Čarovné Kašubsko
Región Kašubsko (Kaszuby) niekedy nazývajú aj poľským Švajčiarskom, patrí medzi turisticky najatraktívnejšie regióny našich severných susedov. Je súčasťou Pomoranska a rozprestiera sa na severozápade Poľska. Kraj je bohatý na bujné borovicové lesy, piesočné duny, ale aj rozľahlé pláne, kvetinové lúky a krištáľovo čisté jazerá. V krajine nájdete množstvo tradičných kašubských domov, pochádzajúcich ešte z predindustriálneho obdobia, ktoré obývali pôvodní obyvatelia. Kašubovia sa dodnes považujú za samostatné slovanské etnikum s vlastným jazykom, akousi zmesou poľštiny a jednoduchej nemčiny. A svoje stopy v regióne zanechali aj v podobe charakteristickej architektúry.
Trvácnosť, užitočnosť a krása
Jedno z malebných kašubských údolí nájdete aj pri menšom jazere Grabówko. Oblasť v náručí bukových lesov zaujala aj trojicu súkromných investorov, ktorých spojila veľká vášeň pre rybolov. Ich spoločným snom bolo vytvoriť prázdninové domy v blízkosti jazera a práve Grabówko ponúklo ideálne prostredie na výstavbu. Do projektu sa zapojil poľský architekt Piotr Kowalczyk z gdanskej kancelárie Archmondo, ktorý zdieľa podobnú záľubu.
Jeho prax zahŕňa architektonické aj urbanistické riešenia, interiérový dizajn či dokonca grafiku. Architektonický tím sa usiluje svojou tvorbou prispievať k vytváraniu miest, ktoré sú jednoduché, funkčné a zároveň niečím zaujímavé – v duchu hesla starorímskeho architekta Vitruvia, podľa ktorého sa v architektúre snúbi trvácnosť, užitočnosť a krása.
Pôvodná architektúra v novom šate
Rekreačné bývanie v doline Buków tvoria štyri domy, ktoré možno využívať celoročne. Klienti si želali navrhnúť funkčné kompaktné stavby, ktoré by mohli komfortne obývať rodiny s deťmi. „Proporcie a sklon striech určoval lokálny plán územného rozvoja, ovplyvnili nás aj typické miestne kašubské domy. Ich tvaroslovie sme zachovali, pretavili sme ho však do modernej podoby,“ zdôrazňuje architekt Piotr Kowalczyk. Svetlosivá farba fasád aj sedlových striech a štíty domov obložené smrekovými doskami dodávajú jednoduchým stavbám moderný ráz a prepojenie s prírodou.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Medzi neveľkými objektmi vnikol príjemný spoločný priestor, ako stvorený na stretávanie sa so susedmi. V projekte kládli dôraz na zachovanie súkromných zón jednotlivých rezidentov, čo architekti dosiahli vytvorením krytých terás. Ich zastrešenie jednak podčiarkuje samotnú modernú formu architektúry, jednak poskytuje skvelý priestor na oddych a relax. Veľké terasové okná sa starajú o plné využitie prirodzeného svetla v celom dome – vďaka nim sú interiéry jasné, vzdušné a úzko prepojené s exteriérom.
Priestranné a presvetlené
Vnútorné dispozičné riešenie je opäť pomerne jednoduché, s dôrazom na funkčnosť, komfort a prepojenie s exteriérom. Vchod do každého domu prekrýva minimalistické tmavosivé zastrešenie, ktoré zľahka vystupuje z fasády. Dennú zónu na prízemí tvorí jeden veľký prepojený priestor v tvare písmena L, z ktorého vedie schodisko na prvé poschodie. V podkroví pod sedlovou strechou sú rezidentom k dispozícii tri spálne a jedna kúpeľňa. Výplne otvorov na druhom podlaží sú riešené ako balkónové francúzske okná, vďaka čomu majú izby takisto dostatok svetla.
Ideálne miesto na dovolenku
Celá zástavba je ideálnym miestom pre ľudí, ktorí hľadajú pokoj v blízkosti prírody. Vďaka jazeru si môžu rezidenti užiť rôzne vodné aktivity, ako plávanie, kajak či chytanie rýb. Okolie je tiež známe početnými turistickými trasami, ktoré umožňujú spoznať okolité lesy a kopce. V budúcnosti sa v tejto zóne počíta aj s výstavou ďalších domov, takže tu vznikne malé komorné osídlenie.
Vizitka
Dolina Buków | The Beech Valley
Autori: ArchMondo | Piotr Kowalczyk
Interiérové riešenie: Marzena Pionk
Dodávateľ stavby: Krzysztof Polatowski
Koncept: 2020
Realizácia: 2022
Plocha pozemku jedného domu: 500 m2
Úžitková plocha jedného domu: 86 m2