Príprava pred sanáciou vlhkého muriva
Vlhkosť môže napadnúť betónové, tehlové i kamenné murivo. Problém väčších rozmerov už môže signalizovať opadajúca omietka, ktorá naznačuje prítomnosť plesní, húb či soľných výkvetov. Odporúčame najskôr vykonať dôkladnú obhliadku celej stavby a odhaliť príčinu vlhnutia.
Ešte predtým, než pristúpite k samotnej sanácii, je potrebné odstrániť poškodené murivo. Je to namáhavá a prašná činnosť, pri ktorej musíte počítať s tým, že prídete do kontaktu s plesnivým murivom. Chráňte si preto dýchacie cesty kvalitným respirátorom.
Odstraňovanie omietky
Menší problém predstavuje uvoľnená omietka, ktorá len prilieha na murivo. Ťažšie to je s tuhou omietkou, ktorá je s murivom spojená. Vďaka modernej technike to však môžete zvládnuť pomerne hravo a pri odstraňovaní omietky tiež ušetríte mnoho času a energie – vhodné je vŕtacie kladivo so šírkou sekáča 40 až 80 mm. Túto činnosť zvládnete aj bez potreby špecializovaných firiem.
Pozor pri odstraňovaní omietky na starých domoch. Elektrické rozvody sa v nich totiž nachádzajú kdekoľvek, a tak treba omietku osekávať so zvýšenou opatrnosťou. Osekať je nutné najmä navlhnutú časť omietky, ako aj celé pásmo do výšky približne 1 m nad oblasťou zvlhnutia.
Vŕtanie otvorov
Do spodnej časti obnaženého muriva vyvŕtajte vrtákom s priemerom 14 mm rad otvorov pod uhlom 15 – 30° smerom nadol. Vzdialenosti otvorov si stanovte podľa hrúbky muriva: 12,5 cm pri hrúbke muriva do 40 cm, resp. 8 cm pri hrúbke muriva do 70 cm. Použite vrták s vhodnou dĺžkou– vrt by mal končiť asi 5 cm pred protiľahlou stenou múru. Vyvŕtané otvory následne vyčistite, napríklad vysávačom.
Sanácia vlhkého muriva
Tento krok pozostáva zo spevnenia múrov, do ktorých sme navŕtali otvory, a následnej aplikácie izolačnej emulzie. Tá vytvorí potrebnú ochranu pred vlhkosťou.
Spevnenie múrov
Ak je tehlové murivo z dutých tehál, ako to bolo v našom prípade, vyplňte vyvŕtané otvory zálievkovou maltou alebo hydroizolačnou stierkou. My sme pri nalievaní využili lacný lievik s hadičkou a krhličkou. Takto sa v murive z dutých tehál vytvorí výstuha – lôžko. Po úplnom zaliatí otvorov sme zostatkom hydroizolačnej stierky natreli obnažené murivo. O 30 minút, najneskôr do 3 hodín, vyplnené miesta opäť prevŕtajte. Priemer vrtáka (14 mm), ako aj nastavenie dĺžky vrtáka (hrúbka steny – 5 cm) ostávajú také, ako pri prvom vŕtaní.
Aplikácia izolačnej emulzie
Použitie izolačnej emulzie je jednoduché, systém zhotovenia dodatočnej horizontálnej izolácie muriva možno vďaka tomu aplikovať aj svojpomocou. Systém obyčajne pozostáva z hydrofóbnej emulzie a vtokových rúrok, ktoré sa zavedú do vyvŕtaných otvorov v murive. Emulzia sa transportuje beztlakovou injektážou cez kapilárne dutiny do muriva. Tieto systémy sú vhodné na vnútorné i vonkajšie použitie.
