Oblečenie domu – fasáda mnohé vypovedá o svojom majiteľovi. Aký má vkus, či inklinuje k tradičnej alebo skôr k modernej architektúre, či je ochotný experimentovať, alebo sa prispôsobiť okoliu, či si nechá poradiť, alebo ide stoj čo stoj vlastnou cestou, do akej miery sa on alebo niekto iný vzhľadom stavby zaoberal a riešil možnosti, ako ju vylepšiť. Všetky tieto informácie môže dom do sveta kričať alebo len decentne naznačovať svojou fasádou.
Dizajn nie je všetko
Bez ohľadu na to, aký vplyv má správna voľba fasády na konečný vzhľad objektu, jej najdôležitejšou funkciou je ochrániť obvodové steny domu. Musí čeliť, ale aj odolávať poveternostným vplyvom, mala by vylepšovať tepelnoizolačné vlastnosti domu, umožňovať plynulý prestup vodných pár z konštrukcie smerom von, musí byť odolná proti mechanickému poškodeniu, ale aj voči teplotným a rozmerovým zmenám či už fasády samotnej, alebo obvodových konštrukcií pod ňou. Kvalitne zrealizovaná fasáda, ktorá plní všetky svoje funkcie môže výrazne predĺžiť životnosť celej stavby.
Zhlboka dýchať, raz, dva
Potrebujú steny domu dýchať? Ako sa to vezme. Pokiaľ by vám išlo o dostatočnú výmenu vzduchu medzi interiérom a exteriérom, nemá význam, aby ste čakali, kedy sa z toho vydýchajú obvodové steny. Len mizivé percento vzdušnej vlhkosti sa dokáže dostať z interiéru do exteriéru cez stenu. Dokonca pri stavbe energeticky nenáročných objektov sa snažíme toto percento ešte znižovať, a aby sa tepelné straty minimalizovali, chceme dosiahnuť čo najväčšiu neprievzdušnosť objektu. Dýchanie stien je zľahka zavádzajúci výraz. Popisuje schopnosť materiálu určité množstvo vzdušnej vlhkosti z interiéru prijať a následne sa jej smerom do exteriéru zbaviť. Znižovať vlhkosť v interiéri je však možné len dostatočným vetraním (prirodzeným alebo núteným), bez ohľadu na to, aký difúzny odpor majú steny. Isté však je, že nejaká-tá vzdušná vlhkosť sa v stenách nachádza, a úlohou projektanta je zabezpečiť, aby sa nepremenila na vodu tam, kde by to mohlo spôsobiť stavebné poruchy. To znamená, aby sa rosný bod posunul do takej časti prierezu materiálovou skladbou obvodovej konštrukcie, kde bude mať voda možnosť postupne sa vysúšať (najlepšie úplne mimo konštrukcie, alebo aspoň do oblasti tepelnej izolácie).
Keramika na fasáde
* článok pokračuje pod formulárom *
Pri výbere fasády sa ako prvé ponúkajú omietky, no túžbu po atmosfére starého Anglicka vám pomôže splniť fasáda z lícových tehál. Stavby viktoriánskej doby naznačujú, že je to fasáda trvanlivá bez väčších nárokov na údržbu. Je odolná proti mechanickému poškodeniu a ani sprejerov nebaví na ňu písať svoje nezmysly. Ak chcete byť dôslední, zvoľte klasickú sendvičovú fasádu z lícových tehál s prevetrávanou vzduchovou medzerou. Celá skladba je doplnená o tepelnú izoláciu, obvykle z minerálnej vlny. Predsadená stena je k obvodovému murivu kotvená a obe steny majú spoločný stužujúci veniec, takže staticky spolupôsobia (fasáda preberá časť zaťaženia). Tak sa dá ušetriť na hrúbke obvodového nosného muriva a z časti tak vykryť zvýšené náklady na kvalitnú fasádu. Stena z lícových tehál vytvára pre dom ochranu pred zimou, vlhkosťou ale aj teplom a hlukom. Ak si vyberiete ručne vyrábané tehly, dodáte domu starobylý vzhľad, s použitím strojovo vyrobených presných tehál môžete docieliť moderný charakter stavby. Veľmi podobný estetický výsledok sa dá dosiahnuť aj s použitím obkladových pásikov z lícových tehál. Realizácia fasády z lícových tehál, ale aj obkladových pásikov je náročná na presnosť a precíznosť práce. Pri škárovaní je dôležité neušpiniť tehličky alebo obklad, lebo takéto škvrny sa už nemusia dať odstrániť.
