Majiteľ si kúpil komínový systém a sám si ho vystaval. Niekto mu poradil, že aký je výstupný prierez na kotle, taký musí byť aj prierez komínového prieduchu. Okrem tohto omylu nebral do úvahy ani výšku komína a atmosférické tlaky. Dymovod napojil profesionálnymi dielmi napevno –bez akejkoľvek dilatácie do šamotového hrdla; vplyvom teploty sa tento materiál roztiahol tak, že odtrhlo šamotové zaústenie. Prípojka kotla má mať menší vnútorný prierez, 5-milimetrovú medzeru na dilatáciu, ktorú zabezpečí tesnenie „azbestovou“ šnúrou. Vplyvom nízkych teplôt v pivničnom priestore, polohy domu priamo pod horou a „škrtenia“ kotla na minimálne horenie (aby sa nemuselo často prikladať) teploty splodín dosahovali 40 až 60 °C, dochádzalo k vnútornému orosovaniu, rosa na seba postupne viazala častice dymu a tak sa vytváral decht – vlhká čierna usadenina. Keď však začal po mesiaci majiteľ naplno kúriť, decht sa vznietil a odtrhlo hrdlo šamotovej rúry.
Pozinkovaný plech je nevhodný materiál a zapojenie dvoch spotrebičov do komína, ktorý je poddimenzovaný, je tiež nesprávne. Oba kotly majú prerušovač ťahu, pričom každý z nich znižuje podtlakovú silu komína. V čom je problém? Majiteľ alebo tí, ktorí realizovali zapojenie, zabudli, že treba zrátať výkony oboch spotrebičov, výstupné prierezy hrdiel a zabezpečiť redukciu v časti, kde sa napája jeden kotol do druhého, do spoločného dymovodného zberača. Väčšie mali byť aj zaúsťovacie prierezy do komína.
Úplne zlé: 90-stupňové kolená vytvárajú turbulentné zlomy, účinná výška komína je taká nízka, že ide o život. Domáci si myslel, že na spotrebič na tuhé palivo nepotrebuje komínový ťah. Jeho cieľom bolo vykúriť odpadovým teplom susednú miestnosť, kadiaľ cez stenu viedol vodorovne dymovodnú rúru. Podtlaková sila komína bola taká nízka, že mu to jednoducho nemohlo fungovať. Dym sa tlačí do vyššej časti potrubia a dole spôsobuje vákuum…
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Ohybné hadice neprofesionálne zapojené dvomi profesionálmi z Popradu na Dunajskej ulici v Bratislave! Hadice sú napojené na falcované hliníkové rúry, ktoré sú už čiastočne zatečené. Stabilizáciu celého komína má zaistiť PUR pena v podlahovej časti! Okrem toho, že PUR pena sa môže vznietiť, zabránili aj potrebnej dilatácii komína. Vedú tu dve rúry na plynový spotrebič a jedna na tuhé palivo. Neuveriteľné je, že realizačná firma a aj kominári odsúhlasili takúto realizáciu, a pritom je proti norme a logike, že popri antikorovom neopláštenom komíne v spoločnej šachte vedú elektrické káble, ktoré sa opierajú o komín. Vznikajú tu teploty minimálne 160 až 200 °C! Ako to má byť správne? Všetko oddelené a vo zvláštnych šachtách. Komínové telesá môžu byť spolu, ale iba ak antikorový komín dostane plášť. Veď predsa musí odolať prípadnému vnútrokomínovému požiaru. Keby sem dali viacvrstvový komínový systém alebo komíny obmurovali, situácia by nebola taká nebezpečná. Nestabilné zaústenie mali riešiť konzolami, dilatačnými prvkami, ktoré profesionálni výrobcovia dokážu vyrobiť. Chcel by som vedieť, ako sa pri čistení chcú dostať ku komínu…
