Skúsený pokrývač pomôže s odborným zhodnotením stavu strechy, so správnym návrhom skladby aj s jej zhotovením. Bezplatná návšteva špecialistu na strechy by preto mala byť vaším prvým krokom. Každú strechu treba posúdiť individuálne. Nie každý krov je vhodný na zhotovenie obytného podkrovia. Často treba pôvodný krov odstrániť a zvýšiť obvodové múry. Návrh konkrétneho postupu by mal vypracovať projektant na základe platných noriem a pravidiel.
Mohlo by vás tiež zaujímať
1. Správne odvetranie je základ
Najdôležitejšou zásadou pri zhotovení novej strechy je jej správne odvetranie. Odvetrávanie strešného plášťa funguje na základe komínového efektu. Pri odkvape v spodnej časti strechy musí byť na dostatočnej ploche zabezpečené nasatie čerstvého vzduchu. Platí, čím väčšia vzduchová medzera tu vznikne, tým lepšie. Teplý vzduch prirodzene stúpa nahor. Z tohto dôvodu musí byť zabezpečené odvetranie pomocou odvetrávacích prvkov aj pri hrebeni. Nielen typy strešnej krytiny, ale aj jednotlivé modely majú rôzne systémy realizácie odvetrania, preto neexistuje univerzálne pravidlo, ako správne strechu odvetrať. Aby ste nestratili nárok na záruku, dbajte na dodržanie stanoveného počtu odvetrávacích prvkov v technickom liste.
Ako na vzduchovú medzeru
Vzduchová medzera sa vytvára na ploche medzi odkvapom a hrebeňom pomocou kontralaty. Kontralata by mala byť čo najvyššia, aby vznikla čo najväčšia vzduchová medzera. Výrobcovia odporúčajú aspoň 4 cm výšku kontralaty. Tak sa zabezpečí správne odvetranie aj v prípade použitia doplnkových prvkov, akou je napríklad perforovaná páska proti vtákom a hmyzu pri nasávacom prieduchu (zaberá až 40 % nasávacej plochy).
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
2. Správna skladba strechy
Tepelná izolácia, ktorá chráni podkrovie pred únikom tepla a zároveň pred prehrievaním, sa ukladá zvyčajne medzi krokvy. Na krokvy sa smerom nahor umiestni poistná hydroizolačná fólia. Žiadna skladaná krytina nie je stopercentne vodotesná proti hnanému dažďu alebo snehu. Voľba správneho typu poistnej hydroizolačnej fólie je preto kľúčová pre životnosť strechy a zachovanie jej tepelnoizolačných vlastností. Jej výber ovplyvňuje sklon strechy, jej skladba a pod. Následne sa uložia kontralaty, na ktoré sa ukladajú klasické strešné laty. Nakoniec sa položí strešná krytina.
3. Výber škridly
Pri rekonštrukciách sú praktickým pomocníkom keramické škridly s veľkým formátom. Šetria materiál i čas na pokrytie strechy. Veľký formát škridiel ušetrí prácu pokrývača, umožňuje jednoduchšie a rýchlejšie položenie a vyžaduje si menej strešných lát.
Mohlo by vás tiež zaujímať