Roletové preklady sa skladajú z dvoch častí – z vnútorného nosného dielu, teda železobetónového prekladu s keramickým povrchom, a z vonkajšieho tepelnoizolačného dielu, do ktorého sa osadzuje roletová alebo žalúziová schránka. V niektorých kombináciách prekladu je potrebné do kompletnej zostavy použiť aj štandardné preklady toho istého výrobcu. Nosná časť sa vyrába vo viacerých dĺžkach.
Ak je preklad kratší ako 2 metre, nemusí byť spriahnutý, preto je robustnejší.
Dlhšie preklady sú spriahnuté. Spriahnutie (spolupôsobenie) so stužujúcim vencom v rovine stropnej konštrukcie je zabezpečené špeciálnou zváranou priestorovou výstužou, ktorá vyčnieva z prefabrikovaného železobetónového prekladu, v ktorom je čiastočne zabetónovaná. Poloha prekladu pri zabudovaní je v tomto prípade jednoznačne daná jeho tvarom – výstuž musí smerovať do vnútra prekladu a nahor do venca.
Tepelnoizolačný diel prekladu má rovnaký tvar pri všetkých dĺžkach prekladu. Je to zároveň schránka na navíjací mechanizmus rolety a samotnú navinutú roletu (žalúzie).
Roletové a žalúziové preklady sa používajú ako nosné prvky nad okennými a dvernými otvormi v murovaných obvodových stenách s možnosťou zabudovania vonkajších roliet alebo žalúzii.
Montáž
Všetky časti roletového prekladu sa ukladajú do lôžka z cementovej malty zásadne na tehly, ktorých pôdorysné rozmery nie sú upravované rezaním. Presné osadenie a výškové vyrovnanie nosných prvkov prekladu je možné dosiahnuť pomocou drevených klinov na koncoch prekladov.
Oba nosné diely roletového prekladu, podobne ako bežné preklady, sa osadzujú výlučne v polohe na stojato.
Do urovnaného maltového lôžka sa najprv osadí tepelnoizolačný diel prekladu tak, aby čelo s nápisom výrobcu a označením dĺžky bolo otočené smerom do exteriéru a lícovalo zvonka s tehlami, v prípade zateplenej fasády s tepelnou izoláciou.
Montáž kratších roletových prekladov
Roletové preklady kratšie ako 2 metre sa pri montáži osadzujú vždy keramickým povrchom smerom do interiéru.
Pri tenších stenách (napríklad s hrúbkou 380 mm) sa z interiérovej strany osadí nosný diel prekladu tak, aby lícoval s vnútorným povrchom steny. Ak medzi nosným a tepelnoizolačným dielom vznikne medzera, vyplní sa tepelnoizolačným materiálom s potrebnou hrúbkou a výškou.
Pri hrubších stenách (napríklad 440 mm) sa vedľa tepelnoizolačného dielu osadí štandardný preklad od toho istého výrobcu, a to s rovnakou dĺžkou a otočený betónovým povrchom smerom do interiéru. Z interiérovej strany sa osadí nosný diel roletového prekladu tak, ako je uvedené vyššie. Pri stenách hrubých 500 mm sa priestor medzi bežným prekladom a roletovým prekladom pri betonáži stropu a venca zaleje betónom.
Úložná dĺžka nosných prvkov prekladu má byť minimálne 125 mm.
Montáž dlhších roletových prekladov
Roletové preklady kratšie ako 2 metre sa pri montáži osadzujú vždy keramickým povrchom smerom do interiéru, pričom priestorová výstuž smeruje do vnútra prekladu a hore do venca.
Pri tenších stenách (napríklad s hrúbkou 380 mm) sa z interiérovej strany osadí nosný diel prekladu tak, aby lícoval s vnútorným povrchom steny. Priestor medzi tepelnoizolačným a nosným dielom sa pri betonáži stropu a venca zaleje betónom.
Pri hrubších stenách (napríklad hrubých 440 mm) sa najprv osadí roletový preklad cca 70 mm od vnútorného líca steny. Potom sa z interiérovej strany osadí štandardný preklad od toho istého výrobcu, a to s rovnakou dĺžkou a otočený keramickým povrchom smerom do interiéru tak, aby lícoval s vnútorným povrchom steny. Ak by medzi štandardným prekladom a nosným dielom roletového prekladu zostala medzera, prisunieme roletový preklad na doraz k štandardnému prekladu. Medzi nosným a tepelnoizolačným dielom roletového prekladu tak vznikne medzera, do ktorej vyčnieva priestorová výstuž prekladu. Tento priestor sa pri betonáži stropu a venca zaleje betónom.
