Čo je súčasťou projektu základov?
Základy prenášajú celkové zaťaženie stavby do zeme. Logicky ich preto vyžadujú najmä nosné časti, ako sú obvodové steny a vnútorné nosné priečky. Projekt základov určuje spôsob, hĺbku a materiálové vyhotovenie základov. Popisuje tiež izoláciu základov (hydroizoláciu, tepelnú izoláciu, izoláciu proti radónu a pod.). Na vyhotovenie základov potrebujete aj projekt sietí, ktoré cez základy prechádzajú (napr. kanalizácia, elektroinštalačné rozvody, bleskozvod, vodovod a iné).
Nezabudnite!
Základy zakladajte do nemrznúcej hĺbky – v našej lokalite v rozpätí 80 až 130 cm. Hĺbka základov sa meria od terénu po základovú škáru.
Aká je správna hĺbka založenia
Plocha základov býva spravidla širšia ako plocha muriva uloženého na základoch. Hĺbka založenia vyplýva z viacerých faktorov – typ a únosnosť zeminy, lokalita, typ založenia, spôsob zaťaženia základu, výška spodnej vody a pod. Tieto informácie vám poskytne inžiniersko-geologický prieskum na vašom pozemku. Je dôležité dodržať navrhnutú hĺbku založenia a jej rovnomernosť. Plytké a nerovnomerné založenie totiž býva častým zdrojom porúch, ako sú rozličné praskliny či posuny.
Mohlo by vás zaujímať
Aké typy základov existujú?
Existujú dva hlavné typy základov, a to základová doska a základové pásy, ktoré sú bežnejšie. Ak staviate rodinný dom na pôde so slabšou nosnosťou, zrejme využijete skôr základovú dosku. Tá totiž nevytvára taký veľký tlak na základovú zeminu, ako je to v prípade základových pásov, ale zaťaženie je rovnomerne rozložené. Nevýhodou je vyššia spotreba betónu než v prípade základových pásov. Na druhej strane, základovú dosku dokážete kompletne odizolovať, čo uvítajú najmä majitelia domov navrhnutých v pasívnom energetickom štandarde.
* článok pokračuje pod formulárom *
Pri základových pásoch je podmienkou, aby boli uložené do nemrznúcej hĺbky. V opačnom prípade by ich mohla zamrznutá zemina nadvihnúť a spôsobiť poruchy v konštrukcii domu, napríklad vo forme trhlín. Ich šírka závisí od únosnosti zeminy i váhy zaťaženia. To znamená, že v prípade dvojpodlažného domu budú širšie než pri bungalove.
Prestupy potrubí cez základy
Veľký dôraz treba klásť na priestupy sietí cez základy. Pred samotnou betonážou musíte vyhotoviť drevené debnenie, a to hlavne v miestach priestupov ležatej kanalizácie. Tú je potrebné uložiť tak, aby pri prípadnej poruche nedošlo k podmáčaniu základov. Priestupy sietí musíte nachystať presne podľa projektovej dokumentácie.
Pred betonážou tiež nezabudnite vykonať skúšku tesnosti rozvodov. Tesnosť a nepriepustnosť položeného potrubia sa overuje naplnením vodou (počas 3 hodín). Následne môžete pristúpiť k samotnej betonáži základov. Pri betonáži si dávajte pozor na vonkajšiu hranu základu (vzhľadom na zateplenie stavby), aby nevznikali nežiaduce odskoky, a na hornú hranu základov. Tá má byť vzhľadom na uloženie muriva rovná.