Terénna vlna blízko kostola
Architekt Línek, ktorý ho navrhoval, od začiatku uvažoval o architektúre minulosti, čo ho viedlo k vízii domu, ktorý bude významne spojený s terénom a stane sa akousi terénnou vlnou na obzore. Práve z blízkosti sakrálnej stavby mal architekt obavy. Okrem majiteľov totiž návrh museli schváliť aj pamiatkari. „Bál som sa pamiatkarov, ale spolupráca s nimi bola vynikajúca a bezproblémová,“ spomína architekt Línek. Obytné miestnosti sa rozhodol umiestniť pod vlnu strešnej roviny pokrytej extenzívnou zeleňou, ktorá dom prepája s terénom, na južnej strane domu tak, aby umožňovali výhľad do údolia.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
* článok pokračuje pod formulárom *
Aby dom viac harmonizoval s okolím, obložila sa severná i západná strana kameňom z miestnych zdrojov. Vstup aj vjazd do domu sú umiestnené v západnej časti, pričom garáž je posunutá o pol poschodia v porovnaní s úrovňou vstupnej haly a zvyšku obytného priestoru.
Pomerne úzka vstupná hala vedie do priestranného interiéru, kde sa okolo dennej časti nachádza nočná zóna. Vo východnej časti domu nechýba hospodárske a technické zázemie, ktoré majitelia využívajú aj pri voľnočasových aktivitách. Vďaka sekundárnemu vjazdu je prístupné i autom. Centrálnu dennú časť oddeľuje od vonkajšieho priestoru bohato zasklená stena. V západnom krídle sa nachádzajú tri detské izby a relaxačná časť so saunou, ktorá je prístupná aj z exteriéru, a s posilňovňou.
Ateliér: L & P ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR
Autor: Ing. arch. Jan Línek Projekt: 2007 – 2008
Realizácia: 2009 – 2014, svojpomocne
Zastavaná plocha: 450 m2
Úžitková plocha: 369 m2
Pozemok: 6 500 m2
Základy: betónové pásy
Nosná konštrukcia: tehla, oceľové stĺpy, lepená drevená strešná konštrukcia
Okná: hliníkové
Strecha: zelená (extenzívna zeleň)
Vykurovanie: odpad, pelety
Príprava teplej vody: centrálna
Pozrite si celú galériu