Pôvodný dom
Starý dom bol postavený v roku 1952 ako trojizbový dom s kuchyňou. Neskôr, v šesťdesiatych rokoch, sa doň dostavala kúpeľňa. Patrili k nemu viaceré hospodárske budovy. Samotný dom bol postavený z pálenej tehly.
Po dlhom zvažovaní padlo rozhodnutie pre totálnu rekonštrukciu – zostalo len zopár nosných stien a základy. No aj tie bolo treba z dôvodu väčšieho zaťaženia konštrukcií zosilniť.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Prestavba
Na rekonštrukciu si domáci zvolili tehlu. Aby sa im stavalo ešte lepšie, stavali z tehly brúsenej. Rozhodnutie pre tehlu bolo jednoznačné. Dom z tehly má hodnotu, pričom ani po rokoch nestráca cenu. Pevnosť a požiarna bezpečnosť boli vlastnosti, ktoré toto rozhodnutie len prehĺbili.
Dom s obdĺžnikovým pôdorysom je – rovnako ako pôvodná stavba – umiestnený na začiatku pozemku, 4 m od ulice, takmer na okraji pozemku od susedov zo severozápadu. „Pred kúpou domu sme ešte prikúpili 2 m od susedov z juhovýchodu, aby sme si rozšírili pozemok. Vďaka tomu sa tu ľahko dostali aj stavebné mechanizmy,“ víta nás majiteľ. Po nasťahovaní toto miesto hojne využívajú deti, ktoré sa môžu na takmer neviditeľne sa zvažujúcom vydláždenom povrchu naháňať a pretekať na odrážadlách, trojkolkách a kolobežkách.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Majitelia sa rozhodli skombinovať svojpomocnú výstavbu so službami stavebnej firmy. Stavebný dozor si zobral na starosť otec majiteľa. Vďaka kombinácii otcovho klasického vzdelania (a jeho tradičného pohľadu na výstavbu) a postojom mladého domáceho pána, ktorý sa nebál nových metód, vznikla výnimočná stavba, a to nielen svojím extravagantným vzhľadom.
Rekonštrukcia starého domu od základov
Pôvodné základy domu bolo nutné spevniť z dôvodu nedostatočnej pevnosti, pričom pôvodný betón sa doslova rozpadával. Keďže sa plánovala nadstavba podkrovia, statik rozhodol základy dodatočne spevniť odkopaním a zaliatím pomocných základov. „Pôvodný dom sa staval v neľahkej ekonomickej situácii (po faktickom bankrote hospodárstva a za menej peňazí), preto sa cementom šetrilo. Na niektorých miestach sme skutočne mali pocit, že sa použilo na celý dom tak jedno vrece cementu,“ spomína majiteľ.
Po zosilnení základov sa pokračovalo v odizolovaní pôvodných priečok. „Pôvodná hydroizolácia bola po päťdesiatich rokoch v žalostnom stave, preto sa celý dom podrezal a do stien sa vložila nová veľmi kvalitná a trvácna HDPE hydroizolácia,“ vysvetľuje nám domáci pán.
Následne išlo skôr o výstavbu nového objektu než o rekonštrukciu. Z pôvodnej konštrukcie zostalo zopár stien, ktoré sa dostavali, tie vonkajšie sa zateplili. Vďaka tomuto postupu je dom celý z tehly – sčasti z tej starej a sčasti z modernej.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
* článok pokračuje pod formulárom *
Hľadanie správnej dispozície
Vzhľad nového domu po dlhom hľadaní a viacerých neúspešných pokusoch zverili architektovi Ing. Pavlovi Valábikovi. Ten sa rozhodol umiestniť vchod z bočnej časti pozemku – tak, aby sa vstupovalo priamo do dennej zóny, kde je kuchynská časť, jedáleň a obývačka bez jedinej priečky.
V obývačke je kozub, ktorý vydeľuje priestor pre najmladšiu obyvateľku domu. Tá má teraz vo svojej časti dennej zóny veľkoryso zariadenú kuchynku a zostalo miesto aj na nový domček pre bábiky.
Pri vstupe je pohotovostné WC a kúpeľňa – tá je prepojená nielen s dennou zónou, ale druhými dverami aj s hosťovskou izbou.
Kuchynská časť je otvorená až po krov, presvetlená strešnými oknami. Na prízemí, zo strany ulice, je hosťovská izba a pracovňa domáceho pána – obe sú prístupné z kuchyne.
Farby a materiály
V interiéri dominujú škály od bielej po čiernu. Všetky steny, s výnimkou detských izieb, sú biele. Zaujímavo riešená je podlaha v dennej zóne – je z vysokolesklej veľkoformátovej dlažby, čo zvýrazňuje rozľahlosť dennej časti.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Kapitánsky mostík ako dominanta domu
Z kuchynskej časti sa otvoreným schodiskom dostávame na poschodie patriace súkromnej zóne. Schodisko ústi na mostík, z ktorého je výhľad priamo do kráľovstva domácej panej. Z mostíka sa vstupuje do všetkých miestností – do spálne a kúpeľne na strane dvora a detských izieb na strane ulice.
Miesto na hru
Zariadenie v dome je jednoduché, čo len zvýrazňuje priestrannosť izieb. „Veď deti aj tak potrebujú najviac priestoru na zemi,“ komentuje domáca pani. „A o zapratanie akéhokoľvek priestoru sa bezpečne postarajú, tak načo to komplikovať nábytkom?“ dodáva s úsmevom.
Tak ďaleko, tak blízko
Pračka, sušička a kotol sú efektne ukryté v technickej miestnosti, respektíve skôr v technickom kútiku hneď vedľa kuchyne, za posuvnými dverami. Domáca pani má tak všetko pod rukou a zároveň elegantne skryté.
Vonku
Pôvodná stavba bola postavená 1 m nad terénom. „Tento výškový rozdiel sme sa rozhodli vyrovnať násypom, smerom k ulici sa terén zvažuje, terasa bude od záhrady oddelená múrikom a schodíkmi,“ vysvetľuje majteľ. Úpravy exteriéru sú v pláne tento rok. Aspoň sa majú obyvatelia (malí aj tí veľkí) na čo tešiť.
Celá galéria:
Dom v kocke
Výstavba: 2011 až 2012
Plocha pozemku: 985 m2
Zastavaná plocha: 218 m2
Úžitková plocha: 384 m2
Konštrukcia: presné tehlové tvárnice s hrúbkou 380 mm; zateplenie: polystyrén EPS70 s hrúbkou 150 mm
Strecha: sedlová, zateplená minerálnou izoláciou Knauf Insulation (180 mm medzi krokvami a 100 mm pod sadrokartónom), strešná krytina Tondach Twist
Okná: Rehau FENESTRA GENEO 3+, strešné okná Velux
Dvere: vchodové dvere FENESTRA GENEO 3+, interiérové dvere SAPELI