Ležaté rozvody v tej istej šachte: plynové spotrebiče sú napojené takzvanými husacími krkmi, tlaková tesnosť jednotlivých spojov je znížená a tiež aj podtlaková sila komína, ktorá nebude mať takú silu, aby mohla spaliny z ležatých rozvodov vytiahnuť. Sú tam drevo, plasty, kanalizácia a nebezpečenstvo, že sa to všetko vznieti. KOMÍN MUSÍ BYŤ VIACVRSTVOVÝ!!! Myslíte si, že v konečnom dôsledku nesie za takúto fušerinu zodpovednosť firma, ktorá to spáchala? Omyl! V prvom rade je podľa našich zákonov hneď po uplynutí záručnej lehoty (2 roky, vyhláška 414) zodpovedný správca alebo užívateľ nehnuteľnosti. Neznalosť nielenže neospravedlňuje pred zákonom, ale v tomto prípade ohrozuje aj zdravie obyvateľov domu. Mali by si buď zavolať niekoho nezávislého, alebo by o tom mal rozhodnúť kominár. Len neviem, ako bude kominár posudzovať horizontálne časti, keď nemá ani kameru a nikto nevie urobiť tlakovú skúšku komínov. Na Slovensku sa totiž nerobia.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Toto je na udusenie spalinami! Na inštalácii sa podieľali aspoň dve firmy, ktoré porušili všetky normy a pravidlá. Turbokotlík s malým vyústením, kolienkom a je to vyspádované opačne – smerom dolu do komína. Nemôže fungovať výmena vzduchu. Ktorá firma domácim potvrdila záručný list kotla, keď ani komín nevyvložkovali ?! Spaliny sa tlačia neizolovanou jednoplášťovou prelomenou rúrou! Zapojenie by bolo možné iba vtedy, ak by súčasťou inštalácie bol aj rozdeľovač , ktorý by zabezpečil, aby jedna časť rúry bola vyhradená na nezávislé nasávanie a druhá by slúžila ako odtok pri vyústení kotla. Rúra by však musela byť vyspádovaná v správnom smere pod uhlom 10 stupňov. Nešťastím je, že nikto neurobil prepočet odporu a ani nezmeral podtlakovú silu komína. Turbokotlík má ventilátor, ktorý spaliny pretlačí, nie však na akúkoľvek vzdialenosť! Tú výrobca kotlíka limituje na 10, 12… 20 metrov podľa typu kotla, záleží aj na výkonoch spotrebiča a systéme spaľovania. Najviac ma zaráža, ako mohli takéto zapojenie dovoliť plynári?! Prečo dal kominár na to revíznu správu!? Kolaudácia je v takomto prípade nanič a neskoro. Majitelia môžu vzniesť kritiku, ale len počas stavby, a nie keď už je dostavané. Mala by fungovať stavebná inšpekcia ministerstva výstavby. Tá ale nemá dostatok odborníkov.
Toto je obrovské nešťastie! Koncentrické zapojenie na komín tak, že keď sa pozrieme smerom od komína postupne až k tretiemu vyústeniu, zistíme, že na odvod spalín slúži jednoplášťová hliníková nevyspádovaná rúra, ktorej prierez sa ani postupne po každom pripojení spotrebiča nezväčšuje; nejde ani o prípad dostatočne nadimenzovaného dymovodu so spoločným veľkým prierezom, ktorý by však musel mať za posledným pripojením kontrolný otvor alebo aspoň v prednej časti v mieste centrálneho zberača. Hlavný dymovod by sa mal napájať na hlavný zberač pod uhlom 45 stupňov. Nasávanie vzduchu z priestoru je tam, kde sú viditeľné mriežkované otvory na kotloch.
Pri tomto centrálnom zapojení prierezy jednotlivých napojení nezodpovedajú prierezu zberného dymovodu. Ak zrátame priemer každej rúry 12 centimetrov, tak tá, ktorá ide priamo do komína, by mala byť podstatne väčšia. Pri montáži nebrali vôbec do úvahy podtlakovú silu komína, jednotlivé prierezy a ani 4 metre účinnej výšky komína nestačia na bezpečný odťah spalín. Šikmé napojenie netesní a pozinkovaný plech nevyhovuje z bezpečnostných dôvodov.
Mohlo by vás tiež zaujímať: