Prvý diel seriálu
Správna dĺžka väzby
Aby vznikla náležitá väzba muriva, zvislé škáry medzi jednotlivými tehlami v dvoch susedných radoch tehál nad sebou musia byť odsadené aspoň o 40 mm alebo o 4/10 výšky tehly (platí väčší údaj). Bežne sa minimálna dĺžka väzby muriva hýbe okolo 100 mm, optimálna okolo 125 mm, čo je zvyčajne polovica dĺžky tehly.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Väzbu tehál ovplyvní založenie rohov
Správnym založením rohov muriva zabezpečíme potrebnú väzbu muriva. Predpokladom dosiahnutia požadovanej väzby muriva obvodových stien je správne založenie rohov. Ideálne a omnoho jednoduchšie je, ak sa to podarí bez nutnosti rezania tehál, len s použitím doplnkových tehál. Ak sa tehly režú, treba samozrejme dbať, aby sa zrezali a uložili správnym spôsobom a predovšetkým mali po zrezaní správnu dĺžku vzhľadom na hrúbku muriva. Podstatou je striedanie radov, ktoré vedú po koniec steny.
Založenie rohu pomocou doplnkových tehál
Príklad z praxe
- Používa sa špeciálna rohová tehla alebo kombinácie rohovej a polovičnej tehly.
- Rohové tehly v každom druhom rade toho istého rohu musia byť oproti rohovej tehle v predchádzajúcom rade otočené o 90°.
- Pevné spojenie medzi polovičnou koncovou a rohovou tehlou sa docieli nanesením lepiacej malty alebo murovacej peny do styčnej škáry medzi oboma tehlami.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ako správne zrezať tehly pri zakladaní rohu
Príklad z praxe
- Pri murive hrubom 450 mm sa začína murovať roh steny tehlou zrezanou na dĺžku 180 mm a pokračuje sa polovičnou tehlou alebo tehlou zrezanou na polovičku.
- Pri zakladaní rohu z tehál hrubých 380 mm sa roh začína celou tehlou, murivo hrubé 300 mm sa začína tvarovkou zrezanou na 175 mm alebo polovičnou tehlou. Vznikne posun o polovicu dĺžky tehly.
- Pri tehlách s hrúbkou 250 mm začíname murovať roh celou tehlou. Nedosiahneme síce polovičný posun tehly v rade, ale zo statického hľadiska to stačí (ide o tenšie tehly).
Mohlo by vás tiež zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Napojenie vnútorných múrov na obvodovú stenu
Vnútornú stenu (priečku) napájame zásadne na obvodovú stenu, nikdy nie naopak. Pri viazaní tehál v priečkach platia rovnaké pravidlá ako pri viazaní tehál obvodových stien.
Pri pripájaní vnútornej steny na obvodovú treba myslieť nielen na prenos a rozloženie zaťaženia, ale aj na možné zmeny tvaru priľahlých stavebných konštrukcií. Rovnako dôležité sú požiarne, akustické a tepelnoizolačné požiadavky na pripájanú stenu (priečku). Správne napojenie a previazanie sa v takomto prípade dá dosiahnuť:
- súčasným murovaním alebo aspoň vytvorením vhodných zazubení (tzv. káps) v stene, ktorá sa muruje ako prvá,
- správnym kotvením (použijú sa tzv. stenové spony).
Stenové spony = praktická pomôcka
Stenové spony (ploché kotvy) naozaj pomáhajú pri spájaní muriva, ale ako každý stavebný prvok, iba vtedy, keď sa používajú správne.
Koľko kotviacich prvkov použiť?
Na pripojenie nosnej steny k obvodovej stene, resp. k druhej nosnej stene sa používajú dve spony v každej druhej ložnej škáre. Na pripojenie nenosnej priečky k nosnej stene sa používa jedna spona v každej druhej ložnej škáre.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Nezabudnite
Kotvy (stenové spony) z nehrdzavejúcej ocele nemožno vymeniť za podobné pozinkované kotviace prvky pre sadrokartónové systémy. Rozdiel je hlavne v ich životnosti a pevnosti materiálu.
Ako osadiť stenové spony
1. Stenové spony možno zabudovať tak, že sa zamurujú sa do škár muriva, ktoré sa muruje ako prvé v mieste napojenia priečky: polovica kotvy zostane zamurovaná v obvodovej stene a druhá vyčnievajúca časť sa zamuruje neskôr pri vytváraní vnútornej nosnej steny, resp. priečky.
2. Spony (kotvy) sa zamurujú až pri murovaní vnútornej steny:
- Spony ohneme do tvaru písmena L s pomerom strán 1 : 2.
- V každej alebo každej druhej (odporučí statik) ložnej škáre sa zatlačí dlhšie rameno spony do čerstvej malty stavanej vnútornej steny.
- Kratšie rameno sa priskrutkuje do nosnej steny tzv. samoreznou skrutkou a plastovou natĺkacou hmoždinkou (rozperkou).
Praktický tip