Naše staré mamy dbali na to, aby predzáhrada bola vysadená krásnymi trvalkami, ale tiež bylinami, ktoré mali hlbší význam. Napríklad rozmarín bol symbolom lásky aj smrti, mal pomáhať životu. Samozrejme, ani moderná predzáhradka by nebola bez rastlín zaujímavá. Dobré je skombinovať kvitnúce trvalky, bylinky a jedlé druhy. Sladké plody – jahody, ríbezle, josty, muchovníka, zemolezu kamčatského alebo popínavého kivi či schizandry budú príjemným prekvapením najmä pre deti. Možno aj vďaka tomu budú mať o dôvod viac, prečo radšej zotrvať vonku ako sedieť doma pred počítačom.
Živý kvetinový plot
Okrem toho, že záhrada bude chutiť, bzučať a kvitnúť od jari do jesene, by mala vytvárať aj zátišie a imtímnu zónu. Náš dom je nad terénom a vysoké trvalky mali vytvoriť optický klam a tak „znížiť“ dom na terén. Okrem toho sme chceli vytvoriť aj efekt živého plota, ktorý by nám zaručil viac súkromia. Záhradné architektky a dizajnérky Lucia Kováčová a Monika Gážiová navrhli koncept vysokých trvaliek. „Ľudia si častokrát vysadia do predzáhradky vždyzelené dreviny, aby mali súkromie. Zabúdajú však na to, že v zime ich oberajú o svetlo a tiež, že v zime trávia v záhrade podstatne menej času a na uliciach nie sú ľudia, ktorých zvedavé pohľady by ich mohli otravovať, preto ich súkromie nemá čím trpieť,“ vysvetľujú záhradné architektky. Do záhrady navrhli trvalky s priemernou výškou 70 cm. Dôležité bolo, aby to boli druhy, ktoré sa u nás pestujú dlho, sú odolné a nevyžadujú si prílišnú starostlivosť.
Vysoké trvalky do predzáhradky
- Agastache – aromatická trvalka, má silne aromatické listy s mätovou vôňou.
- Rebríček (Achillea ’Terracotta‘) – tento druh má kvety v rôznych odtieňoch oranžovej farby, pomáha pri tráviacich ťažkostiach.
- Sasanka (Anemone) – potrebuje polotieň. Kvitne až do neskorej jesene.
- Stračonôžka (Delphinium) – po dokvitnutí sa urobí rez, remontuje (znovu kvitne).
- Helénium (Helenium) – kvitne celé leto, aj po odkvitnutí vytvárajú terčíiky zaujímavý efekt v záhone.
- Ľaliovka (Hemerocallis) – nenáročná, koreň a kvety sú jedlé (ako farebný doplnok do šalátov).
- Kosatec (Iris) – zabezpečuje jarný aspekt.
- Ježibaba modrá (Echinops) – je lákadlom pre hmyz. Liečivá rastlina na nervové poruchy.
- Vlčí bôb (Lupinus) – má schopnosť viazať vzdušný dusík a obohacovať ním pôdu, čiže pôsobí v záhone na pôdu namiesto hnojiva.
- Vrbica veľkolistá (Lythrum) – vhodná k vodným plochám, listy pripomínajú list vŕby.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
3D rajská záhrada
Aj predzáhradka môže pripomínať vstup do rajskej záhrady. Kvety a jedlé rastliny môžeme doplniť popínavými. Do predzáhradky takto dostaneme aj vertikálne pestovanie. Vstup do domu lemovaný akébiou päťpočetnou, viničom, aktinídiou (kiwi), zemolezom alebo jedlou ružou bude doslova sladkým návratom domov. Plody týchto rastlín dozrievajú rôzne a majú aj estetickú funkciu. Nie ste z popínavých rastlín nadšení, pretože sa obávate o fasádu svojho domu? Môžete využiť konštrukcie, po ktorých sa budú rastliny ťahať. Vytiahnutím rastlín do výšky získa vaša predzáhrada 2D efekt. Stačí pridať ešte čas, teda dozrievanie postupne od skorej jari až po neskorú jeseň a z 2D sa stáva 3D.
* článok pokračuje pod formulárom *
Popínavé rastliny
- Akébia päťpočetná (Akebia quinata) – kvety vínovočervenej farby s vanilkovou vôňou. V našich podmienkach nemá plody veľmi často. Listy sú vhodné na prípravu čaju, výhonky do šalátov.
- Zemolez (Lonicera henryi) – popínavá, mrazuvzdorná, vždyzelená a kvitnúca liana.
- Kiwi (Actinidia) – liana okrasná listom, plody majú 5-krát viac vitamínu C ako čierne ríbezle.
- Vinič – keďže sa nachádzame vo vinohradníckej oblasti, táto rastlina určite nemôže chýbať.
Bylinkovým chodníkom až domov
Bylinky sú využiteľné v kuchyni a zároveň ochraňujú iné rastliny pred chorobami a škodcami. Predstavte si ich, ako sprevádzajú vaše kroky domov v podobe bylinkového chodníka. Záhradné architektky Monika Gážiová a Lucia Kováčová majú tip, ako na to. „Pri hľadaní riešení predzáhradky domu autorky článku, sme sa zhodli na tom, že vzhľadom na permakultúrne zameranie rodiny využijeme pri budovaní chodníka a tiež lemov záhonov staré tehly. Zužitkujeme tak niečo, čo by si inak možno nenašlo uplatnenie a ani sa kvôli nášmu chodníku nemusí vyrábať nový materiál,“ vysvetľujú dizajnérky.
Tehlový chodník sa môže príjemne kľukatiť a či už máte prostredie viac prírodné, alebo viac mestské, nič ním nepokazíte. Záhradné dizajnérky však prišli s nápadom posadiť sem rôzne bylinky a spestriť tak cestu domov. „Tehly na okraji chodníka sú občas vynechané a na ich miesto sme vysadili pažítku, jahody, tymian, materinu dúšku, skorocel a rebríček obyčajný,“ dopĺňajú.
Voda ako život
Podľa feng šuej je voda dôležitým harmonizačným elementom v záhradnej architektúre. Voda pritiahne do predzáhradky život – včely, motýle, užitočný hmyz, jašterice, vtáčiky… Vďaka tomu predzáhradka nebude len krásna a chutná, ale aj bzučiaca a spevavá. Stane sa z nej miesto, kde nájdu potešenie všetky zmysly. Ak je vaša predzáhradka veľmi malá, postačia aj miniatúrne napájadlá pre hmyz a vtáky. V sude už môžete pestovať vodné rastliny a chovať rybičky, ktoré by požierali prípadné vajíčka komárov.
Mohlo by vás tiež zaujímať: