Čo je realizačná dokumentácia?
Účelom technického projektu na uskutočnenie stavby je rozpracovať existujúcu projektovú dokumentáciu čo možno najpodrobnejšie tak, aby poskytovala kompletný podklad na prípravu a realizáciu celej stavby. Uvádza a rozoberá všetky konštrukčné detaily, výber stavebných materiálov, skladbu jednotlivých konštrukcií, energetickú náročnosť, typ vykurovania, ale aj statiku či požiarnu bezpečnosť. Keď to trochu nadnesieme, realizačná projektová dokumentácia by mala byť taká kvalitná a detailná, že by dokázala navigovať aj laického svojpomocného staviteľa.
Vďaka realizačnej dokumentácii možno urobiť aj kalkuláciu stavebných nákladov, harmonogram prác a prípravu jednotlivých zhotoviteľov. Slúži tiež často ako podklad na záverečné vyúčtovanie stavebných prác.
Z čoho pozostáva realizačný projekt
Dokumentácia pre realizáciu stavby je krok ďalej od projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie. Jej súčasťou zvyčajne bývajú nasledujúce zložky:
Stavebné výkresy: Detailné výkresy stavebných konštrukcií, ako sú základy, steny, stropy, strechy, schodiská a iné stavebné prvky. Zahŕňa aj detaily konštrukčných spojov, dilatačných škár a ďalších prvkov, ktoré sú potrebné na správne vyhotovenie stavby.
Technické správy a technologické postupy: Tie špecifikujú materiály, postupy a technológie, ktoré sa majú použiť pri výstavbe. Môžu zahŕňať informácie o stavebných materiáloch, povrchových úpravách, hydroizoláciách, tepelnej izolácii a pod.
Mohlo by vás zaujímať
Detailné výkresy inštalácií: Elektroinštalácií, vodoinštalácií, kanalizácie, vykurovania, klimatizácie, plynovej inštalácie a ďalších technických zariadení. Tieto výkresy ukazujú presné umiestnenie a prepojenie všetkých inštalácií a prípojok v dome.
Plán organizácie výstavby: Ukazuje, ako bude stavba organizovaná, vrátane fáz výstavby, logistiky na stavenisku, uskladnenia materiálov, prístupu na stavenisko a bezpečnostných opatrení.
* článok pokračuje pod formulárom *
Rozpočty a kalkulácie: Zahŕňajú náklady na materiál, prácu, techniku a ďalšie výdavky spojené s výstavbou.
Špecifikácie a normy: Ide konkrétne o presné špecifikácie materiálov a technológií, ako aj relevantné normy a predpisy, ktoré sa musia pri stavbe domu dodržiavať.
Zmluvné dokumenty: Zmluvy so subdodávateľmi, harmonogramy prác a ďalšie dokumenty, ktoré upravujú právne a obchodné vzťahy medzi zúčastnenými stranami.
Premyslená dokumentácia znamená kvalitný dom
Je dôležité, aby projektant už vo fáze prípravy technickej dokumentácie uvažoval nad zvoleným stavebným materiálom pre hrubú stavbu. Takto môže využiť všetky jeho prednosti a možnosti. Hrubú stavbu dokáže vyskladať zo systémových produktov tak, aby sa vzájomne dopĺňali a podporovali. To zároveň znamená výrazné zjednodušenie stavby aj minimalizovanie stavebného odpadu, a to poteší vašu peňaženku i životné prostredie.
Dokumentácia pre realizáciu stavby by potom, samozrejme, mala obsahovať všetky detaily, ako na stavbe zabudovať jednotlivé výrobky a prvky stavebného systému. Takto docielite, že hrubá stavby bude zhotovená správne a bez chýb, pričom v konečnom dôsledku vám zaručí príjemné a komfortné bývanie. Absentujúca realizačná dokumentácia vám, naopak, môže spôsobiť zbytočné náklady navyše, pretože kvôli chybám na stavbe treba robiť opravy, búrať a murovať odznova. Nadbytočné náklady sa bohužiaľ môžu vyšplhať na tisícky eur.
Realizačná dokumentácia je kľúčovým nástrojom pre staviteľov a dodávateľov, je totiž predpokladom pre úspešnú a hladkú realizáciu stavby. Určite sa na nej neoplatí šetriť.
Mohlo by vás zaujímať