Nič lepšie na trhu nebolo
Ján Pešata si v oboch prípadoch prial najlepší materiál na trhu, v prípade chaty v menej priaznivých klimatických podmienkach potreboval aj obzvlášť spoľahlivého dodávateľa. Bývať chceli odjakživa v dome, a tak začali so ženou hľadať v českých Brdoch pekné pozemky. Chceli miesto s napojením na vlak as dostupnou školou pre deti. Ďalej potrebovali vyriešiť, z čoho si dom postavia.
„Povolaním som strojár, ale stavanie ma baví, tak som si nakúpil knižky a začal študovať. Ako stavebný materiál mi z toho jednoznačne vyšla tehla. Jazdili sme po stavebninách, zháňali dodávateľov, ale nepáčili sa nám ceny. Až sme skončili v Dolnom Bukovsku v HELUZ-e. Keď som tam prišiel, postarali sa o mňa, predviedli servis, aký som očakával, dodávky boli bez problémov, cena výborná, takže sme dom postavili z tehly 44 cm, nič lepšie na trhu nebolo,“ spomína na prvú skúsenosť Jan Pešata.
Murárske postupy si naštudoval
„Okrem vody, kúrenia a elektriky som dom postavil vlastnými rukami. Naučil som sa to z kníh, takže ma ešte kamarát – murár musel naučil stavať prakticky. Začalo ma to však baviť. V tom období som na to mal aj čas, takže som všetky dovolenky trávil na malte. Nie na Malte pri mori, ale pri mori práce,“ smeje sa Jan.
Dielo sa podarilo a Pešatovci si vybudovali domov, kde spokojne žijú už niekoľko rokov. Ich projekt a voľba materiálu im aj na najteplejšom mieste v Česku poskytuje výborný tepelný komfort.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Druhá stavba v ťažkých časoch
Snáď práve teplá brdská klíma viedla Pešatovcov k tomu, že miesto na rekreáciu hľadali práve na najchladnejšom mieste Česka – v šumavskej Kvilde. Jazdili tam pravidelne každé leto tak dlho, až zatúžili po vlastnom útočisku. Pred dvoma rokmi sa im naskytla príležitosť zakúpiť pozemok a dnes už na ňom stojí ich nový rekreačný objekt. Okolnosti stavby však neboli bežné a dokonale preverili ich dodávateľov, vrátane toho, s ktorým už mali skúsenosti.
„Vyšlo nám to na dobu covidu. Dodávky materiálov boli v Česku veľmi nestabilné, ale náš pôvodný dodávateľ dodržal všetko, čo sľúbil. Som naozaj vďačný, že sme vďaka nim nečakali, pretože v daných klimatických podmienkach, keď začnete stavať v júli, máte šancu niečo vybudovať maximálne do konca októbra, aj to sa nemusí podariť. Mali sme zazmluvnené dodávky a na telefón nám ich vyvážali zo skladu presne podľa našich potrieb. Mám známych, ktorí stavali tiež a neustále sa im to predlžovalo, komplikovalo a materiály sa zdražovali. Náš dodávateľ cenu držal, takže pre nás bol spoľahlivý partner. Strešné škridly som nechal na stavebnej firme a bol z toho trochu problém, dorazili až v decembri. Našťastie nám prialo počasie, takže sme strechu zvládli položiť.“
Pokoj v dome vďaka akustickým tehlám
Nebolo to len o tehlách. Horská chata Pešatovcov má od toho istého výrobcu aj stropy, komín a preklady s boxami na rolety. Okrem tehál využili aj akustické tehly na priečky. „V hornej časti máme tri apartmány a dole je spoločenská miestnosť, kde sa môže stretnúť partia až 16 ľudí. Dole je aj časť, ktorú obývame my. Keďže sme na stavebné priečky využili akustické tehly, majú všetci svoj pokoj. Chceli sme dom postaviť vo vyššej kvalite a dodávateľ nám to umožnil kompletným systémom. Keď máte iný materiál, napríklad omietku, inak pracuje, má inú tepelnú rozťažnosť a nepôsobí to synergicky. Pre budovu to neznamená nič dobré.“
Lokálny výrobca je jasná voľba
Ján Pešata si stavbu viedol sám, nevyužil takmer žiadne z praktických služieb, ktoré dodávateľ ponúka, iba si nechal spočítať nosnosť stropov a potrebný objem tehál, aby mu nevznikol zbytočný odpad. Pri zakladaní stavby si takisto sám postrážil, aby všetko bolo, ako má. „To súčasné spájanie bez hromady piesku a malty čakajúcej okolo nie je náročné,“ podotýka. V blízkej dobe ho čaká ešte jeden menší stavebný projekt. „Chystáme drobnú prestavbu chaty pre rodičov a určite do toho zase pôjdeme s tým istým výrobcom. Máme tam dobré dlhoročné vzťahy a kvalita ich materiálu je pre nás jasná voľba.“
Mohlo by vás zaujímať