Zavesené fasády s prevetrávanou medzerou
Prišli k nám spoza mora, ale dnes už nie sú žiadnou novinkou. Sú o čosi drahšie než kontaktné fasády, zato ponúkajú množstvo materiálových variantov a ich kombinácií. Systém nie je zložitý, len si vyžaduje kvalitné materiály, dôsledný návrh a precíznu realizáciu. Zavesená fasáda sa skladá z nosného roštu kotveného do obvodových stien objektu. Používajú sa buď kovové, alebo drevené tyčové prvky. V prípade kovových si treba dať pozor, aby neboli zdrojom tepelných mostov. Pretože väčšina rodinných domov sa zatepľuje, využíva sa nosný systém zavesenej (predsadenej) fasády aj na uchytenie tepelnej izolácie. Najčastejšie sa používa minerálna vlna, ale je možné použiť aj fúkanú celulózu alebo napríklad konopné rohože. Dôležité je, aby to bol materiál určený na použitie v prevetrávanej fasáde, dostatočne stlačiteľný, ktorý po vložení medzi stojky nosného systému vyplní v maximálnej možnej miere priestor medzi nimi. Ďalšou vrstvou je difúzne otvorená hydroizolačná fólia. Tá chráni tepelnú izoláciu pred vodou z exteriéru a zároveň umožňuje, aby sa vodná para, prípadne vlhkosť obsiahnutá v konštrukcii postupne odparovali. To zabezpečuje aj prevetrávaná vzduchová medzera, po ktorej nasleduje konečná, pohľadová vrstva fasády. Vzduchová medzera musí mať dostatočnú šírku (40 až 50 mm), aby v nej vzduch prúdil a priebežne odvádzal prebytočnú vlhkosť. Možností, ako stvárniť pohľadová vrstvu fasády, je obrovské množstvo. Môžete použiť drevený doskový obklad alebo veľkoplošné drevené panely, ďalšou možnosťou je keramika, kameň, plech, umelá hmota, drevovláknité alebo sadrocementové dosky. Možností je toľko, až z toho oči prechádzajú. Majte ale na pamäti, že menej je niekedy viac a všetkého veľa, škodí. Veľkou výhodou zavesenej prevetrávanej fasády sú okrem variability konečnej povrchovej úpravy aj jej fyzikálne vlastnosti, ktoré umožňujú postupné vysúšanie obvodovej konštrukcie a elimináciu nerovností a nepresností steny, na ktorú je fasáda zavesená.
Dokáže zachrániť, ale aj pokaziť
Istý nemenovaný architekt mi raz povedal, že dom by mal byť pekný vo všetkých svojich vývojových štádiách, potom je veľký predpoklad, že bude pekný aj po dokončení. To je dobré pravidlo, málo kedy sa však podarí ho dodržať. Občas zvíťazí funkcia nad estetikou, inokedy sa niečo nepodarí v projekte alebo počas realizácie. V takýchto chvíľach dokáže správne zvolený typ fasády zachrániť celkový dojem, opticky zjednotiť plochy rozbité množstvom okenných otvorov, veľké objemy rozdeliť na menšie celky, zvýrazniť to, čo je pekné a potlačiť, čo sa nepodarilo. Tak ako oblečenie aj fasáda má schopnosť urobiť zo škaredého káčatka krásnu alebo aspoň štandardnú labuť. Dajte však pozor! Platí to aj naopak.