Konkrétnu predstavu o vysnívanom dome mali majitelia ešte skôr, ako kúpili pozemok. Návrh domu zverili architektovi Milanovi Csandovi. Musel sa popasovať s umiestnením domu na svahovitom 16 árov veľkom pozemku. Ten sa po odstránení pôvodnej zástavby vyrovnal tak, aby na ňom mohol byť umiestnený bazén i záhrada.
Tehla ako logická voľba
Vysnívaný nízkoenergetický dom sa staval tak, ako si to mladí majitelia predstavovali – z prírodných materiálov. Hrubá stavba z tehlového systému bola preto logickou voľbou. „Tehla je rokmi overený, tradičný a ekologický materiál. Má výborné tepelnoizolačné vlastnosti a dostatočnú akumulačnú schopnosť, ktorá zabezpečuje tepelnú pohodu bez náhlych teplotných výkyvov počas celého roka,“ vysvetľuje domáci pán.
Na stavbu obvodových múrov sa použili tri druhy brúsených tehál. Najväčšia časť je vymurovaná pomocou brúsených tehál s hrúbkou 50 cm s tepelnoizolačnou omietkou. Na niektorých častiach konštrukcie sa uplatnila brúsená tehla s hrúbkou 44 cm so zateplením minerálnou vlnou s hrúbkou 10 cm. Na vymurovanie časti severnej obvodovej steny sa použili tehly plnené minerálnou vlnou s hrúbkou 44 cm. Vonkajšia povrchová úprava obvodových stien kombinuje bielu omietku s kamenným fasádnym obkladom.
Energia zo slnka
Nízkoenergetické domy sa snažia maximalizovať tepelné zisky prostredníctvom veľkých zasklených plôch. Inak to nie je ani v tomto rodinnom dome. Distribúciu tepelných ziskov rovnomerne do celého domu zabezpečuje systém rekuperácie zo vzduchu. Ten zároveň spolu s tehlovými stenami udržiava optimálnu vnútornú mikroklímu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Denná časť je orientovaná na juhovýchod. Cez zasklené steny s hliníkovými profilmi sa táto časť domu otvára do dvora s bazénom. Vďaka veľkej zasklenej ploche si môžu majitelia vychutnávať jedinečnú atmosféru, ktorú vytvára denné svetlo v interiéri. V zimných mesiacoch pomáha zasklený portál maximalizovať solárne zisky z dopadajúcich slnečných lúčov, čo má pozitívny vplyv na náklady na vykurovanie. V lete zamedzujú prehrievaniu interiéru hliníkové žalúzie.
Komfort pre rodinu i návštevy
Ďalšou kľúčovou požiadavkou majiteľov bolo dispozičné rozdelenie stavby na nočnú a dennú časť, ktoré by mohli fungovať samostatne. Návštevy nie sú rušené a svoje súkromie majú zachované aj domáci. Na rozdelenie jednotlivých miestností sa použili rôzne formáty tehál vnútorných priečok.
Obe časti domu sa podarilo dokonale zvukovo odizolovať pomocou akustických tehál. Do nočnej časti sa vstupuje cez odhlučnené dvere s padacím prahom. „Realizácii akustickej deliacej priečky sme venovali mimoriadnu pozornosť. Aby stena na 100 % plnila svoju funkciu, musí byť zrealizovaná podľa technického predpisu. Realizátor musel priečku dvakrát prerobiť, kým bol výsledok podľa našich predstáv,“ smeje sa majiteľ.
Celá galéria: