Tehlový dom s moderným nádychom
Highgate je historická štvrť Londýna, v ktorej nájdete množstvo nádherných rodinných domov z viktoriánskej éry. Túto tehlovú rezidenciu postavili v 60. rokoch 19. storočia a týči sa v hornej časti ulice Highgate Hill, ktorá ponúka nádherné výhľady na centrum hlavného mesta. Kvôli svahovitému terénu je objekt čiastočne riešený ako terasovitá stavba. Keďže mestský dom sa nachádza v ochrannej pamiatkovej zóne, museli architekti pristupovať k jeho rekonštrukcii veľmi citlivo.
Hoci si samotní majitelia priali zachovať dobový charakter domu, rovnako očakávali, že architekti doň zakomponujú aj prvky súčasnej estetiky. Túžili po otvorených priestoroch, ktoré by zodpovedali ich modernému životnému štýlu. Architekti však nemali ľahkú úlohu, keďže dostali „do rúk“ pomerne vysoký a úzky dom. Výhodou však bola hlboká dispozícia, s ktorou sa dalo pracovať.
Kompletná prestavba dispozície
Tvorcovia sa museli popasovať s otázkou, ako nehnuteľnosť upraviť tak, aby pôsobila vizuálne priestrannejšie. Jediným riešením bola kompletná prestavba dispozície. Tehlový dom má dokopy asi 260 metrov štvorcových podlahovej plochy, ktoré sú rozložené na piatich podlažiach.
Najnižšie prvé podzemné podlažie pôvodne zahŕňalo kuchyňu s jedálňou s priamym vstupom do záhrady. Existujúce prízemie pozostávalo pôvodne z veľkej vstupnej haly, malej pracovne a zimnej záhrady navrhnutej vo viktoriánskom štýle. Na medziposchodí sa našiel priestor pre hosťovskú toaletu. Prvé nadzemné podlažie fascinovalo už za svojej éry nádhernými vysokými stropmi, ktoré sa vynímali v uvítacom salóniku. Ten zdobili dve veľké okná na výšku celého podlažia s výhľadom na prednú časť pozemku.
Druhý salónik smeroval do záhrady. Na ďalšom poschodí sa ukrývala hlavná spálňa s kúpeľňou a šatníkom, zatiaľ čo najvyššie podlažie bolo vyhradené dvom ďalších spálňam so samostatnou kúpeľňou.
Mohlo by vás zaujímať
Centrum rodinného života
Ako si teda s dispozíciou poradili architekti? Na najnižšom podlaží ponechali kuchyňu s jedálňou, ktoré koncipovali ako veľkorysý otvorený obývací priestor. Ten komunikuje so záhradou v zadnej časti domu prostredníctvom veľkého zasklenia, ktoré možno úplne zasunúť nabok a prepojiť interiér s exteriérom. Kuchyňa je vybavená veľkým varným ostrovom a dvierkami typu shaker s bronzovými úchytkami.
Na najnižšie podlažie situovali aj príležitostný pracovný kútik, ktorý sa decentne ukrýva v murovanej tehlovej stene pod schodmi, ale aj šatník pre topánky a kabáty. Vstupuje sa doň cez industriálne sklené dvere s čiernym oceľovým rámom a má tiež samostatný vchod do ulice, čo je vcelku praktické.
* článok pokračuje pod formulárom *
Kuchyňa s jedálenským kútom plynule prechádza do obývačky, v ktorej sa vyníma veľká kožená sedacia súprava v tvare písmena L a berberský koberec. Miestnosť je ako stvorená pre rodinné večery pri domácom kine. Táto časť domu je presvetlená stropnými svetlíkmi, ale aj podlahou s mliečnym sklom, ktorá sa nachádza v zimnej záhrade nad obývačkou.
Záhrada s prvkami anglického vidieka
Všetky podlažia prepája úplne nové schodisko, dve najnižšie poschodia tiež zjednocuje rovnaká podlaha v hrejivom svetlom odtieni dreva.
Drevený prvok nájdete aj v záhrade, ktorú zdobí latková stena. Záhrada je navrhnutá tak, aby sa dala ľahko udržiavať a bola ideálnym miestom pre detské hry. Prakticky ju tvorí terasa, trávnik a drobná výsadba v štýle anglických vidieckych záhrad, čo potvrdzujú aj popínavé rastliny šplhajúce sa po tehlových múroch.
Mohlo by vás zaujímať
Reprezentatívny vstup
Na druhom poschodí nastali výraznejšie zmeny. Architekti odstránili dlhú chodbu, čím priestor oslobodili od zbytočných priečok. Menšiu vstupnú halu, ktorú vizuálne oddeľuje bielo-čierna mramorová podlaha, tak prepojili s hlavnou obývačkou a jedálňou, ktoré ďalej vedú do presvetlenej zimnej záhrady. Tá nahradila pôvodné viktoriánske zasklenie, kvôli čomu musela prejsť samostatným schvaľovacím procesom.
Celé podlažie sa takto zároveň rozšírilo smerom do vnútorného dvora. Architekti sa ho rozhodli riešiť tak, aby vynikli najmä vysoké stropy. Jedálenskú zónu „odeli“ do jemnejších tónov, zatiaľ čo vstupnej spoločenskej časti dominujú tmavé odtiene, predovšetkým v palete námorníckej modrej. Klasické okná, ktoré prekrývali pôvodnú zimnú záhradu, nahradili veľké a pevné sklené výplne. Denné svetlo tak preniká hlboko dovnútra dispozície, vrátane jedálne. Množstvo pôvodných prvkov sa zachovalo, iné boli nahradené replikami. Do prevádzky opäť uviedli aj dva pôvodné krby s čiernym bridlicovým obkladom.
Tehlový dom ako moderná rezidencia
Na treťom podlaží vznikla hlavná spálňa domácich, prepojená so šatníkom a veľkou kúpeľňou. Na štvrtom podlaží by ste našli dve ďalšie spálne s rodinnou kúpeľňou a na poslednom piatom poschodí hosťovskú izbu so samostatným hygienickým zázemím so sprchou a domácu kanceláriu.
Dom je zariadený v eklektickom štýle, ktorý kombinuje prvky mid-century dizajnu, ale aj súčasného moderného či industriálneho štýlu. Rekonštrukcia je krásnym príkladom, že aj zo starého tehlového domu môže vzniknúť pôsobivá a moderná mestská rezidencia s príjemnou atmosférou a komfortnou dispozíciou.