Zasklenie vplýva na komfort bývania
Problematika zasklenia budov nadobúda na význame v súvislosti so zväčšovaním zasklených plôch, keď okná tvoria podstatnú časť vonkajšieho plášťa budovy. Z tepelnoizolačného hľadiska zároveň predstavujú jeho najslabší článok. Stavebníci obvykle vyberajú okno predovšetkým v súvislosti s vlastnosťou rámu. Avšak, oplatí sa starostlivo vyberať aj samotné zasklenie.
„Zasklenie okien nielenže významne vstupuje do celej energetickej bilancie stavby, ale zároveň dokáže významne zvýšiť komfort nášho bývania. Aj keď rôzne tabule skla vyzerajú prakticky rovnako, rozdiely medzi nimi môžu byť obrovské a bola by škoda nevyužiť z vlastností zasklenia to najlepšie, čo nám ponúka,“ vysvetľuje Ing. Petr Stejskal, obchodný riaditeľ spoločnosti HELUZ IZOS, jedného z najväčších dodávateľov okenného zasklenia u nás.
Dvojsklo alebo trojsklo?
Zásadným krokom k úsporám je nedovoliť, aby oknom uniklo drahocenné teplo z interiéru do exteriéru. Kľúčovou vlastnosťou je teda čo najvyššia tepelnoizolačná schopnosť zasklenia charakterizovaná súčiniteľom prestupu tepla Ug. Čím menší má súčiniteľ hodnotu, tým lepšie okno izoluje. V prípade dvojskiel sa pohybuje okolo hodnoty 1,0 W/m2K, súčasný stavebník by sa mal nepochybne zaujímať o trojsklá, kde hodnota súčiniteľa klesá až na hodnoty pod 0,6 W/m2K. Rozdiel v cene oproti dvojsklám nie je zásadný, pritom tepelnoizolačná schopnosť je takmer dvojnásobná a dokáže zaistiť úspory na vykurovanie až okolo 25 %.
„V prípade nášho sortimentu je to zasklenie IZOS ENERGY+ s hrúbkou 44 až 46 mm perfektne spájajúce všetky parametre: prepúšťa svetlo a teplo z exteriéru, a pritom si zachováva extrémne nízku hodnotu prestupu tepla Ug 0,6 až 0,5 W/m2K smerom z interiéru. Získané teplo teda neuniká. Ide o ideálny variant pre všetky domy, najmä pasívne, nulové, respektíve energeticky úsporné.“
* článok pokračuje pod formulárom *
Správne zasklenie pomáha „vykurovať“ dom
Teplo však nemusíme získavať len vďaka vykurovaniu – zadarmo nám ho dodá slnko. Preto je veľmi dôležitým parametrom zasklenia aj solárny faktor g. Ten udáva, ako je zasklenie schopné prepúšťať tepelnú energiu zo slnečného žiarenia. Čím je jeho hodnota vyššia, tým lepšie. V zimných mesiacoch dokážu takzvané pasívne solárne zisky ušetriť nemalé výdavky za vykurovanie.
Na južnú, respektíve východnú a západnú stranu domu je preto výhodné umiestňovať okná so zasklením s vyšším solárnym faktorom (hodnota okolo 0,6, resp. 60 % a viac). V letných mesiacoch je logicky nutné okná tieniť, ale to sa týka prakticky všetkého zasklenia na exponovaných slnečných stranách. Tienenie sa dá riešiť buď predokennými žalúziami alebo pevnými slnolamami. Tie využívajú postavenie slnka v rôznych ročných obdobiach – v lete, keď je slnko vyššie, zabraňujú prehrievaniu, v zime naopak nebránia nižšie postaveným lúčom preniknúť do interiéru.
Ak takéto riešenia nie sú možné, pomôže zasklenie so zníženou priepustnosťou svetla, ktoré zabraňuje prehrievaniu interiéru v letných mesiacoch a významne šetrí náklady na klimatizáciu.
Mohlo by vás zaujímať