Pozemok rozhoduje o type stavby
Danosti stavebnej parcely sú hlavným východiskom pri výbere typu vášho budúceho rodinného domu. Možno budete mať šťastie a natrafíte na rovinatý pozemok, ktorý je vo všeobecnosti ideálny na výstavbu – obzvlášť však, ak plánujete projekt domu bungalov.
V prípade svahovitého pozemku je výstavba bungalovu o čosi komplikovanejšia, ale aj nákladnejšia – vyžaduje totiž náročnú úpravu terénu a dôkladné odvodnenie. Bungalov navyše zaberá väčšiu plochu, v priemere dvojnásobnú v porovnaní s poschodovým domom, a tak budú investície do terénnych úprav samozrejme vyššie.
Vedeli ste, že…?
Bungalovy sú trendom ostatných rokov, keď mnoho ľudí čerpá inšpiráciu zo zahraničných realizácií. Jednopodlažné rodinné domy sú typické pre oblasť Severnej Ameriky, kde majú obyvatelia k dispozícii pomerne veľké rovinaté pozemky. Charakteristickým znakom kanadských či amerických bungalovov sú valbové strechy a priestranné kryté verandy.
Mohlo by vás zaujímať
Projekty domu bungalov sú náročné na priestor
Veľkosť pozemku tiež určuje, či sa vám dispozične náročný bungalov vôbec „zmestí do záhrady“. Poschodový dom je z tohto hľadiska jednoduchší, pretože zaberie menšiu plochu a poskytne obyvateľom rovnaký komfort ako pri jednopodlažnej dispozícii. V neposlednom rade musíte brať ohľad aj na charakter okolitej zástavby. Pokiaľ v danej zóne prevládajú dvojpodlažné rodinné domy, zrejme bude so schválením prízemnej stavby problém. A naopak.
Náš tip
Pri projektovaní treba myslieť aj na konkrétne podmienky stavebného zákona, týkajúce sa napríklad stavby domu na hranici pozemku alebo v určitej vzdialenosti od susedových okien. Neodkrojí vám dom príliš veľkú časť záhrady? Overte si tiež, či budete môcť dom orientovať na slnečné strany, aby využili čo najviac denného svetla.
Základy verzus strešná konštrukcia
Pri výbere typológie domu často porovnávame aj vstupné náklady investované do základov a strešnej konštrukcie. Zatiaľ čo bungalov vyžaduje väčší rozpočet pri realizácii samotných výkopov, zemných prác a základov, poschodové domy vám výraznejšiu časť peňazí ukroja pri budovaní stropnej dosky. Avšak, bungalov má v tomto smere ešte jedno mínus – jeho strešná konštrukcia býva často oveľa náročnejšia, a to najmä vtedy, ak si vyberiete dom s komplikovaným tvarom dispozície, napríklad v tvare písmena L, U alebo T.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Energetická náročnosť
Z dôvodu väčšej (v podstate dvojnásobnej) plochy je bungalov náročnejší aj na vykurovanie. Väčšia dispozícia totiž znamená aj väčší podiel obvodových stien, ktoré sa v rámci celej stavby ochladzujú najrýchlejšie. Tepelný odpor bungalovu vylepšíte, ak si vyberiete kompaktnejší tvar domu. Poschodový dom oproti tomu prináša väčšiu energetickú úsporu vďaka tomu, že vykuruje menšiu plochu, hoci na výšku dvoch poschodí.
Bezpečnosť a výhľad poschodového domu
Poschodové domy u mnohých ľudí vyvolávajú pocit väčšieho bezpečia, pretože spálňová (intímnejšia) časť obydlia sa zvykne sústrediť práve na druhom podlaží. Cítia sa tak lepšie chránení pred zvedavými pohľadmi z ulice či zlodejmi. Iní, naopak, oceňujú bezpečnejší pohyb detí po bungalove, kde sa nemôže stať, že nešťastnou náhodou vylezú na okno alebo balkón a spadnú z veľkej výšky. Fanúšikovia poschodových domov na druhej strane oceňujú výhľad do širšieho okolia, ktorý umožňujú jedine vyššie podlažia. Najlepšie si tieto výhľady vychutnáte zo strešnej terasy alebo balkóna.
Náš tip
Pokiaľ uprednostňujete bungalov, ale chcete mať priestor „v rezerve“, nechajte si časť podkrovia zobytniť a doplniť strešnými oknami. Miestnosť navyše sa vám zíde napríklad ako hosťovská izba, pracovňa, sklad či detská izba pre ďalšieho potomka.
Užší kontakt a bezbariérovosť bungalovu
Mnohým mladým rodinám vyhovuje bezbariérový prístup prízemného domu. Môžu sa komfortne pohybovať v rámci jedného poschodia bez toho, aby museli prekonávať schody. To je, samozrejme, ideálne aj do budúcnosti, keď deti z domu odídu a manželia zostarnú.
Bungalov oslovuje aj rodiny, ktoré rady trávia voľný čas spoločne – všetky miestnosti sú situované na jednej ploche, kde sa členovia rodiny stretávajú. Rovnako užšie prepája interiér so záhradou, na ktorú sa môžu obyvatelia dostať cez veľkoryso riešené posuvné zasklené dvere. Výhodou môže byť aj výška domu, ktorý sa ľahšie „utopí“ v okolitej zeleni – to vám zaručí oveľa viac súkromia a ochrany pred zvedavými pohľadmi susedov.
Dvojpodlažný dom sa, naopak, hodí tým, ktorí oceňujú svoje súkromie v rámci rodiny. Možno ho totiž variabilnejšie rozdeliť – buď na spoločenskú a spálňovú časť, prípadne na hlavnú obytnú zónu s obývačkou, kuchyňou a rodičovským zázemím na prízemí a detskú obytnú zónu na poschodí. V bungalove, samozrejme, takisto dokážete vytvoriť podobné členenie, ale zvyčajne za cenu komplikovanejšej dispozície.
Mohlo by vás zaujímať