Byt sa nachádza priamo v historickom centre. Napriek svojmu veku bol v dobrom stave, svojou dispozíciou však už nevyhovoval. „V priestore boli nutné dispozičné úpravy, pretože sa pri vstupe vchádzalo priamo do izby. Okrem toho bola v bytíku veľmi malá a nekomfortná kúpeľňa a kuchyňa. Mojím hlavným cieľom bolo usporiadať dispozíciu tak, aby mal byt predsieň, samostatnú izbu a kuchyňu spojenú s obývačkou. Od prvého momentu sme však zároveň chceli zachovať krásne klenby, ktoré limitovali priestor pri navrhovaní novej dispozície,“ spomína Michaela Fejková, dizajnérka, ktorej s návrhom interiéru pomáhali kolegyne Michaela Hricová a Veronika Tomášová.
V byte sa tak nachádza rozmerovo väčšia predsieň, v ktorej sú hlavné úložné priestory, obdĺžniková kuchyňa prepojená s obývačkou, priestranná kúpeľňa a malá, ale praktická spálňa.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Okrem pôvodných klenieb a rôznych výklenkov sa zachovali aj dvere. Práve nádych starých čias dal podnet pre nový dizajn, ktorého základom sa stali kov, tehla, drevené doplnky a jemná modro-ružová farebnosť doplnená o medené akcenty. Takáto farebnosť je zvlášť vhodná do menších bytov.
* článok pokračuje pod formulárom *
Aby bolo možné v úzkej kuchyni pohodlne variť, umiestnila dizajnérka rúru a mikrovlnku do vstavanej skrine oproti kuchynskej linke, čím zároveň vytvorila dostatok úložného miesta. Otvorené police zároveň zabezpečujú, že priestor nevyzerá príliš stiesnene.
Výklenok v obývacej časti a spálni doplnila tehlovým obkladom v jemných bledých odtieňoch, ktorý ladí s podlahou s dubovým drevodekorom. Istú hravosť dodáva kuchynský obklad v štýle patchworku, ktorý môžeme nájsť aj v kúpeľni. Obklad v nej je ukladaný do polovice steny, čo je dobré riešenie nielen pri šikmých stropoch, ale aj v malých priestoroch. Originálnym riešením sú závesy v dvoch farbách zavesené na oblúkovej garniži, čím zapadajú do výklenku. Jemný dizajn ozvláštňujú kovové lustre a nožičky nábytku. Nádych Škandinávie dopĺňa vzorovaný koberec v obývačke spolu s „nožičkovým“ nábytkom. Dizajnérka tak ukázala, že môžeme kombinovať viacero štýlov a prístupov, pričom interiér zostáva príjemný pre oko aj každodenné bývanie.
V kúpeľni sú obkladačky sú kladené do polovice dvoch stien, vďaka čomu vyzerá ešte väčšia. V malých priestoroch bez prirodzeného osvetlenia je biela najlepšou voľbou.So spojením nového a starého je spokojný nielen majiteľ, ale aj dizajnérka. „Veľmi sa nám páči, ako sa prepája historické s moderným. Spolu tvoria krásnu energickú a harmonickú dvojicu,“ dodáva na záver dizajnérka.
„Keďže klient požadoval spojenie moderného a zároveň jemného vintage štýlu, v priestore sa priam žiadalo spojenie kovu, tehly a drevených doplnkov.“ Michaela Fejková – projektová manažérka, www.3interier.sk
Celá galéria