Keď Niko a Christo videli dom po prvý raz, bol v žalostnom stave: interiéry zničila zatekajúca voda a väčšina historických architektonických prvkov bola preč. Ako väčšina rodinných domov v okolí, pochádzal z obdobia tesne po 2. svetovej vojne – steny z neomietnutých tehál, plechová strecha a veranda pristavaná smerom do ulice. Uličné fasády tu boli z kvalitnejších žltých tehál, no na zvyšné steny sa používali lacné tehly, ktoré natreli nabielo. Práve tieto domy dali charakter celej štvrti. A hoci neposkytovali veľký luxus, o bývanie v nich bol veľký záujem.
K rekonštrukcii sa postavili s veľkým rešpektom. Staré múry zakryli zinkovým obkladom, aby ich ochránili, a nové sú z neomietnutých tehál. Obklad zo zinkového plechu je pripomienkou plechových striech, typických pre túto štvrť, no použitý na celých stenách pôsobí moderne. „Chceli sme, aby ľudia cítili, že ide o niečo pôvodné, čo zároveň vyzerá ako nové,“ komentuje Christo.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Viac svetla, viac miesta
Prvým rozhodnutím pri premene starého domu bolo otvorenie priestorov. Zbúrali teda niektoré nepotrebné priečky, čím zmizla zbytočná chodba a miestnosti získali vzdušnosť aj príjemnejšie rozmery. Základný pôdorys ani tvar domu pritom nezmenili. Zachránili aj parkety, ktoré sa zachrániť dali. V pôvodných miestnostiach ich však nebolo možné využiť, a tak dostali druhú šancu na novom mieste – na podlahe v ateliéri, na ktorý premenili pôvodnú garáž stojacu vedľa domu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Keďže dom je orientovaný tak, aby rešpektoval systém a smerovanie ulice, a nie tak, aby sa doň cez deň dostávalo čo najviac slnka, miestnosti v ňom boli tmavé a chladné. Nico a Christo preto doplnili strešné okná a zasklené dvere, aby do interiéru prúdilo čo najviac svetla. Keďže si uvedomovali, že nová garáž, ktorú postavili pred domom, uberie kuchyni zo vzácneho svetla, navrhli jej strechu s rohom skoseným na presne stanovenom mieste – tak, aby získali v kuchyni viac svetla, a pritom neprišli o žiadny využiteľný priestor v garáži. Na zošikmenej časti vysadili strešnú záhradku zo sukulentov, aby zjemnili ostrý roh, spríjemnili výhľad z kuchyne a zároveň vizuálne prepojili budovu s okolitou zeleňou.
Zväčšovacie triky
Podlahy v dome dostali namiesto niekdajších parkiet nový, svetlý liaty poter. „Vo všetkých miestnostiach je rovnaká podlaha,ׅ“ hovorí Christo. „Je to trik, ktorým sa dajú priestory opticky zväčšiť. Aj obkladačky sú všade rovnaké.“ Dom pôsobí priestrannejšie aj vďaka jednoduchej čierno-bielej farebnosti. „Biela priniesla do interiéru viac svetla a vzduchu a čierna je jednoducho nadčasová klasika,ׅ“ komentuje Christo. Ďalším príspevkom k dojmu vzdušnosti a priestrannosti je nábytok, ktorý dizajnéri vybrali. Akoby sa vznášal nad zemou. Nie sú tu nijaké masívne kusy pevne stojace na podlahe, naopak, viaceré zhotovené podľa Christovho návrhu majú decentné oceľové rámy, ktoré nevytvárajú nijakú vizuálnu ani fyzickú prekážku. Aj kuchynské skrinky stoja na nožičkách nad zemou, bez tradičného sokla.
Keďže zo všetkých miestností sa dá vyjsť do záhrady alebo na dvor, aj toto prepojenie otvára nové možnosti vo vnímaní priestoru. Rovné línie a presne členený terén v exteriéri pritom posilňujú pocit spojitosti a nadväznosti. Človek tak vníma interiér aj exteriér domu ako súčasť jedného veľkého členitého priestoru.
Celá galéria: