Ťažko vymyslíte srdečnejšie pozvanie ako to, ktoré dala Helen Gibbsová na stránku svojej značky Helon Melon: „Zajedzte si, porozprávajte sa, nakúpte si, potešte sa, dohodnite sa, zabavte sa…“ A ešte ťažšie je predstaviť si priestor, čo by bol na všetky tieto zážitky vhodnejší ako Helenin nový domov, a zároveň pracovisko a miesto spoločenských stretnutí, ktoré vytvorila na najvyššom poschodí historického pivovaru.
Rozľahlý, trojúrovňový a súčasne trojpriestorový loft je harmonickým spojením priemyselného a klasického štýlu. Neomietnuté tehly, oceľ a sklo zjemňuje Helenina paleta neutrálnych farieb a hojnosť textílií v prírodných odtieňoch s rozličnými textúrami. Starožitnosti vo francúzskom štýle si neprotirečia s pracovnými plochami z ocele, každé miesto má svoje osobité využitie, no zároveň nenarúša pocit jednoliatosti.
Neomietnuté tehly, oceľ a sklo zjemňuje paleta neutrálnych farieb a hojnosť textílií v prírodných odtieňoch. Starožitnosti vo francúzskom štýle si prekvapivo sadli s industriálnymi prvkami aj s antikorovými pracovnými plochami.
Kľukatá cesta
V Heleninom živote hrajú kľúčovú úlohu zmeny. Keď absolvovala štúdium architektúry, niekoľko rokov sa venovala navrhovaniu obchodných priestorov, neskôr istý čas tvorila dekoračné predmety a doplnky do domácnosti pre vychytenú značku. No až vo svojej vlastnej firme Helon Melon, ktorú založila, keď ju z dôvodu šetrenia prepustili, naplno rozvinula svoj dizajnérsky talent pri práci s textilom z prírodných vlákien. „O textile som nevedela nič,“ spomína si Helen. „Vedela som iba to, čo sa mi páči. Veľmi na mňa zapôsobili katalógy firmy Habitat, ktoré moja mama priniesla z Londýna, a uvedomila som si, že na našom trhu také niečo chýba. Spočiatku som všetko šila sama. Trvalo mi celých 24 hodín, kým som dokončila svoju prvú prikrývku na posteľ. Vtedy som si myslela, že ma táto práca nikdy neuživí!“
No dekoračné vankúše, posteľná bielizeň a iné textilné výrobky značky Helon Melon onedlho začali získavať ocenenia, objavovať sa na fotografiách v prestížnych časopisoch a odrazu sa predávali po celom svete ako teplé rožky.
Celá galéria:
* článok pokračuje pod formulárom *
Ani tento úspech však nemohol zabrániť kolapsu textilného priemyslu, ktorému globálna kríza zasadila tvrdý úder. „Spomínam si, ako som stála pred svojou predajňou Sea Point shop a bez toho, aby som otočila hlavu, som videla sedem nápisov Na predaj,“ vraví Helen. „Bolo mi jasné, že sa musím preorientovať na niečo iné. Napodiv sa mi čoraz jasnejšie črtalo, že by to mohlo byť jedlo. Samu ma to prekvapilo. Napriek tomu, že som vyrastala v rodine, kde sa jedlo vychutnávalo, som totiž nikdy veľa nevarila. Pravdepodobne som v tejto oblasti v detstve nevedomky veľa získala z domu.“
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Nový domov
Helen si zároveň hľadala nový domov, v ktorom by mala aj svoje pracovisko. „Oslovila som majiteľa pivovaru so žiadosťou, aby mi poskytol priestor s rozlohou asi 55 m²,“ vybavuje si spomienku s úsmevom. „A keďže som začínala od nuly, chcela som byť v novšej časti areálu. Rozhodla som sa, že chcem čistý stôl a všetko v mojom živote bude úplne nové.“ K dispozícii bol však iba jediný priestor s rozlohou 300 m², ktorý pripomínal jaskyňu. „Nemám vo zvyku ponuky spontánne odmietať, takže som sa vrátila v jeden daždivý zimný deň, aby som si to tam znovu pozrela. A zrazu som dostala nápad – vytvorím tu miesto, kde sa budú pripravovať jedlá, odkiaľ sa budú rozvážať a kde sa budú ponúkať pri spoločenských príležitostiach.“ Veci sa náhle dali do pohybu: Za honorár, ktorý jej vyplatili za interiérovú zákazku, si kúpila pekárenskú pec a zorganizovala prvé spoločenské podujatie: oslavu svojich 40. narodenín. „Vtedy sa to začalo,“ hovorí.
Okrem cateringu, organizovania podujatí či fotografovania pre časopisy sa dnes Helen venuje aj vymýšľaniu nových potravinárskych výrobkov. Najmä jej narodeninové torty sú veľmi žiadané. „Najradšej mám vanilkovú so slanou karamelovou polevou,“ prezrádza. Vo svojej krajčírskej dielni naďalej šije originálne veci z prírodného textilu, akými spočiatku preslávila svoju značku, a venuje sa aj navrhovaniu a výrobe originálnych interiérových doplnkov. „V tejto etape svojho života chcem mať radosť zo všetkého, čo robím. Je to môj životný štýl. Prináša mi pocit šťastia.“
Mohlo by vás tiež zaujímať: