Ľuboš ako stavebný inžinier si dom navrhol, Danka s jej kreatívnou dušou a citom pre dizajn ho zariadila, no a chlpáč Blacky tu okrem tých dvojnohých členov rodiny tiež našiel svoj domov.
„Stavbou domu sme žili od samého začiatku. Veľa vecí sme si robili svojpomocne po večeroch, keď sme prišli z práce. Tešili sme sa zo všetkého nového, čo na našom novom dome vzniklo. Bolo to pekné obdobie, na ktoré radi spomíname, aj keď sme vtedy často do postele padali od únavy,“ začala rozprávať majiteľka Danka o zrode tohto útulného rodinného útočiska. Dom so štyrmi izbami a rozlohou 150 m2 stojí v zadnej časti pozdĺžneho pozemku s veľkosťou 500 m2.
Výhody bývania v dome si majitelia užívajú už päť rokov. „Začali sme ho stavať v marci 2013 a už v septembri sme sa sťahovali.“
Keďže dom je postavený v zadnej časti pozemku, pomerne ďaleko od vstupnej brány, pri pohľade z ulice vidíte záhradu, ktorá je upravená a zariadená vo vidieckom duchu. „Čo sa týka sadenia, boli sme neznalí. Nevedeli sme, kde sa má a nemá čo sadiť. Naša záhrada teda vznikala spôsobom pokus-omyl. Niečo sa neujalo vôbec, niečoho bolo zasa priveľa,“ smeje sa majiteľka, ktorá nechcela „umelú“, uhladenú záhradu. Práve naopak, páči sa jej pomerne divoká s klasickými kvetmi, ktoré kedysi pestovali aj naše babky.
Podmanivý kokteil štýlov
Už keď dom stavali, bola Danka rozhodnutá dizajn ladiť skôr do vidieckeho ako moderného štýlu. „Na začiatku zariaďovania som aj ja na chvíľu podľahla módnemu trendu bielej farby a chcela som mať skoro všetko biele – steny, nábytok, textílie…,“ vracia sa domáca pani päť rokov do minulosti. Vidiecky, škandinávsky, ale aj industriálny a vintage štýl sú presne tým, čo sa jej páči.
A je to vidieť. „Keďže všetky tieto štýly majú pár prvkov spoločných, zmiešala som si ich a vytvorila svoj vlastný. Každá izba sa vyvíja postupom času. Začala som viac dopĺňať farby, ktoré mi v bielom interiéri chýbali. Hlavne však dominuje drevo, drevené doplnky, zinok, kov a ľan. Ako môžete okolo seba vidieť, nutne k životu potrebujem doplnky a dekorácie – vnútri aj vonku. Tie podľa mňa navodzujú atmosféru, preto u mňa minimalizmus nie je prípustný,“ ihneď nás dostáva do obrazu domáca pani a zároveň dodáva, že farby ladila do prírodných tónov, hoci v spálni dominuje aj čierna a sivá, v izbe pre hostí zasa modrá a v kuchyni olivovozelená.
Dom si manželia navrhli tak, aby bol pre nich maximálne funkčný. Napriek tomu, že väčšinu času sú v dome len dvaja, záležalo im na tom – najmä keď sa na víkendy a sviatky vracajú domov ich deti, každý so svojím partnerom – aby mali všetci dostatok súkromia a komfortu. Preto bolo dôležité, aby každá z izieb mala prístup priamo z centrálnej chodby a nikto nebol nútený prechádzať do svojej izby cez druhú. „Tiež sme vedeli, že vchod na terasu chceme z kuchyne, čo je veľmi praktické. Keď máme hostí na terase, pohodlne si odbehnem do kuchyne, no a keď varím, raz-dva si vybehnem do záhrady odtrhnúť čerstvé bylinky. Myslím, že funkčnosť nášho domu sme vyriešili dobre a na jeho dispozícii by som nič nemenila,“ konštatuje Danka.
* článok pokračuje pod formulárom *
Zmeny na počkanie
Na mieru si domáci nedali vyrábať nič, dokonca ani kuchyňu. „Tú som si vymyslela, nakreslila, kúpila v obchodnom dome a s deťmi sme ju poskladali,“ rozpráva Danka, ktorej kuchyňa sa mení podľa nálady. „Veľa nábytku sme si priniesli z činžiaku. Vyhovoval nám a keďže sa účelom hodil aj do nového, prečo ho meniť? Tak som ho prerobila, aby ladil s novým interiérom,“ vysvetľuje zručná majiteľka, ktorá ničím neplytvá a každej veci nájde využitie. Chce to len ten správny čas. „Postupom času som si priniesla aj zopár starých kúskov, ktoré som si opravila a prerobila. Napríklad starú truhlicu, stolík alebo skrinku od rodičov,“ vymenúva Danka, ktorá sa so svojou rodinou snaží žiť hospodárne. Ak aj v dome niečo mení, nekupuje nové, ale recykluje staré. „Preto u nás doma veci často menia farbu a dizajn, ale stále ich používame, niektoré už viac ako 15 rokov.“
V tomto dome sa interiér mení neustále. „Keďže väčšinu času vrátane toho pracovného trávim doma, potrebujem každú chvíľu zmenu. Niekedy je väčšia a zmení sa dizajn celej izby, niekedy len poprehadzujem doplnky a tie, čo boli v obývačke, sú zrazu v spálni alebo kuchyni a hneď majú v danej miestnosti iný význam aj výraz.“
Mohlo by vás tiež zaujímať
V prepojení s prírodou
Keďže Danka každý deň pracuje s drevom, z ktorého tvorí, je jej veľmi blízke. V poslednom čase preferuje jeho prítomnosť aj vo vlastnom bývaní. Dokonca plastové parapety chcú postupne obložiť drevom. Začali s tým už v kuchyni a po sviatkoch budú pokračovať aj v ostatných miestnostiach domu. „Takisto som sa zamilovala do ľanu a snažím sa ním postupne nahradzovať textilné výrobky v dome. Je síce cenovo náročnejší, ale ak doň raz investujete, máte ho nadlho a bonusom je, že odpudzuje prach. Navyše je krásny, aj keď je pokrčený,“ hovorí majiteľka, ktorá na
Vianoce v červenom
Vianoce musí mať aspoň v jednej z miestností zastúpenú červenú. „Je to pre mňa sviatočná klasika – farba Vianoc, tá predsa nesmie chýbať.“ Tento rok tak krásne zapasovala aj do renovovanej kuchyne so zelenými akcentmi, kde sa dve farby výborne dopĺňajú.
Celá galéria