Predchádzajúce diely seriálu
Za hlavné problémy, resp. detaily, pri ktorých sa robí v päte muriva najviac chýb, sa väčšinou považujú:
- statika a založenie päty muriva,
- hydroizolácia a ochrana proti radónu.
Správne založené a staticky vyvážené murivo
Aby päta muriva plnila to, čo od nej očakávame, musí byť riadne navrhnutá zo statického hľadiska a dôkladne založená. To znamená, že musíme starostlivo vyberať tehly (vo všeobecnosti je tu výhodnejšie používať hrubšie murivo), aj zakladaciu maltu (ak používame brúsené tehly, prispôsobíme tomu aj výber a spracovanie malty), ktoré na prvý rad muriva použijeme. Samotné založenie musí byť maximálne presné.
Viac o zakladaní prvého radu muriva sa dozviete v prvej časti nášho seriálu o problematických detailoch stavby.
Ďalej sa muruje podľa projektu: buď rovno konzola v druhom rade tehál, alebo druhý rad tehál a konzola v treťom rade. Je všeobecne známe, že možno vykonzolovať murivo v šírke vyloženia rovnajúcej sa 1/6 šírky tehly. Statickým výpočtom však možno potvrdiť (v takom prípade je statický posudok nutný), že konzola môže byť aj väčšia. Najslabším miestom takejto konzoly totiž nebýva užšia tehla päty muriva, ale prvá širšia tehla konzoly, ktorá musí zaistiť správne rozloženie vnútorného namáhania – čím viac tehlu vykonzolujeme, tým je jej únosnosť menšia.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Prenikanie vlhkosti a radónu
Tieto dva problémy spolu úzko súvisia. Ak nie je hydroizolácia zhotovená správne, otvára sa totiž cesta, tzv. radónový most, ktorou môže radón prenikať do interiéru objektu. A tam rozhodne nepatrí.
* článok pokračuje pod formulárom *
Vedeli ste, že…
radón je rádioaktívny plyn, ktorý sa vyskytuje v väčšie hornín a zemín. Odtiaľ sa uvoľňuje a mieša sa s ostatnými plynmi vyskytujúcimi sa v zemi. Ľudské zmysly ho nezachytia, ale v uzavretých priestoroch sa mení na škodlivé rádioaktívne prvky, ktoré vdychujeme.
Keďže sa často vyskytuje chyba, že hydroizolácia sa končí na úrovni terénu, nie sú problémy s radónovými mostami ničím výnimočným. Aby bola stavba riadne chránená nielen pred vlhkosťou, ale aj pred radónom, treba dbať na správne zhotovenie hydroizolácie.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Po dokončení muriva teda prichádza na rad aplikácia hydroizolačných pásov (najčastejšie asfaltových pásov, ich hrúbku treba určiť výpočtom v závislosti od radónovej situácie podložia), ktoré sú dôležité hlavne v exteriérovej časti. Nesmú sa končiť v úrovni terénu (hydroizolácia by mala byť vyvedená min. 300 mm nad upravený terén), musia byť na celej svojej ploche riadne napojené (s presahmi min. 100 mm) a následne natiahnuté cez vykonzolovanú časť sokla. Hydroizolácia tak bude vyvedená medzi tepelnú izoláciu päty muriva a tepelnú izoláciu konzoly a bude sa končiť zhruba na vonkajšom okraji izolácie konzoly.
Hydroizolácia je však potrebná aj z vnútornej strany. Riešením je napríklad natrieť tehly tekutou hydroizolačnou emulziou, možno však zhotoviť aj spätný spoj tej istej hydroizolácie, ktorú sme použili aj z exteriérovej strany.
Takto zabránime nielen zemnej vzlínajúcej vlhkosti, aby ovplyvňovala stavbu, ale zároveň odvedieme preč radón, ktorý by sa do budovy mohol dostať z podložia.
Mohlo by vás tiež zaujímať