Navlhnuté plochy, výkvety vykryštalizovaných solí, opadávanie omietky – to všetko sú sprievodné znaky vlhkosti v murive.
Ide pritom nielen o estetický, ale aj o hygienický a konštrukčný problém. Huby a plesne spôsobujú rozličné ochorenia dýchacích ciest, alergie a pod. Stavebný materiál, cez ktorý migruje voda, stráca svoje pôvodné vlastnosti – súdržnosť a tepelnotechnické parametre. Nepriaznivé účinky vlhkosti sa zvyšujú, ak je murivo zasolené. Niektoré soli sú hygroskopické, teda vo väčšej miere viažu vlhkosť z okolitého prostredia v murive, znásobujú svoj objem a výrazne porušujú chemickú mriežku stavebného materiálu.
Preto je potrebné spraviť radikálnu clonu proti vzlínaniu zemnej vlhkosti a zabrániť jej, aby postupovala ďalej. Predĺžite tým životnosť stavebných materiálov svojho domu a urobíte veľa aj pre zdravšie bývanie.
Sanačné omietky síce znižujú vlhkosť muriva a zlepšujú estetický vzhľad stien, ale neodstraňujú vlhkosť natrvalo. Ak chceme odstrániť prenikanie vlhkosti do konštrukcie stien a zároveň spevniť nesúdržné murivo s trhlinami a škárami, urobíme to tzv. injektážou (vstrekovaním) špeciálnych roztokov a riedkych mált do muriva. Pri nej sa do muriva najprv vyvŕtajú otvory. Do otvorov sa potom sa najprv injektujú cementové výstuže a izolačné emulzie, ktoré v ňom vytvoria tesniacu vrstvu. Takto ošetrená oblasť je pre vodu nepriepustná.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ako sa zbaviť vlhkosti z navlhnutej omietky?
Mohlo by vás tiež zaujímať
Mohlo by vás tiež zaujímať
Mohlo by vás tiež zaujímať