Rohový roletový preklad so stĺpikom
Na podoprenie nosných i nenosných dielov rohového roletového prekladu sa použije oceľový stĺpik so špeciálnou hlavicou navrhnutý na tento účel. Na obvyklé zaťaženia pri rodinných domoch stačí subtílny oceľový stĺpik so štvorcovým prierezom z profilu 80/80/8 mm, pričom pri zaťažení do 25 kN a pri ploche pätky stĺpika min. 500 cm2 je možné stĺpik položiť priamo na tehly, pri osovej sile nad 25 kN je nutné stĺpik oprieť a kotviť do železobetónového bloku na murive a pri zaťažení nad 60 kN je potrebné stĺpik individuálne posúdiť.
Stĺpik sa osadzuje na nosné murivo alebo na betónový blok vždy do lôžka z cementovej malty. Po osadení a zafixovaní stĺpika vo zvislej polohe (napr. pomocou chemických kotiev) sa dutina stĺpika vyplní betónom. Potom sa na oceľový tŕň stĺpika nasadí hlavica. Privarenie hlavice k stĺpiku nie je nutné.
Na hlavicu sa z vnútornej strany osadia najprv roletové preklady, potom z vonkajšej strany štandardné preklady (v úrovni venca) a tepelnoizolačné diely roletového prekladu. Štandardné preklady je nutné v rohu zafixovať proti vyklopeniu.
Preklad zospodu zadebníme, resp. podoprieme. Dôležité je to najmä pri tepelnoizolačnom diele.
Po osadení stropných nosníkov, tepelnej izolácie a doplnení výstuže venca preklady a strop zabetónujeme. Pritom dbáme na dôkladné zaliatie hlavice stĺpika betónom – betón fixuje hlavicu a slúži ako ochrana proti korózii. To isté platí aj pre roletové preklady s priestorovou výstužou.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Po zatvrdnutí betónu a odstránení podpôr sa k stĺpiku cez privarené kotevné plechy pripevnia okenné rámy vrátane nadväzujúcich konštrukčných prvkov roliet či žalúzií.
Stĺpik sa zvonku obalí vhodným tepelnoizolačným materiálom a obloží obvykle rovnakým materiálom, ako je rám okna.
* článok pokračuje pod formulárom *
Postup montáže rohového prekladu so stĺpikom
Rohový preklad bez stĺpika
Skôr ako sa bezhlavo pustíte do prípravy rohového okna bez stĺpika, vedzte, že každé takéto riešenie musí byť individuálne staticky navrhnuté a posúdené na konkrétne zaťaženie.
V tejto alternatíve sa použije len hlavica stĺpika, ktorá sa spolu s poddebnenými prekladmi montážne podoprie. V oblasti venca nad rohovým oknom je potrebné navrhnúť a zhotoviť zosilnenú výstuž na dané zaťaženie, pričom obe časti rohového prekladu je možné považovať za konzoly uložené na obvodovú stenu.
Na bezpečné votknutie konzol do priľahlých častí obvodovej steny sa odporúča zachovať dimenzie prekladov aj nad obvodovou stenou minimálne na rovnakú vzdialenosť, ako je vyloženie konzol.
Pri tejto alternatíve riešenia je možné použiť len nosné diely roletového prekladu s priestorovou výstužou, a to bez ohľadu na dĺžku prekladu. Preklady budú prostredníctvom tejto výstuže zavesené do venca.
Montážne podoprenie voľného rohu stropu, hlavice stĺpika a prekladov sa môže odstrániť až po 28 dňoch, t. j. po dosiahnutí predpísanej pevnosti betónu.
Mohlo by vás tiež zaujímať: