Pred pár rokmi ešte bývala rodina so štyrmi deťmi v meste – v trojizbovom byte kúsok od rušnej cesty. „Nebolo to ideálne,“ spomína energická domáca pani. „Keď sme sa rozhodli stavať, nakreslila som si malý domček, v ktorom bola kuchyňa spojená s obývačkou, aby som sa necítila sama. Pridala som keramickú dielňu a na poschodí dve detské izby. To bolo všetko. Túžila som po útulnom domčeku s balkónom v štítovej stene – teraz na ňom po večeroch sedávam, počúvam zurčanie neďalekého potôčika a dívam sa, ako za lesom zapadá slnko. Balkón sa podaril presne podľa mojich predstáv, len dom je nakoniec väčší,“ usmeje sa.
Do manželkiných vízií, samozrejme, zasiahli aj želania manžela, a tak do domu pribudol najmä krytý bazén. Prízemie sa rozšírilo aj o technické zázemie s garážou a súkromná zóna v podkroví sa rozrástla o spálňu so šatníkom a izbu pre hostí. Bazén a otvorená denná miestnosť s kuchyňou a obývačkou tvoria v pôdoryse ramená písmena L, ktoré sa otvárajú smerom k južnej terase a do upravenej záhrady. Sklenené posuvné dvere spájajú trojicu priestorov do živého srdca domu, v ktorom sa pri veľkom stole stretávajú už dospelé deti aj so svojimi partnermi, pravidelný keramický krúžok a tiež susedia, s ktorými sa za pár rokov spoločného života majitelia spriatelili. „Nie je tu neosobné mestské prostredie. Dedina žije vlastným životom, usporadúvajú sa tu rôzne akcie a so susedmi máme dobré vzťahy, navzájom si pomáhame,“ uzatvára domáca pani výpočet príjemných stránok života na vidieku.
Murovaný rodinný dom
Zastavaná plocha: 210 m2
Úžitková plocha: 304 m2
Konštrukcia: tehlový murovací systém, vonkajšie kontaktné zateplenie – fasádny polystyrén (80 mm) a minerálna izolácia
Výplne otvorov: drevené dvere (interiérové aj exteriérové) vyrobené na mieru, drevené okná s izolačným dvojsklom, drevené strešné okná (Velux)
Podlahová krytina: keramická dlažba na prízemí a v kúpeľni, drevená plávajúca podlaha v hale pri schodisku v podkroví, laminátová plávajúca podlaha v spálni a v detských izbách
Strecha: drevený krov, čierna betónová krytina (Bramac)
Vykurovanie: tepelné čerpadlo vzduch/voda, solárne panely na ohrev pitnej vody a vody v bazéne, doplnkovým lokálnym zdrojom tepla je liatinová piecka v dennom priestore na prízemí
Stavba
Kým si však mohli po osviežujúcom kúpeli v bazéne sadnúť s priateľmi za veľký stôl pod slnečníkom a vychutnať si čaj z domácich byliniek, museli manželia prejsť niekoľkoročnou skúsenosťou s výstavbou domu. Od vykopania základov trvali stavebné práce aj s prestávkou na vybavenie hypotéky takmer tri roky. Na romantický dom, ktorý ctí miestne tradície, si majitelia ani nemohli zvoliť iný než tradičný stavebný materiál. Na základe ponúkaných služieb a širokého sortimentu si vybrali pálené tehly – u manželov zvíťazili pre svoj prírodný charakter, tradíciu a aj výborné energetické parametre. Na realizáciu individuálneho projektu šitého na mieru si potom vybrali z portfólia firiem špeciálne vyškolených na prácu s pálenými tehlami spoľahlivú stavebnú firmu z neďalekého okolia.
Úspory, úspory, úspory
* článok pokračuje pod formulárom *
Na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností obvodových stien dostal celý dom osemcentimetrový plášť z tepelnej izolácie – na južnej strane z minerálnej vlny, na ostatných zo sivého fasádneho polystyrénu s prímesou grafitu. Príjemné teplo zabezpečuje vo všetkých obytných miestnostiach podlahové vykurovanie v kombinácii s tepelným čerpadlom – pri tomto spojení sa totiž dosahujú najväčšie úspory. Pri ohreve pitnej vody a vody v bazéne vypomáhajú solárne kolektory na streche, o prikúrenie sa najmä v prechodnom období stará liatinová piecka na drevo vo veľkej otvorenej obývačke.
Na romantický dom, ktorý ctí miestne tradície, si majitelia ani nemohli zvoliť iný než tradičný stavebný materiál – pálené tehly.
Celá galéria
Svet stvorený vlastnými rukami
Takmer každému kúsku vybavenia domu vdýchol život tvorivý dotyk členov rodiny – napríklad stará liatinová piecka dostala po vybrúsení novú farbu, šamotovú vložku a liatinovú dosku, na ktorej sa pečú lokše ako od babičky. Masívne drevené schodisko dala dohromady mužská časť domácnosti. Rovnako tak aj výklenok v stene pripomínajúci staré dedinské chalupy. Knižnicu v dievčenskej izbičke v podkroví zasa postavila pani domu. Hneď vedľa nej má miesto jedno krídlo starej skrine, ktoré činorodá mama s dcérou premenili na zrkadlo ozdobené mušličkami, druhé krídlo zakotvilo, taktiež s novou úlohou zrkadla, v spálni rodičov. Samozrejme, tvorivé zásahy obyvateľov domu do vybavenia domácnosti tým ani zďaleka nekončia. Zariadenie je v každej miestnosti iné, hravé a rôznorodé, jedno je však pre celý dom spoločné – chuť vytvárať si po svojom vlastné prostredie na život v spojení s tradíciami a prírodou.