Dôsledná rekonštrukcia
Rekonštrukcia prebiehala postupne a naozaj z gruntu. Celý objekt je dlhý 23 m a jeho veľká časť je murovaná. Tu však pôvodne boli iba chlievy, bývalo sa len v drevenej časti. Dnes sa tu sústredí hlavná obytná miestnosť, no pribudlo aj zobytnené podkrovie, aby sa v chalupe mohlo pohodlne vyspať viac ľudí. Majiteľka si najskôr v knihách naštudovala, ako sa kedysi stavalo, ako sa upravovalo drevo, ako sa materiál spájal. A až so zodpovedajúcimi znalosťami zadala stavebné a tesárske práce.
Stavbu najprv zbavili vlhkosti, čo znamenalo podrezanie stien. Vymenili aj poškodené stropné trámy, starý krov, strešnú krytinu aj podlahy. Drevené trámy, ktoré boli zdravé, pritom zachovali, očistili a použili na viditeľných miestach. Takto je pocit z horského obydlia maximálne autentický. V obytnej časti prevláda drevo –a to nielen v interiéri, ale aj pri pohľade zvonka.
Ako romantická chalupa z minulosti
Majiteľka bola vo svojej snahe vrátiť domu pôvodnú krásu našťastie nekompromisná. Ak bolo potrebné nahradiť pôvodné konštrukcie a materiály, všetko nové muselo tvarom a spracovaním zodpovedať originálnym technikám. Tam, kde do priestoru vniesli nový prvok, snažila sa domáca pani čo možno najviac priblížiť dobovej verzii – a to celkovým vzhľadom i detailmi. Romantická chalupa vďaka tomu vyzerá ako z iného storočia, hoci prešla dôkladnou rekonštrukciou.
Mohlo by vás zaujímať
Kachľová pec ako dominanta
Pôvodne v dome nebola, ale dnes je dominantou miestnosti. Majiteľka na jej zhotovenie trpezlivo hľadala ideálneho dodávateľa. Vybrala si takého, ktorý mal výrobu krásnych kachlíc a stavbu pecí v krvi. Dnes je práve kachľová pec, postavená tradičným spôsobom, najvyužívanejším kútom v dome – na nej sa nielen varí, ale aj spí. Keď sa majiteľka vráti po dlhšom čase do vymrznutej chalupy, zakúri si v peci a zalezie do perín v čisto bielych obliečkach alebo v obliečkach s autentickými prúžkami. Obliečky i závesy šila sama, ale jej zručnosť vidieť aj na niektorých vyšívaných doplnkoch.
* článok pokračuje pod formulárom *
Práca šikovného starého stolára
S rovnakou starostlivosťou, akú majiteľka venovala rekonštrukcii chalupy, vyberala aj nábytok, dekorácie či kuchynský riad. Dlho hľadala krásne staré kúsky, ktoré by zodpovedali štýlu starej chalupy a dali sa zrenovovať. Zhromažďovala ich v stodole a keď bola rekonštrukcia dokončená, do 14 dní sa sťahovala. Za väčšinou stolárskych prác stojí miestny majster stolár. V roku 1999, keď chalupa prechádzala veľkou premenou, mal už osemdesiatjeden rokov. Tradičné techniky mu teda, prirodzene, neboli cudzie. Venoval sa však najmä menším veciam a jemným rezbám.
Na prvý pohľad nájdete v interiéri z moderných spotrebičov len indukčnú varnú dosku, no majiteľka aj tak radšej varí na peci a využíva starý riad po babičke. Práčku a chladničku ukryla v komore, kde nerušia vidiecku idylku.
Snaha o autentickosť a zachovanie génia loci sa domácej pani viac než vyplatila. Aj vďaka tomu je dnes podkrkonošská chalupa krásnou ukážkou pôvodnej architektúry. Pre rodinu je rajom, kde sa dobre pracuje aj relaxuje.
Mohlo by vás zaujímať