Pri nákupe materiálu sme však nemali šťastie, lebo injektážnu súpravu pozostávajúcu z kapilárnych knôtov a lievikov s kapilárnymi rúrkami v tom čase v obchode nemali. Keďže nás tlačil čas, rozhodli sme sa pre náhradný postup pomocou lievika, hadičky a krhličky. Na dopĺňanie emulzie pri postupnom vsakovaní sme si pomohli injekčnou striekačkou.
* článok pokračuje pod formulárom *
Emulzia po vsiaknutí do muriva prenikne do okolitých kapilár nachádzajúcich sa v murive a po zreagovaní vytvorí vodonepriepustnú izoláciu. Okrem izolačných vlastností emulzia aj výrazne spevňuje murivo.
Oprava stien pred omietaním
O 7 až 14 dní bude izolačná emulzia, ktorú sme použili na sanáciu vlhkého muriva, kompletne vysušená. Pred nanášaním omietky zatrite otvory a dôkladne opravte všetky diery a nerovnosti muriva. Teraz možno naniesť sanačnú omietku.
Prednástrek muriva
Ako prvý začnite nahadzovať riedky „špric“ – vysokopriepustný prednástrek, maltu odolnú proti pôsobeniu solí. Obmedzuje transport solí v murive. Takéto prednástreky sa používajú na prípravu suchých, vlhkých, ako aj soľami zaťažených podkladov v interiéri aj v exteriéri. Zabezpečujú dobrú prídržnosť a rovnomernú nasiakavosť pre ďalšie vrstvy sanačných omietok.
Omietanie a maľovka
Po sanácii vlhkého muriva je potrebné nanovo aplikovať omietky, pričom sa postupuje od jadrovej omietky, až po priepustný krycí náter, ktorý sa nanáša v dvoch vrstvách.
Jadrová omietka
Po minimálne 3-dňovej technologickej prestávke môžete na prednástrek nanášať hrubšiu (jadrovú) trasovú omietku. Je to ľahká omietka s obsahom trasu (druh ľahkej sopečnej horniny) na sanáciu muriva s nízkym až zvýšeným stupňom zaťaženia vlhkosťou a škodlivými soľami. Omietka spĺňa požiadavky smernice WTA (nemecká vedecko-technická spoločnosť zaoberajúca sa sanáciou stavieb) na sanačné omietkové systémy. Spracováva sa v jednom alebo vo viacerých pracovných krokoch.
Pri nízkom stupni zaťaženia sa nanáša v jednej vrstve, pri vyššom stupni zaťaženia viacvrstvovo. Je vhodná na dosiahnutie pohľadovo suchých stien objektu v interiéri aj v exteriéri, vhodná aj v prípade pamiatkovo chránených objektov. Minimálna hrúbka omietky v exteriéri je 20 mm, v interiéri 10 mm pri nízkom zaťažení soľami, resp. 20 mm pri zvýšenom zaťažení soľami.
Jemná omietka
Použiť môžete jemnú štukovú omietku sanačného omietkového systému. Nanášajte ju antikorovým hladidlom v hrúbke 3 až 4 mm na nahrubo stiahnutý povrch sanačných omietkových systémov. Po čiastočnom stvrdnutí ju jemne vyhlaďte vhodným hladidlom (polystyrénovým alebo plsteným). Pred nanášaním povrchovej úpravy musí byť dodržaná technologická prestávka minimálne 7 dní.
Priepustný náter
Vhodné sú paropriepustné vnútorné silikátové farby. Náter sa aplikuje v dvoch vrstvách vhodným maliarskym štetcom alebo valčekom. Prvý náter nanášajte riedený čistou vodou. Technologická prestávka medzi jednotlivými vrstvami náteru je minimálne 12 hodín.
Druhý krycí náter nanášajte rovnomerne bez prerušenia neriedený. Na dosiahnutie vizuálne jednotného vzhľadu pracujte na opticky ucelených plochách bez prerušenia v jednom pracovnom cykle. Farbu možno tónovať tónovacími pastami alebo farbami odolnými proti alkáliám (silikátové tónovacie pasty a farby).