Čo je šamotová tehla
Šamotová tehla je plná pálená stavebná tehla z materiálu, ktorý sa volá šamot. Je to keramický materiál, extrémne odolný voči vysokým teplotám. Vyrába sa z hliny s vysokým obsahom oxidu kremíka, oxidu hliníka a ďalšími prímesami (vápnik, horčík, železo), ktoré vylepšujú jej vlastnosti. Šamotové tehly vznikajú lisovaním, vďaka čomu majú vysokú tvarovú presnosť. Okrem šamotových tehál sa používajú aj šamotové platne a šamotová malta. Cena jednej šamotovej tehly s rozmermi 250 x 125 x 65 mm začína od 3 eur.
Mohlo by vás zaujímať
Aké typy šamotových tehál existujú?
Šamotové tehly sa používajú predovšetkým ako vnútorný obklad spaľovacieho priestoru v krboch, peciach, kachliach a na výstavbu ohnísk. Vďaka svojim tepelnoizolačným a akumulačným vlastnostiam chránia kovové časti aj okolie vykurovacích telies pred vysokými teplotami. Sú vhodné aj na vonkajšie obklady kozubov, vonkajších grilov, ako aj pecí na chlieb, pizzu či keramiku. Svoje využitie nachádza šamotová tehla tiež v priemysle a stavebníctve – tam, kde je potrebná odolnosť voči chemikáliám. Uplatní sa tiež ako podklad pre ťažké stroje a zariadenia, keďže je odolná voči abrazívnemu opotrebeniu. Vzhľadom na tvar a zafarbenie možno takýto materiál použiť aj ako dekoratívne lícové tehly.
Šamotové tehly sa líšia rozmermi, vlastnosťami a použitím. Tu je prehľad najbežnejších typov a rozmerov:
* článok pokračuje pod formulárom *
- Šamotová tehla C25 s rozmermi 250×124×64 mm dobre odoláva teplotným šokom a slúži na stavbu ohnísk, kachlí, krbov a grilov. Môžu sa použiť aj na výstavbu nadstrešných častí komínov. Má vynikajúcu rozmerovú presnosť.
- Šamotová tehla C30 s rozmermi 290×140×65 mm má takisto dobrú odolnosť voči vysokým teplotám, je farebne a materiálovo stála, s rýchlou akumuláciou a je vhodná aj do exteriéru. Používa sa na stavbu krbov, kachlí, pecí, udiarní a komínov.
- Šamotové tehly P2 s rozmermi 250×120×20 mm a P4 s rozmermi 250×120×40 mm sú vhodné na stavbu otvorených krbov, aj na všetky časti kachľových pecí. Rovnomerne odovzdávajú teplo a zároveň majú výbornú mechanickú pevnosť.
- Šamotové dosky a platne majú podobné vlastnosti ako klasické šamotové tehly, líšia sa však tvarom – majú väčšiu plochu a menšiu hrúbku. Šamotové platne sa podobne ako tehly vyrábajú lisovaním a majú jemnú štruktúru a brúsené hrany. Okrem toho, že ich môžete rovnako ako tehly použiť na vnútorné obklady pecí či ohnísk, výborne poslúžia tiež na pečenie pizze či chleba, ale aj na grilovanie.
Aké sú výhody a nevýhody šamotovej tehly?
Najväčšou výhodou šamotových tehál je predovšetkým vysoká odolnosť voči teplu – odolávajú teplotám až 1600 °C. Ich vysoká izolačná schopnosť pre zmenu pomáha znižovať straty tepla. Sú preto ideálne pre vnútorné obklady v krboch, peciach, ohniskách, ale aj ako vonkajšie obmurovky kozubov. Šamotové krby a kozuby sú efektívne, úsporné a ich sálavé teplo veľmi príjemné. Vďaka svojim akumulačným vlastnostiam dokážu vyžarovať teplo do miestnosti aj po skončení horenia.
Medzi ďalšie jedinečné vlastnosti šamotových tehál patria aj vysoká odolnosť voči chemickým vplyvom a tiež odolnosť voči abrazívnemu opotrebeniu. Na druhej strane, šamotové tehly a platne sú relatívne krehké a môžu byť náchylné k prasknutiu. Preto si pri ich nákupe dávajte pozor na kvalitu – aby neboli deformované či poškodené.
Vnútorné obklady pecí a kozubov zo šamotových tehál vždy spájajte pomocou kvalitnej šamotovej malty. Tak vám bude váš zdroj tepla slúžiť dlho a bez problémov.
Mohlo by vás zaujímať