Pomôže len komplexný prístup
Ak sa chcete dopracovať k domu, ktorý na prevádzku nepotrebuje veľký prísun energie z vonkajších spoločných zdrojov a chcete ho hrdo nazývať nízkoenergetický či nebodaj pasívny, treba sa nad celým domom zamyslieť komplexne. Iba zateplenie alebo slnečné kolektory na streche zo žiadneho domu nízkoenergetický nespravia. Výrazne síce znížia spotrebu energie na vykurovanie, no nízkoenergetický štandard sa tým nedosiahne. Do úvahy treba vziať rozličné faktory – od správneho výberu pozemku a orientácie domu vzhľadom na svetové strany po dobrý projekt, vhodné stavebné materiály, konštrukcie či technológie s tepelnotechnickými parametrami pre nízkoenergetickú výstavbu a v neposlednom rade aj kvalitnú realizáciu. K tomu všetkému treba ešte pridať koordinovaný prístup všetkých zainteresovaných. Všetko treba vopred detailne naplánovať, pretože ak začnete počas realizácie niečo pridávať a meniť, zbytočne sa stavba predraží a skomplikuje, čo nakoniec predlžuje čas návratnosti investície a môže znížiť efekt, ktorý sa snažíte dosiahnuť. Už koncepcia domu v podstate určuje jeho výslednú kvalitu. Bez dobrej koncepcie sa môže dom premeniť na zbierku energeticky efektívnych a inovatívnych prvkov, ale bez súvislostí a logickej previazanosti a môže sa stať, že jednotlivé prvky budú svojimi vlastnosťami dokonca nekompatibilné.
Nie všade je to rovnaké
Inak treba pristupovať k výstavbe energeticky úsporného domu v severných lokalitách s menším počtom slnečných dní a nižšími vonkajšími teplotami a inak v južnej časti krajiny, kde možno počítať s výraznými pasívnymi slnečnými ziskami. Okrem správneho posúdenia klimatických podmienok nezabúdajte ani na samotné osadenie domu na konkrétnom pozemku. Správnou orientáciou na svetové strany sa dá výrazne ovplyvniť energetická bilancia domu. Obytné priestory je vhodné orientovať na juh, juhovýchod a juhozápad, aby sa v nich využilo čo najviac tepla zo slnečných lúčov, či už priamym svetlom cez transparentné konštrukcie, alebo akumuláciou v konštrukciách. Obslužné priestory je vhodné zasa orientovať na sever a vytvoriť tak prirodzenú bariéru proti chladu v obytnej časti. Dôležité je tiež pri energetických výpočtoch vziať do úvahy aj vplyv okolitej zástavby a vysokej zelene.
Vhodné klimatické podmienky
Klimatické podmienky v našich zemepisných šírkach sú vhodné pre nízkoenergetickú a pasívnu výstavbu. Zimy nie sú až také tuhé ako v severných častiach Európy, takže vykurovanie nemusí byť také intenzívne, a letá nie sú zasa prihorúce ako v južnejších oblastiach Európy, takže v dobre izolovaných domoch nie je potrebné ani aktívne chladenie. Čiže prevádzka domu nepotrebuje veľké zdroje energie.
Nezabúdajte na tvar
Všimnite si, že nízkoenergetické a pasívne domy sú tvarovo veľmi jednoduché, bez zbytočných výklenkov a zalomení, balkónov, arkierov, vikierov a ník. Tvar domu predstavuje dôležitý činiteľ v posudzovaní energetickej náročnosti domu. Jednoducho povedané, čím je tvar domu zložitejší, tým je ochladzovaná plocha v pomere k obstavanému priestoru väčšia a tým je vyššia aj spotreba energie na vykurovanie. Je tu aj väčšie riziko vzniku tepelných mostov v stykoch konštrukcií a zvyšujú sa obstarávacie náklady. Nepodceňujte teda faktor tvaru, definovaný pomerom obstavaného priestoru k plochám obvodových ochladzovaných konštrukcií. Ak chcete dostať potrebu energie na vykurovanie v dome pod hranicu 50 kWh/m2, je dôležité dostať sa s faktorom tvaru pod hodnotu 0,7, pretože to znamená, že napriek nízkym hodnotám súčiniteľa prechodu tepla U všetkými použitými stavebnými materiálmi a konštrukciami môže byť energetická náročnosť domu vyššia práve z dôvodu veľkých ochladzovaných plôch obvodových konštrukcií. Faktor tvaru stráca vplyv na energetickú bilanciu domu iba pri masívne zaizolovaných konštrukciách, keď je podiel tepelných strát prechodom obvodovými konštrukciami minimálny.
