem stoličiek), vonkajšej kuchyne s kuchynskou linkou, vyšlo spod rúk domácich. Na niekoľko mesiacov sa z nich stali víkendoví majstri. Cieľom bolo premeniť vizualizáciu od architektky na realitu. „Projekt dodržali na sto percent, to málokto robí,“ chváli snahu a precíznosť domácich pani Cimrová.
Pôvodná tehlová stena od susedov nadväzujúca na dom, popri ktorej mal viesť iba chodníček, sa stala vítaným pozadím pre záhradný prístrešok. Zahĺbené „balkóny“, ako ich nazval domáci pán, sa ukázali ako skvelé riešenie. Celá prístavba tak nepôsobí fádne, naopak, jej členitosť vnáša do záhradného priestoru dynamiku a zároveň mu ponecháva vzdušnosť. Šírka prístrešku umožnila uskladniť pri stene drevo na kúrenie. Spoločnosť mu robia staré bicykle, hoci sú pojazdné, dnes slúžia už len na dekoráciu. Prístrešok je rozdelený na niekoľko častí. Hneď pri dome je malá terasa s dvoma lavicami, jedna z nich je hojdacia. Keď prejdete popri stene s naukladaným palivovým drevom, míňate po pravej strane vírivku.
* článok pokračuje pod formulárom *
Len o pár metrov ďalej po zdolaní nenápadného schodíka sa ocitnete pred dverami malej šopky. Vedľa nej je letná kuchyňa s kozubom a záhradným sedením, tie si ukrojili najväčšiu časť z celého projektu. Tu sa schádza celá rodina a priatelia pri dobrom jedle a zábave. „Linka je drevená, drevo malo oranžový nádych, čo pôsobilo rušivo, preto som ho premaľovala,“ spresňuje Zuzana. Patina a maľovanie vôbec je vášeň domácej panej. Celý pavilón uzatvára jedna zo spomínaných šopiek, kde má Martin uložené staré bicykle, ktoré opravuje. Mnohé z nich sa stali súčasťou záhrady ako vkusné dekorácie.
Projekt výsadby vrátane vyvýšených záhonov vypracovala ich známa, záhradná architektka Ivana Ambrová zo záhradného centra Jasmínka. Základnú kostru tvoria trvalky miestami doplnené o letničky. Napriek neveľkej rozlohe sa v záhrade našlo miesto aj na úžitkové rastliny. Cukety, tekvice, jahody, šalát, papriky, rajčiny, ale i kríčky ríbezlí či bylinky vypĺňajú vyvýšené záhony. Tie sa nachádzajú na opačnej strane záhrady oproti prístrešku. Priestor medzi nimi vypĺňa nízky udržiavaný trávnik. „Mať takúto záhradu, ani do práce by som nechodila, pracovala by som iba z domu, hovorím medzi rečou.“ „No načo?“ pritakáva pani architektka. „Kam vôbec chodiť, na aké dovolenky, keď má človek toto doma?!“
Celá galéria
Mohlo by vás tiež zaujímať