Obkladové pásiky možno začať ukladať po vyzretí vystierkovaných plôch (min. 48 hodín). Na úvod je dôležité presné rozmeranie a vytvorenie plánu ukladania jednotlivých obkladových prvkov tak, aby na seba nadväzovali jednotlivé styčné a ložné škáry a dotvárali ucelenú obloženú plochu bez rušivých elementov. Lepenie obkladu sa začína v úrovni okenného nadpražia. Na zvislo nanesenú lepiacu maltu sa začnú lepiť rohové profily ostenia. Na zlepšenie prídržnosti sa odporúča na rubovú stranu obkladových pásikov naniesť vrstvu malty (hrúbka približne 1 až 2 mm) a obklad realizovať metódou obojstranného lepenia. Po dokončení nadpražia sa skontroluje rovnosť obkladu a odstránia sa eventuálne nedostatky.
Aké tehlové pásiky použiť?
Obklad možno realizovať pásikmi s nízkou nasiakavosťou s prevažne hladkým povrchom alebo pásikmi s rustikálnym povrchom, ktoré sa vyrábajú rezaním celých tehál. Postup ich kladenia je rovnaký, avšak treba mať otvorené aspoň tri balenia a obsahy týchto balení kombinovať, čím sa dosiahne želaný rustikálny efekt.
Pri obkladaní plochy sa kombinujú rovné obkladové prvky so špeciálnymi rohovými tvárnicami. Obkladové prvky sa kladú podľa rozmeraného plánu kladenia tak, aby sa dosiahlo vzájomné previazanie jednotlivých prvkov, a to o polovicu ich dĺžky. Po nalepení plošných celkov sa vykoná posledná kontrola rovnosti obkladu vodováhou. Nakoniec sa tehlový obklad vyškáruje.
Mohlo by vás tiež zaujímať
01. Obkladové pásiky v nadpraží
02. Rohové pásiky
Mohlo by vás tiež zaujímať
03. Tehlové pásiky v ploche
* článok pokračuje pod formulárom *
04. Vtlačenie škárovacej malty
05. Očistenie povrchu škár
Škárovacia malta sa nechá trochu zaschnúť a vytvaruje sa vhodným suchým nástrojom (dreveným kolíkom, gumenou hadicou…). Po dostatočnom zaschnutí škárovacej malty sa nakoniec celá vyškárovaná plocha pozametá metlou „na sucho“.
06. Celoplošné škárovanie
07. Očistenie povrchu
Mohlo by vás tiež zaujímať