Domy od architektov – istota, keď prídu problémy
„Architekt je kľúčovou osobou pri stavbe každého rodinného domu – viac či menej náročného. Pomáha pretvoriť nápad klienta do estetického konceptu, ako aj komplexného technického riešenia. Ľudia si neuvedomujú, že katalógový dom im nenahradí človeka – architekta, ktorý im môže byť k dispozícii pri stavbe rodinného domu takmer denne a pomáha im riešiť každý vzniknutý problém,“ vysvetľuje Igor Lichý.
Mohlo by vás zaujímať
„V katalógovom dome vidia mnohí veľkú úsporu, čo v praxi je skôr naopak. Porovnávať cenu za projekt od architekta s cenou za katalógový dom nie je žiadna priama úmera. Klient si kúpi katalógový dom a zistí, že nesedí jeho osadenie do terénu, vyskytnú sa problémy s prípojkami, rôzne zmeny, ktoré nemá možnosť konzultovať a riešiť práve s architektom.“
Spolupráca s architektom – otázky a odpovede
Väčšina z nás nestavia v živote viac ako jeden dom. Je preto normálne, že so spoluprácou s architektom nemáte na začiatku skúsenosti a neviete si predstaviť, ako prebieha. Na najčastejšie otázky o tom, čo sa deje pred realizáciou domov od architektov, nám preto odpovedali samotní architekti. Vďaka ich odpovediam sa možno prestanete obávať mýtov, ktoré o projektovaní domov kolujú.
Mám predstavu o svojom rodinnom dome. Ako prebieha spolupráca s architektom? Čím je potrebné začať?
Tomáš Šebo: „Pre klienta platí – nechoďte k architektovi už s nakresleným plánom domu a nechcite od neho len „prekreslenie“ projektu. Nápad je fajn, ale len v hlave. Dobrý architekt je ako dobrý lekár – vy mu poviete svoju anamnézu – aký je váš životný štýl, aké máte predstavy o bývaní, aký ste typ človeka či rodiny. Sú to veľmi dôležité informácie, ktoré pomáhajú architektovi, aby ušil váš vysnívaný rodinný dom presne na mieru. Následne by mala prísť reč na charakter priestorov, atmosféru v dome, ktorú chceme, aby dom vyžaroval. Dôležité je prostredie, v ktorom bude dom zakomponovaný, aby bolo s domom vo vzájomnej symbióze a naopak. Vždy je dobré pomôcť klientovi aj príkladmi. Technické riešenia prídu až nakoniec.“
* článok pokračuje pod formulárom *
Ak je projekt pripravený, ako prebieha ďalšia realizácia? V čom všetkom sú architekt aj jeho tím prakticky zainteresovaní?
Igor Lichý: „Ide naozaj o široký komplex činností – preverenie územného plánu, výškopis, zameranie sietí, štúdia, vizualizácie a ich úpravy, preverenie napojovacích podmienok u správcov sietí, výber materiálov, komunikácia so stavebnou firmou k technickým riešeniam, podanie návrhu na stavebné povolenie, urgovanie stavebného úradu či účasť na stretnutiach s problematickými susedmi a mnoho mnoho ďalších. Zdôraznil by som však obrovskú pridanú hodnotu architekta a jeho tímu – oni sú tí, ktorí pomáhajú klientovi porozumieť odborným veciam a konzultovať ich s ďalšími stranami tak, aby kvalita domu a budúceho komfortu bývania neboli nijakým spôsobom v procese realizácie narušené. Stáva sa, že to jednoducho so stavbármi sami „neuhráte“, pretože nie ste v danej oblasti odborníkmi. Architekt – aj denne – na stavbe zabezpečí svoj autorský dozor tak, aby bol každý detail kvalitne dotiahnutý k všetkej spokojnosti budúcich obyvateľov domu.“
Mohlo by vás zaujímať
Ako si vybrať správneho architekta?
- Pri návrhu vášho rodinného domu k vám bude ten správny architekt pristupovať individuálne.
- Zaujímajte sa o realizované stavby svojho architekta aj o materiály, ktoré pri stavbe používajú.
- Dobrý architekt nastúpi „do terénu“ za vás – bude vám nápomocný s komplexným portfóliom činností stavebného charakteru v konaní s úradmi či stavebnou firmou.
- Kvalitný architektonický tím vám ochotne poradí aj po kolaudácii vášho domu.
2 zaujímavé domy od architektov v praxi
Vybrali sme pre vás 2 zaujímavé domy, ktoré vznikli v spolupráci s architektmi a ich majitelia sú spokojní.
Prečítajte si
Prečítajte si