Majitelia tohto domu v severolondýnskej štvrti Hampstead mali jasnú víziu, ako by mal vyzerať ich domov. Architekti zo štúdia XUL Architecture dostali za úlohu zrekonštruovať trojpodlažný rodinný dom tak, aby rozšírili zadnú časť domu smerom do dvora a zároveň naplnili interiér prirodzeným svetlom.
Vizuálne predelenie starého a nového
Najskôr bolo potrebné odstrániť existujúcu zimnú záhradu, aby na jej mieste mohla vzniknúť prístavba s rovnakým pôdorysom. Architekti zároveň chceli, aby ich zásah rešpektoval vek domu, preto sa rozhodli pridať pás skla, ktorý opticky aj materiálovo oddeľuje pôvodnú budovu od prístavby. Jednou z jeho výhod je, že umožňuje prirodzenému svetlu prúdiť do hlavných obytných priestorov a zároveň poskytuje jasné vizuálne oddelenie starého od nového.
Kontrast tehly a ocele
Moderná prístavba doplnila pôvodný tehlový dom bez toho, aby vyzerala rušivo. Jej čierny oceľový rám sa prelína s tehlovým dizajnom a vytvára podmanivú vizuálnu kompozíciu. Kontrast ocele a fasády z červených pálených tehál je síce výrazný, no napriek tomu celok pôsobí harmonicky. „Ide o skvelý príklad toho, ako môžu kontrastné prvky koexistovať a vzájomne vylepšiť estetiku,“ povedali o svojom návrhu architekti.
Hravý detail z tehličiek
Sklenené posuvné dvere v novej časti domu zase ohraničujú nový obytný priestor, ktorý teraz plynulo prechádza do záhrady. Na dom prirodzene nadväzuje vonkajší jedálenský priestor pod pergolou, z ktorého sa po schodíkoch majitelia dostanú do upravenej záhrady so zeleňou.
Najvzdialenejší roh prístavby sa dá otvorením posuvných dverí úplne odstrániť, čo rodine umožňuje plynulo sa presúvať z interiéru do exteriéru v teplých letných mesiacoch. Po oboch stranách prístavby architekti zároveň umiestnili na fasádu hravý detail z tehál, ktoré sú poukladané rôznymi smermi.
Zmena dispozície
Pri renovácii sa zmenila aj dispozícia pôvodného domu – v prednej časti vznikla domáca posilňovňa, ktorá môže slúžiť ako kancelária pre potreby práce z domu. Tento priestor nie je prepojený s ostatnými miestnosťami v dome, čím poskytuje dostatok súkromia.
Presunu sa nevyhla ani hlavná spálňa pre rodičov, ktorá je teraz na prvom poschodí v zadnej časti domu. Charakterizuje ju neutrálna paleta farieb a retro nočné stolíky. Zároveň má aj vlastný veľký šatník a kúpeľňu. Z bývalej pracovne, ktorá je teraz v multifunkčnej miestnosti na prízemí, slúžiacej ako posilňovňa, sa zase stala hosťovská izba so sprchovacím kútom.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Kúpeľňa s vysokým stropom
Keďže majitelia majú dve deti – dvojičky – architekti museli na prvom poschodí vytvoriť pre dievčatá aj dve detské izby. Samozrejme, s úplne rovnakým dispozičným riešením. Detské izby majú tiež vlastnú kúpeľňu. Pôvodne bola tmavá, prirodzené svetlo do nej vnieslo až strešné okno.
Vďaka vysokému stropu sa odráža od stien a vytvára zaujímavý efekt. „Absolútne sme si zamilovali línie a tvary v tomto pyramídovom strope s pridaným svetlíkom. Nepriame svetlo je príjemnejšie a vytvára krásny efekt,“ doplnili architekti.
Nový vikier aj zelená strecha
V rámci prístavby bol na strechu v úrovni druhého podlažia dodatočne doplnený aj vikier, ktorý zrkadlí existujúce okno na fasáde od ulice a prispieva k väčšej harmónii celkovej architektúry budovy. Predchádzajúci majitelia domu sa pustili aj do rekonštrukcie podkrovia, ktorú stihli dokončiť. Architekti zo štúdia XUL na túto časť domu už nesiahli.
Strecha prístavby je realizovaná ako zelená, majiteľom sa tak naskytá krajší výhľad z hornej časti domu. Toto riešenie zvyšuje životnosť strechy a zároveň napomáha životnému prostrediu a podporuje biodiverzitu v meste.
Interiér v retro štýle
Namiesto stien na predelenie priestoru tento účel v prístavbe „supluje“ nábytok vyrobený na mieru. V prípade kuchynskej a jedálenskej časti sú to police od podlahy až po strop, na ktorých vyniknú nádherné artefakty a vázy. Vznikli tak zaujímavé zákutia a zároveň toto efektné riešenie umožnilo lepšie prúdenie svetla. To sa do domu dostáva aj cez strategicky umiestnené svetlíky, ktoré sa kľukatia domom.
Jedným z pôvodných prvkov, ktorý nový majitelia zachovali, je aj krb obložený kachlicami v obývačke. Pridaním regála na ľavú stranu a úložného priestoru vpravo architekti dosiahli, že teraz pôsobí vyváženejšie. Exkluzívne interiéry v príjemnom retro štýle boli víziou domácej panej. Tá využila doslova každý povrch a plochu na vytvorenie pohodového bývania, z ktorého sa rodina môže tešiť mnoho ďalších rokov.
Hampstead House
Lokalita: Londýn, Veľká Británia
Autori: XUL Architecture
Rok: 2022
Mohlo by vás zaujímať