Reakcia na oheň
Keď sa posudzuje požiarna odolnosť steny, sleduje sa viacero ukazovateľov – či sa zapáli aj malým plameňom, koľko tepla a dymu vyvinie pri horení, aká je najvyššia rýchlosť uvoľňovania tepla alebo dymu, či dymí, či z nej odpadáva alebo odkvapkáva horúci materiál. Podľa toho sa každý výrobok a materiál zaraďuje do určitej triedy reakcie na oheň. Sú to triedy A1, A2, B, C, D, E, F.
Napríklad, neupravené drevo je v triede D a rôznymi úpravami sa môže dostať na úroveň B alebo, naopak, prepadnúť až do F. Bežný polystyrén so samozhášavou úpravou je v skupine E. V najvyššej triede A1 sú nehorľavé výrobky ako tehly, betón, oceľ. To znamená, že v prípade požiaru nehrozí tvorba dymu ani odpadávanie alebo odkvapkávanie horiacich častí z murovanej konštrukcie.
Z hľadiska požiarnej odolnosti teda patrí tehlové murivo k najspoľahlivejším. V rámci uvedených hodnôt požiarnej odolnosti spĺňa funkčné požiadavky na únosnosť, celistvosť a izoláciu.
Dymenie a odkvapkávanie
K základnému písmenu triedy sa pridáva aj charakteristika dymenia a odkvapkávania. Napríklad neupravené drevo má označenie D-d0, s2. To znamená, že pri horení neodkvapkáva (d0), ale veľmi dymí (s2). Z hľadiska odkvapkávania horúceho materiálu môžu byť veľmi nebezpečné polystyrénové podhľady s väčšou hrúbkou.
Šírenie plameňa po povrchu
Výrobok môže buď zabrániť šíreniu plameňa po svojom povrchu alebo ho obmedzovať, resp. ho umožňovať. Nehorľavé výrobky, ako je aj tehla, nešíria po povrchu požiar. Aj táto vlastnosť zvyšuje požiarnu odolnosť konštrukcií vybudovaných z tehlových blokov.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať
Požiarna odolnosť konštrukcií
Požiarna odolnosť stavebnej konštrukcie, a teda aj steny, sa hodnotí podľa času, počas ktorého je stena schopná odolávať požiaru – teplotám, ktoré pri ňom vznikajú – bez toho, aby došlo k jej narušeniu. Táto vlastnosť sa označuje časom v minútach, počas ktorých konštrukcia dokáže odolávať požiaru (zvyčajne od 15 do 180 minút) a písmenami REI (ak ide o nosné steny) alebo EI (ak ide o steny nenosné).
Nosné steny z tehál majú požiarnu odolnosť REI 120 až REI 180 (podľa hrúbky). Znamená to, že takáto stena má požiarnu odolnosť 120 až 180 minút, počas ktorých si zachová únosnosť a stabilitu (R), celistvosť (E) a izoláciu proti sálaniu (I). Teplota povrchu na opačnej strane, ako je požiar, nesmie presiahnuť v priemere 140 °C počas 120, resp. 180 minút. Nenosné priečky z tehál majú požiarnu odolnosť EI 60 až EI 120.
Dom z tehly vás ochráni
Nezabudnite teda, že pri stavbe domu treba uvažovať aj nad takým dôležitým parametrom, akým je požiarna odolnosť stavby. A môžete si byť istí, že v prípade požiaru nehrozí tvorba dymu ani odpadávanie alebo odkvapkávanie horiacich častí z tehlovej konštrukcie. Aj preto bude tehla za každých okolností materiálom, ktorý zaistí bezpečnosť vašej domácnosti.
Mohlo by vás zaujímať