Obvodoý plášť ako teplý kabát
Obvodový plášť domu, čiže steny, strecha, okná, dvere aj podlahy, by mal mať vynikajúce tepelnotechnické vlastnosti, ktoré zabezpečia zanedbateľné tepelné straty. Nedostatočne tepelneizolačným obvodovým múrom môže z domu unikať až 35 % tepla, naopak kvalitným obvodovým múrom sa dá znížiť spotreba energie na jeho vykurovanie asi o 50 %. V prípade, že staviate dom z tehly, máte na výber medzi murovanou stavbou zo superizolačnej tehly (t.j. z tehly plnenej izoláciou), murovanou stavbou s kontaktným zateplením alebo tehlovou konštrukciou v kombinácii s ľahkými obvodovými prvkami.
Najpoužívanejším spôsobom je u nás kontaktné zateplenie. Dôležité je pritom vyberať výhradne z certifikovaných systémov. Ak v snahe ušetriť skombinujete rôzne komponenty od viacerých výrobcov, výsledkom môžu byť už po prvej zime praskliny, navlhnutá odpadávajúca omietka a iné závažné nedostatky. Najexponovanejším prvkom obvodového plášťa je strecha, ktorá musí odolávať priamym klimatickým vplyvom a okrem toho musí dosiahnuť požadované tepelnotechnické parametre. Pri dimenzovaní hrúbky izolácie v strešnej konštrukcii sa odporúča pamätať na to, že čím menší je sklon strešnej roviny, tým hrubšia by mala byť tepelná izolácia, napríklad pri pultovej streche so sklonom 10˚ by nemala byť izolácia tenšia ako 30 cm a pri pasívnych domoch by mala mať hrúbku minimálne 40 cm. Ak chcete dosiahnuť parametre pasívneho domu, je nutné v ňom zabezpečiť aj vzduchotesný obal – tesnosť obvodového plášťa znižuje tepelné straty a vytvára podmienky na využívanie systému teplovzdušného vykurovania s núteným vetraním a rekuperáciou. Tesnosť by mala odolať podmienkam, ktoré vznikajú aj pri silnej víchrici, čo sa meria tzv. Blower door testom. Ani za extrémnych podmienok by výmena vzduchu netesnosťami domu nemala prekročiť šesť desatín objemu domu za hodinu.
Detaily a kvalita zhotovenia konštrukcií sú dôležité
* článok pokračuje pod formulárom *
Nízkoenergetický dom musí byť bez netesností v konštrukciách a tepelných mostov. Podmienkou je kvalitné a dôsledné vyhotovenie tepelnej izolácie v konštrukčných napojeniach, preto nepodceňujte výber realizačnej firmy. Ani najdokonalejšie a najinovatívnejšie materiály a konštrukcie nesplnia svoju úlohu, ak budú nesprávne použité a nekvalitne aplikované.
Vykurovací systém na mieru
Všeobecný systém, ktorý by sa dal štandardne aplikovať do nízkoenergetických domov, neexistuje. Vykurovací systém a celkový spôsob ohrevu vzduchu a vody v dome by mal byť súhrnom zhodnotených možností a tie sú v každom prípade iné. Základným princípom musí byť racionálne hospodárenie s energiou, potrebnou jednak na vykurovanie, prípravu teplej vody, a jednak na prevádzku elektrospotrebičov. V nízkoenergetických domoch nejde totiž o bežný prístup zásobovania teplom, ale skôr o pokrytie zvyškovej potreby tepla. Vhodné je skombinovať pasívne a aktívne využívanie slnečnej energie, optimálne zvolený vykurovací systém, predovšetkým nízkoteplotný alebo ideálne teplovzdušný a regulované vetranie so spätným získavaním tepla. Uprednostnené by malo byť využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Dôležitý je však správne navrhnutý systém, ktorý nie je zbytočne preplnený predraženými technológiami, len preto, že sa to tam predsa dáva. Napríklad slnečné kolektory na ohrev vody majú zmysel skôr vo väčších domácnostiach, kde je vyššia spotreba teplej vody, prípadne na ohrev vody v bazéne. Ak sa majú využívať aj na podporu vykurovania, treba tomu prispôsobiť vykurovací systém a tu sa začína strácať konečný ekonomický efekt. Predstava energeticky nezávislého rodinného domu je v súčasnosti veľmi lákavá, a to nielen z finančného hľadiska, ktoré nie je zanedbateľné, ale aj z pohľadu ekologického a citlivého prístupu k prírode.