* článok pokračuje pod formulárom *
Úložná dĺžka nosných prvkov prekladu má byť minimálne 200 alebo 250 mm v závislosti od dĺžky, resp. od rozpätia otvoru.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Nový preklad nezabudnite podoprieť
Po uložení všetkých prvkov prekladu je potrebné celý preklad podoprieť, a to minimálne dvoma podperami v tretinách rozpätia a jednou podperou na oboch koncoch. Montážne podoprenie musí zároveň zabezpečiť tepelnoizolačný diel proti možnému vybočeniu pod tlakom čerstvého betónu pri betonáži.
V skladbe prekladov dlhších ako 1,75 m vzniká priestor, ktorý sa pri betonáži stropu a venca zalieva betónom. Tieto preklady preto treba nielen podoprieť, ale aj zospodu zadebniť.
Pokračujeme ďalej
Priestor medzi jednotlivými prekladmi (zväčša je to posledný rad tehál v danom podlaží) sa domuruje tak, aby na preklady nadväzovali z oboch strán koncové tehly, prípadne celé, polovičné tehly alebo koncové tehly (podľa toho, aký systém používame).
Po domurovaní tehál medzi prekladmi sa môžu ukladať stropné nosníky. V mieste prekladov sa nosníky ukladajú do lôžka z cementovej malty a nie na ťažký asfaltový pás. Hrúbka maltového lôžka má byť taká, aby spodná hrana stropných nosníkov bola v rovnakej úrovni, ako aj mimo prekladov.
Ak pri ukladaní stropných nosníkov prekážajú niektoré prúty priestorovej výstuže roletového prekladu, v týchto miestach môžeme horný prút priestorovej výstuže prekladu prestrihnúť a zvislú, resp. diagonálnu výstuž ohnúť (Nie však vystrihnúť!) tak, aby nosník bolo možné uložiť na potrebné miesto. Prestrihnutím hornej pozdĺžnej výstuže v miestach uloženia nosníkov nespôsobí zníženie únosnosti spriahnutého prekladu pod deklarované statické hodnoty.
Pozor
V žiadnom prípade nie je dovolené odstrániť celú priestorovú výstuž!
Riešenie v úrovni venca a stropu
Nad tepelnoizolačným dielom každého prekladu, t. j. v úrovni venca a stropu, sa namiesto vencových tehál osadí jeden štandardný preklad o 250 mm dlhší ako roletový preklad tak, aby nezaťažoval tepelnoizolačný diel. Vďaka uloženiu do maltového lôžka vznikne medzi spodnou hranou štandardného prekladu a hornou hranou tepelnoizolačného dielu roletového prekladu medzera. Tá sa pred realizáciou vonkajších omietok vyplní montážnou polyuretánovou penou.
Pozor
Nepoužívať expanznú penu, aby nedošlo k prehnutiu tepelnoizolačného dielu smerom dole!
K vnútornej strane štandardného prekladu sa doplní zvislá tepelná izolácia tak, aby nadväzovala na tepelnú izoláciu vencových tehál. Tým je nadpražie otvoru pripravené na betonáž stropnej konštrukcie a stužujúcich vencov.
Zároveň s betonážou stropu a venca sa uskutoční aj betonáž prípadnej medzery medzi prvkami roletového prekladu. Používa sa min. betón triedy C 20/25. Po zatvrdnutí betónu dôjde k spriahnutiu prekladu so stužujúcim vencom prostredníctvom výstuže železobetónového roletového dielu.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Odstránenie podpery
Montážne podpery stropu a prekladov je možné odstrániť až po dosiahnutí normou stanovenej pevnosti betónu, ktorá je pre príslušnú triedu betónu predpísaná.
Povrch tepelnoizolačného dielu v líci steny je potrebné prekryť výstužnou vrstvou z vhodnej sklotextilnej mriežky a stavebného lepidla s dostatočným presahom na tehlový podklad (min. 150 mm).