Mohlo by vás tiež zaujímať
Architekt domu Stanislav Barnáš pri práci na projekte osobitým spôsobom zúročil svoje nadštandardné technické znalosti aj skúsenosti s citlivým začlenením stavby do väčšieho urbanistického celku. Vznikol tak dom, ktorý ani uprostred rozháranej zástavby zo 60. a 70. rokov minulého storočia nepôsobí nijako arogantne, no zároveň sa nespreneveril túžbe autora produkovať kvalitnú a súčasnú architektúru.
Spolupráca je základ
Je jasné, že takýto dom môže vzniknúť, len ak je medzi investormi a architektom súlad. „Takáto spolupráca je snom každého architekta. Počas práce na projekte sme sa zblížili tak, že sa investori ku mne správali ako k členovi rodiny. Navyše, domáca pani i domáci pán mi boli mimoriadne nápomocní a naklonení aj nezvyčajným riešeniam. Jednoducho bola radosť pracovať pre takých skvelých ľudí,“ zhodnotil spoluprácu architekt Stanislav Barnáš.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Dispozícia domu
Novostavba podpivničeného rodinného domu s dvojgarážou a krytou terasou stojí na mieste zbúraného rodinného domčeka zo 60. rokov 20. storočia. Dvojpodlažný dom s pôdorysným tvarom T je v úrovni suterénu zredukovaný a zastropený železobetónovou monolitickou doskou, ktorá presahuje cez obvodové murivo suterénu a nadväzuje na úroveň hornej časti záhrady – terasy s pergolou.
Presahujúca časť stavby je nesená obetónovanými oceľovými stĺpmi. Tým bol obstavaný priestor suterénu minimalizovaný, čo opticky celú stavbu výrazne odľahčilo a zároveň umožnilo variabilnejšie využitie vzniknutej voľnej krytej plochy. V suteréne sa nachádza hobby miestnosť, sklad, plynová kotolňa a chodba, ktorá slúži zároveň ako sklad a sušiareň dreva. V priestore pod schodmi je umiestnený agregát centrálneho vysávača.
Prízemie je riešené ako čiastočne otvorená spoločenská zóna – obytný priestor s kozubom nadväzuje na jedáleň a kuchyňa s komorou na súkromnú zónou s dvoma spálňami rodičov a hostí, obe so samostatným hygienickým zázemím. Obytný priestor plynule nadväzuje na vonkajšiu terasu s pergolou a átrium s posedením pri vonkajšom kozube. Ten je súčasťou dvojgaráže, ktorá uzatvára súkromný priestor átria na južnej strane.
* článok pokračuje pod formulárom *
Keramika ako základ
Obvodové múry sú vymurované z keramických tvárnic s vonkajším zatepľovacím systémom z polystyrénu. Stropy sú zhotovené z keramických vložiek a nosníkov so zateplením. Dom má sedlovú strechu pokrytú pálenou keramickou krytinou.
Voľba keramických stavebných materiálov tu nie je náhodná: majitelia domu majú keramiku radi, čo vidieť aj na stenách interiéru alebo vonku v podobe obloženia časti fasády.
Niektoré plochy fasády mali byť pôvodne obložené vodorovnými palubovkami zo smrekovca na drevenom rošte, ale vzhľadom na nižšiu životnosť dreva a vyššiu náročnosť na údržbu nakoniec padla voľba na omietkový dekor imitujúci drevené lamely.
Tie sa rytmicky dopĺňajú s keramickými dielcami a využívajú efekt striedania a opakovania toho istého grafického vzoru na iných materiáloch.
Celá galéria
Mohlo by vás tiež zaujímať
Pripravené v spolupráci so stavbadomu.net