Okolie rieky Berounky, povestného raja českých vodákov, trampov a chatárov sa pomaly mení – v niekdajších chatových osadách neďaleko Prahy postupne pribúdajú rodinné domy. Práve v takejto meniacej sa chatovej kolónii na južnom svahu, ktorý sa obracia do údolia a pozvoľna klesá k neďalekému lesíku, stojí na prvý pohľad jednoduchý, avšak do detailu premyslený dom s drevenou fasádou. Z ulice si ho možno ani nevšimnete, pretože architekt ho otočil tým najprirodzenejším spôsobom: k ulici chrbtom, k výhľadu čelom. Rodina, ktorá v ňom žije, si tak môže v maximálnej miere užiť súkromie aj nádherné okolie. „Usporiadanie domu ovplyvnili práve danosti pozemku. I keď okolitá zástavba je veľmi rôznorodá, čo sa týka formy aj kvality, veľkou devízou tu bola najmä poloha s ďalekým výhľadom do údolia Berounky a takmer nerušená južná orientácia smerom k borovicovému lesu,“ hovorí autor projektu, architekt Martin Rezek z ateliéru Sféra.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
So skromnosťou
Majiteľ si predstavoval celkovo skromný, jednoduchý a funkčný dom, ktorý by optimálne využil daný pozemok. A architekt skutočne pristupoval už k jeho umiestneniu na pozemku veľmi citlivo – rešpektoval napríklad miesta, kde rástli staré stromy, a výhľad do údolia doprial nielen domácim, ale zachoval ho aj z okolitých pozemkov. „Výškové usporiadanie domu kopíruje svah tak, aby jednotlivé miestnosti mali väzbu na záhradu. Ďalším dôvodom na takéto stupňovité usporiadanie bolo udržať dom čo najnižší, aby neoberal o výhľady susedov, a zároveň ich doprial aj svojim obyvateľom.“ Kompozíciu stavby tvoria tri rôzne vysoké časti: dominantná najvyššia časť obsahuje dennú zónu na spodnom a spálne na hornom podlaží. K nej zo západnej strany prilieha prízemná časť s pracovňou i hygienickým zázemím a zo severu najnižší, relatívne samostatný blok s garážou, ktorý na strane ulice kopíruje hranicu pozemku.
Lety u Dobřichovic
Autor architektonického návrhu: Ing. arch. Martin Rezek, ateliér Sféra
Realizácia: 2010 – 2012
Celková úžitková plocha: 175 m²
Základy: betónové pásy
Zvislé konštrukcie: murované z tehál hrúbky 24 cm, tepelná izolácia z minerálnej vlny 16 cm
Stropy: monolitický betón
Okná: hliníkové s trojsklom
Fasáda: prevetrávaná, zo smrekovcových dosiek bez povrchovej úpravy v kombinácii so sivými omietkami prefarbenými v hmote
Strechy: ploché, s nosnou konštrukciou z monolitického železobetónu a extenzívnou zeleňou
Vykurovanie: plynový kondenzačný kotol, radiátory, podlahové vykurovanie v kúpeľniach a zádverí, teplovzdušný kozub s prieduchmi na poschodie
Energetická trieda domu: B (merná výpočtová spotreba energie je 95 kWh/m²/rok, celková výpočtová dodaná energia 46,3 GJ za rok).
Schodíky a schody
Nielen stupňovitá kompozícia hmoty domu, ale aj jeho dispozičné riešenie rešpektuje klesajúci terén. Spodné podlažie má napríklad v súlade so svahom dve výškové úrovne, vďaka čomu môžete vyjsť z každej miestnosti priamo na priľahlú terasu a do záhrady. Obývačku v nižšej časti delia od jedálne s kuchyňou štyri drevené schodíky, čo otvorený denný priestor jednoznačne rozčlenilo na funkčné zóny. Nad najnižšiu časť umiestnil architekt poschodie, ktoré nad jedálňou prechádza do vysokého vzdušného priestoru otvoreného cez dve podlažia. Práve tu je nielen logické, ale aj mimoriadne efektné miesto na odľahčené priame schodisko vedúce k spálňam na poschodí.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Tehla a drevo
Hoci dom ladí s okolitou prírodou dreveným zovňajškom, skrýva pod ním klasické murované steny a monolitické betónové stropy. „Majiteľ preferoval tradičné pálené tehly, ktorých výhodou je napríklad schopnosť tepelnej akumulácie,“ vysvetľuje architekt. Aby čo najviac znížili náklady na vykurovanie, obvodové steny domu doplnili tepelnou izoláciou a zvolili okná s nadštandardnými tepelnotechnickými parametrami. Murivo aj zateplenie nakoniec skryla sympatická fasáda zo smrekovcových dosiek bez povrchovej úpravy. „Drevená fasáda domu jednoducho pristane,“ zdôvodňuje svoj návrh Martin Rezek. „Červený smrek sme zvolili práve preto, že je odolný a mohol teda ostať vo svojej prirodzenej podobe, bez náteru. Fasáda je vďaka tomu príjemná na dotyk a starne do krásnych farieb,“ pridáva architekt k bezúdržbovosti aj poetickejšie dôvody.
Celá galéria: