Čo pre vás znamená pojem dobrá architektúra a ako ho definujete vo svojich projektoch?
Dobrá architektúra pre mňa znamená architektúru, ktorá plní svoju funkciu a reprezentuje dobu svojho vzniku.
Čo by mal rodinný dom vyjadrovať?
Rodinný dom by mal spĺňať potreby majiteľov a určitým spôsobom odrážať ich vnútro. Každá stavba by mala reagovať na okolie, v ktorom sa nachádza.
Dnes sa častokrát stavajú veľké domy ako symbol statusu. Následne ale majitelia zistia, že to nie je presne to, čo chceli. Čo si myslíte o veľkosti domu?
Ak má niekto rád priestor a prechádzky po veľkom dome, má ho mať. Veľký dom ale znamená okrem väčších nákladov na realizáciu aj väčšiu náročnosť na prevádzku, preto je dôležité reálne zhodnotiť svoje finančné možnosti ešte pred začiatkom projektu. Klientom sa snažíme vysvetliť, aby si urobili taký veľký dom, ako naozaj potrebujú, aby ho v danom rozpočte kompletne zariadili a mohli komfortne používať. Myslím si, že život je príliš krátky a roky bývania v nedokončených provizóriách vám nikto nevráti.
Ktorú fázu projektovania máte najradšej?
Každá časť projekčného procesu má svoje čaro. Prvá časť projektu – návrh – je zaujímavá tým, že práve tu vzniká prvotný koncept domu. Realizačná časť je viac o systematickosti a logike, aby všetko z návrhu fungovalo po technickej aj estetickej funkčnej stránke. Tá ma baví, pretože som detailista a viem, že čím je projekt podrobnejší, tým menej tvorivosti ponecháme montážnikom na stavbe. Aj samotný proces výstavby má svoje čaro – vtedy vidíme svoje „dieťa” vyrastať 🙂
Do akej miery je pre vás dôležité dosledovanie stavby do posledného detailu?
Aj najlepší návrh môžu znehodnotiť nedomyslené alebo zle zrealizované detaily. Na tomto si dávame záležať už vo fáze projektu, keď všetko domyslíme do posledného detailu tak, aby sme eliminovali improvizácie na stavbe. Pri realizácii platí to, že o čom nerozhodneme my na papieri, rozhodne robotník na stavbe.
Akú mieru kompromisov ste ešte ochotný akceptovať?
Pokiaľ neohrozujú elementárne funkcie výsledku.
Ako vnímate meniacu sa pozíciu architekta, ktorý sa v súčasnej spoločnosti čoraz viac posúva do roly manažéra?
Architektúra a proces jej vzniku je komplexný proces, ktorý je výsledkom spolupráce viacerých ľudí. Je preto logické, že stavba musí mať jedného pána, ktorý by mal mať aj manažérske schopnosti.
* článok pokračuje pod formulárom *
Prečítajte si tiež návštevu v dome z dielne architektonickej kancelárie RULES:
Pálená tehla sa používa tisíce rokov. V čom je podľa vás jej nesmrteľnosť?
Tehla je jedným z tradičných materiálov a je rovnako nesmrteľná ako drevo, kameň alebo betón. Jej výhodou je to, čo kedysi – tehlový dom postavíte svojpomocne aj so susedom, pri niektorých iných materiáloch to môže byť náročnejšie.
Aký je rozdiel medzi tehlou kedysi a dnes?
Dnešné tehly majú oproti minulým lepšie tepelno-fyzikálne vlastnosti a presnejšie rozmery.
Aké miesto zaujímajú tehlové stavby v produkcii vašej architektonickej kancelárie?
Stavby z keramických tvárnic predstavujú 60 percent z našich stavieb.
S akými materiálmi je výhodné kombinovať tehlu a s akými, naopak, nie?
Myslím, že tehla si rozumie s akýmkoľvek iným materiálom za predpokladu dodržania technických postupov pri realizácii.
V čom je výhodné použiť tehlu pri rekonštrukcii? Aký je váš názor na použitie očistenej starej tehly?
Tehly a všeobecne steny z keramických tvárnic je výhodné použiť vtedy, keď v nich neplánujeme ťahať rozvody. Treba mať na pamäti, že keramické tvarovky spĺňajú akustické a tepelno-fyzikálne požiadavky v neporušenom stave. Pokiaľ do nich plánujeme osádzať zásuvky a ťahať rozvody, je lepšie použiť predmúrovku. Očistené staré tehly môžu dať domu jedinečnú atmosféru, ak sa použijú s ohľadom na svoje vlastnosti.
Prečítajte si tiež: