Šesť stĺpov
Táto stavba patrí architektovi, ktorý ju navrhoval. Will Burges je riaditeľom kancelárie 31/44 Architects a dom „nakreslil“ pre seba, manželku a svoje dve deti. Objekt veľmi umne zaberá pomerne úzky mestský pozemok na zelenom predmestí Crystal Palace v južnej časti Londýna. Hoci rodina už stavbu obýva, na prvý pohľad zaujme jej naoko nedokončený charakter. Je totiž navrhnutá tak, aby v nej postupom času mohli robiť rôzne zásahy, zvnútra aj zvonka – podľa toho, ako sa budú vyvíjať a meniť potreby rodiny.
Dvojpodlažný dom so štyrmi spálňami pomenovali Six Columns podľa šiestich stĺpov, ktoré tvoria hlavnú nosnú štruktúru budovy. Navonok odráža proporcie a materiály susedných terasových domov, ale zachováva si svoj individuálny charakter, ktorý odkazuje na rôzne architektonické vplyvy Willa Burgesa. Inšpiroval sa napríklad Barcelonským pavilónom od Miesa van der Rohe alebo experimentálnym bývaním, tzv. Case Study Houses v Kalifornii.
Pozemok využitý na maximum
Dom pôsobí diskrétne a voči svojim susedom sa správa ohľaduplne, avšak, od zvyšku zástavby sa odpútava istými dizajnovými prvkami, ktoré vyvažujú všetko konvenčné. Napríklad, tehlové múry a strecha z terakotových škridiel ladia so zvyškom ulice, zatiaľ čo betónové trámy a mramorový panel s výrazným žilkovaním pri vstupných dverách dodávajú domu nádych remeselnej vznešenosti.
Vnútorné dispozičné riešenie maximálne využíva klinovitý pozemok a vytvára funkčný priestor, ktorý možno ľahko prispôsobiť budúcim požiadavkám rodiny. Vstupná hala slúži ako centrálny uzol, ktorý prepája rôzne zóny domu. Ľahká a vzdušná jedáleň naľavo využíva moderné povrchové úpravy a moderné prvky, ako sú posuvné sklené dvere v plnej výške podlažia či elegantné biele žulové dosky. Dopĺňa ich výrazná surová estetika, ktorú zastupujú borovicové skrinky a zásuvky, ošetrené olejovým náterom.
Mohlo by vás zaujímať
Uzavretý aj otvorený
Napravo od vchodu sa dispozícia mení z otvoreného konceptu na modulárne bývanie s menšími miestnosťami, ktoré sa viac uzatvárajú pred svetom. Poskytujú tak jednotlivým členom rodiny viac súkromia. V obývacej izbe upútajú borovicové steny, v ktorých sú zabudované police, takže fungujú ako tzv. „Wunderkammer“ pre rodinnú zbierku a spomienky. Hoci je priestor navrhnutý tak, aby aj v zime pôsobil útulne, v letných mesiacoch sa dá otvoriť a pomocou posuvných dverí prepojiť s kuchyňou. Na prízemí je tiež spálňa, zatiaľ čo na poschodí sa nachádzajú ďalšie dve izby. V podkroví by ste našli štvrtú spálňu vsadenú do vyvýšeného boxu v podstreší.
* článok pokračuje pod formulárom *
Použitie materiálov s ich vlastnou povrchovou úpravou je zámerné – odhaľuje totiž jednotlivé vrstvy namiesto toho, aby „zakrýval“ súčasnú konštrukciu. Omietnuté murivo dopĺňajú ľahko dostupné smrekové borovicové panely s armatúrami. Dávajú interiéru nielen prirodzené teplo, ale v budúcnosti sa tiež dajú ľahko upraviť.
Rozloženie stavby na pozemku umožnilo vytvoriť tri samostatné záhradné priestory, vrátane „dažďovej záhrady“ v západnej časti dvora. Sem sa veľkým chrličom odvádza voda zo všetkých striech do oceľovej nádrže. Tento systém bráni pretečeniu a zároveň podporuje opätovné zužitkovanie dažďovej vody.
Čo vyzdvihla porota?
Prezident RIBA Muyiwa Oki označil Six Columns za nádherne spracovaný rodinný dom, ktorý šikovne zapája brutalistické odkazy a kreatívne rozšírenia, pričom si zachováva silný pocit predmestskej spolupatričnosti. „Ukazuje, čo sa dá dosiahnuť, keď pracujete aj s tými najužšími predmestskými lokalitami. Jeho flexibilná nedokončená estetika pritom ponúka riešenie pre budúci dizajn: Ide o dom, ktorý sa môže časom vyvíjať s meniacimi sa potrebami jeho obyvateľov. Veľkorysosť priestoru je v rozpore s obmedzeniami tohto malého záhradného pozemku. V dobe, keď hľadáme kreatívne a praktické riešenia bytovej krízy, Six Columns ponúka plán na mieru pre rozvoj nezaplnených mestských zón,“ dodal Muyiwa Oki.
Domov nie je statický úsek času
Predseda ocenenia Je Ahn dodal: „Čo robí skvelý domov? Postaviť si vlastný dom je nesmierne intenzívne úsilie. Ak máte šťastie, že to vôbec dokážete, pravdepodobne sa vám to podarí len raz v živote. Jednorazové domy sú rovnako jedinečné a rozmanité ako my – jednotlivci, takže ich výroba často vyžaduje veľké porozumenie medzi klientom a architektom. Filozofia domova ako celoživotného procesu môže byť v rýchlo sa meniacom svete zložitým konceptom, avšak Six Columns demonštruje dôležité posolstvo, ktoré by sme si mali všetci zapamätať – váš domov nie je statický úsek času, ale neustále sa s vami vyvíja.“
Mohlo by vás zaujímať