Vetranie pod kontrolou
Nevykašlite sa z úsporných dôvodov na systém vzduchotechniky v nízkoenergetickom dome. Ak sa chystáte investovať do perfektnej izolácie a neprievzdušnosti obvodového plášťa domu, nútené vetranie by malo byť samozrejmosťou. Vetranie oknami je energeticky neefektívne a málo vetraný priestor s dokonale utesneným obvodovým plášťom môže prinášať problémy. Ak dom výpočtovo spĺňa kritériá energeticky pasívneho domu, nerealizovanie vetracieho systému ho posunie na úroveň nízkoenergetického domu. Rovnako pri nízkoenergetickom dome sa nedá zaručiť nízkoenergetický štandard bez vetracieho systému. Správne realizované zariadenie vzduchotechniky zlepšuje aj kvalitu vzduchu, jeho prevádzka je tichá a hygienická. Najefektívnejšie je využitie riadeného vetrania so spätným získavaním tepla.
Aktívne využitie slnečného žiarenia by malo byť samozrejmou súčasťou systému ohrevu vody a vzduchu v nízkoenergetických domoch.
Súčinnosť užívateľa a domu
Nízkoenergetický či pasívny dom má zmysel pre tých, ktorí vopred vedia, čo môžu od neho očakávať a hlavne ako ho užívať. Kvalifikovaná obsluha, správne ovládanie technických zariadení, súčinnosť s nimi, rešpektovanie ročných období a striedania dňa a noci – iba tak budete naplno využívať jeho vymoženosti. Ak je niekto zvyknutý na prekúrené priestory bytu a pobyt doma v ľahkom oblečení, chvíľu mu bude trvať, kým si zvykne na zdravších 20 maximálne 22 °C v nízkoenergetickom dome. Aj zvyk spávať pri otvorenom okne treba prehodnotiť, pretože riadeným vetraním sa dá udržiavať v miestnosti príjemných 20 °C aj s čerstvým vzduchom. Ak chcete mať vyššie teploty vnútorného vzduchu, treba túto požiadavku premietnuť do celkového konceptu domu hneď od začiatku. Je dôležité vedieť, že pri udržiavaní vnútornej teploty na úrovni 20 °C je potreba vykurovacieho tepla najnižšia. Ak zvýšite požiadavku na vnútornú teplotu o 1 °C, zvýšite tým potrebu vykurovacieho tepla o 6 % a ak chcete mať doma 26 °C, tak počítajte s potrebou tepla vyššou o 500 %. Aj rozdielne teploty v miestnostiach treba riešiť už od prípravy konceptu, pretože táto požiadavka si vyžaduje osobitné opatrenia, napríklad lokálne vykurovacie telesá. Netreba zabúdať ani na efektívne využívanie elektrickej energie, a to v podobe úsporných zariadení, domácich spotrebičov, osvetlenia a podobne.
Ruka v ruke s ekológiou
Pri výstavbe nízkoenergetických a pasívnych domov by nemalo ísť len o ušetrené peniaze na vykurovanie, dôležité je vedieť, že už minimálne alebo žiadne využívanie neobnoviteľných zdrojov energie prináša ekologický efekt. Nemali by sme však ostať iba pri tom, ale naše správanie by malo dostať ekologický rozmer v tom, že pri výstavbe dáme prednosť materiálom a technológiám, ktoré šetria životné prostredie, a využívaniu obnoviteľných zdrojov.