Keď architekti začali pracovať na tomto projekte, mali síce veľké odhodlanie, no netušili, ako bude v závere vyzerať. Ako sami povedali, bol to živelný proces bez dopredu stanovenej vízie. Pôvodne sa chceli vyhnúť kolapsu skupiny poľnohospodárskych stavieb, ktoré sa kedysi slúžili ako senník, sklad náradia, stodola alebo kuchyňa pre robotníkov. Ich súčasťou bol aj pivničný priestor na uskladnenie potravín v časoch, keď nebola elektrina ani domáce spotrebiče typu chladnička. Niektoré z budov boli stovky rokov staré, iné postavené na začiatku 20. storočia. Spoločné mali to, že išlo o lacné, ale funkčné vidiecke stavby. Keďže ich však viac ako pol storočia nikto nevyužíval, pôsobili ako odsúdené na zbúranie.
Obnovenie tehlových prvkov tradičnými metódami
Ako úplne prvý zásah prišlo na rad vystuženie stropov a múrov z nepálenej tehly, ktoré sa rozpadali. Architekti sa rozhodli sanovať ich pôvodnými technikami, akými boli kedysi tieto budovy postavené. Oprava stropov a múrov z tehál zároveň zaručila bezpečné pracovné podmienky, až potom sa mohli pustiť do ďalších prác.
Mohlo by vás zaujímať
Ako dôležité rozhodnutie sa ukázalo vytvoriť celistvý interiér. Odstránením nenosných vnútorných priečok vznikol obrovský a veľkolepý otvorený priestor. Z pôvodného objektu sa zachovala tehlová stena z krásnych veľkých tehál. Bola však tiež pred kolapsom, takže si vyžadovala opravu a spevnenie.
Schodisko, ktoré pripomína silo
Budova bola postavená ako trojpodlažná – podzemné podlažie tvorila pivnica alebo skôr akási jaskyňa, ktorá slúžila na uschovávanie potravín. Sem viedli aj jediné schody v budove. Na poschodie sa vraj robotníci dostali tak, že sa vyšplhali po stene.
Preto bolo ďalšou úlohou architektov za štúdia OOIIO doplniť nové schody medzi prízemím a prvým nadzemným podlažím. Navrhli ich ako točité schodisko, ktoré svojím valcovitým tvarom pripomína poľnohospodárske silo z tehál.
Hospodárska budova dostala druhú šancu
Architekti si uvedomili, že kľúčom k obnove je aj zapojenie metodickej až archeologickej práce a kombinácia starého s modernými prvkami. Aj vďaka tomu sa podarilo obnoviť maximum starodávnych architektonických prvkov. Staré drevené dvere prešli renováciou, krásne historické hlinené dlaždice čakalo vyčistenie, opravili a posilnili sa poškodené konštrukčné trámy aj stĺpy a odhalil sa pôvodný materiál starých stien.
Jedinečnosť a kúzlo tejto stavby spočíva i v tom, že sa v interiéri pohráva s farbami a prirodzeným svetlom. Steny dostali bielu vápennú farbu, zatiaľ čo pôvodné konštrukčné prvky zvýraznila tradičná indigová modrá a nové prvky čierna farba. Kombináciou nových a starých štruktúr vznikla netradičná mestská budova, bohatá na nuansy, ktorá si teraz žije novým životom.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Tehla ako materiál typický pre španielsky región
Jednotiacim prvkom celej rekonštrukcie sa stala tehla. Charakterizuje všetky nanovo vybudované múry, aj keď zakaždým s inou povrchovou úpravou alebo skladbou. Tehly sú skladané zvisle, vodorovne, diagonálne a miestami miznú pod vrstvou omietky. Nájdeme ich v interiéri aj exteriéri.
Išlo o prirodzenú voľbu, v regióne stredného Španielska majú tehlové stavby dlhú tradíciu. Okrem toho je tehla materiálom, ktorý dobre funguje v miestnej klíme a nevyžaduje si špeciálnu údržbu. Ďalšie áno pre tehlu priniesol aj fakt, že len niekoľko kilometrov od miesta, kde stojí statok, sa nachádza niekoľko tehelní. A preto to bola perfektná voľba pre tento konkrétny projekt.
Celá galéria
Rekonštrukcia hospodárskej budovy v kocke
Lokalita: Mora, Toledo, Španielsko
Plocha: 235 m2
Architektonické štúdio: OOIIO Architecture
Hlavný architekt: Joaquín Millán Villamuelas
Realizácia: 2016 – 2017