Byt pod strechou nenápadného domu v centre Piešťan bol dlhé roky popoluškou. Našťastie, jeho potenciál neostal nepovšimnutý naveky. Noví majitelia – mladí manželia – sa s vervou (a „po hlave“) pustili do prerábania… až kým ich entuziazmus nezbrzdila prvá prekážka. A tak zavolali kamarátovi – dizajnérovi. „Tak to väčšinou chodí, že si ľudia spomenú na architekta alebo interiérového dizajnéra, až keď sa pri rekonštrukcii alebo zariaďovaní vyskytne nejaký problém,“ usmeje sa dizajnér Michal Staško. „Tento dom som poznal – ešte ako malý som sem chodieval na návštevy,“ pokračuje. „Prišiel som teda do priestoru plného remeselníkov, ktorí zameriavali kuchynskú linku, a rovno som sa u majstrov zle zapísal. Hneď ako mi majitelia vysvetlili svoje plány, som totiž videl chyby a zlé riešenia, takže som odporúčal prácu čo najskôr zastaviť. A majiteľov som presvedčil, aby sme začali odznova a poriadne – kreslením a plánovaním. Samozrejme, majstri tým nadšení neboli. Takže spolupráca sa začala pomerne dramaticky,“ spomína dizajnér.
Začať treba premýšľaním
Daniel a Alenka našťastie pochopili, že rekonštrukcia starého bytu je behom na dlhú trať. Pod vedením skúseného dizajnéra teda začali tak, ako treba – premýšľaním. „Tento byt sa rodil pomerne dlho – stále totiž dozrievali nové myšlienky, upravovali sa návrhy, čo celý proces spomaľovalo. Istý čas dokonca majitelia uvažovali aj o tom, že k bytu pridajú podkrovie, ktoré zobytnia. Po zvážení všetkých za aj proti ale od tohto zámeru upustili,“ približuje Michal Staško. „Nakoniec vzniklo podľa mňa to najlepšie riešenie a aj život ukázal, že sme zmeny domysleli a dotiahli do takej miery, s ktorou sú teraz všetci spokojní. Podstatné pritom bolo, že sme sa ponáhľali pomaly,“ zdôrazňuje autor návrhu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Prestavbu začali zdĺhavým čistením starého interiéru od rôznych nánosov a vyhadzovaním priečok – pôvodne bol totiž pomerne veľký byt rozdelený na množstvo malých miestností.
Mladá dvojica síce nebola nadšená búraním, ktoré akoby sa nikdy nemalo skončiť, keď sa však začala črtať nová dispozícia, ich spokojnosť rástla spolu s novým interiérom. Nových priečok nebolo veľa, mali však logické umiestnenie a v dispozícii dôležitý účinok – vo veľkej, atypicky tvarovanej chodbe vytvorili praktický šatník a rodičovskú spálňu, jasne vymedzili aj detskú izbu.
Denný priestor ostal otvorený, kuchyňa je od obývačky a jedálne oddelená len svojím umiestnením v priestorovom „zálive“. Zásahov tu zdanlivo nebolo veľa, atmosféru priestoru však podporili naozaj výrazne. A najmä – boli veľmi prácne. „Kým sme byt dokončili, trvalo to takmer dva roky. Majitelia už boli ku koncu zo všetkého unavení,“ hovorí dizajnér. „Keď sa však konečne nasťahovali, uznali, že cesta, ktorá viedla k ich novému bývaniu, bola síce tŕnistá a náročná, ale oplatila sa,“ dodáva.
Atmosféra francúzskych bytov
„Hneď pri prvej návšteve ma na byte zaujala atypická, trochu záhadná dispozícia šikmo rezaných stien, veľký vstupný priestor a krásny balkón obrátený do dvora,“ hovorí Michal Staško. „Pri rekonštrukcii som sa snažil podporiť isté prvky, vďaka ktorým byt pôsobí takým zvláštnym dojmom – nie je tu napríklad žiadna stiesnená predsieň a celý byt lemuje vysoká, priestranná chodba plná svetla, ktorá mu dodáva atmosféru francúzskych bytov.“
* článok pokračuje pod formulárom *
Na dizajnéra zapôsobila aj nezvyčajná výška miestností v starom dome: „Neskôr som zistil, že okrem pekného vysokého priestoru je tu aj krásna drevená konštrukcia trámového stropu, ktorá bola predtým skrytá pod omietkou. Obnažili sme ju a aj majiteľov celkom očarila. Strop sme teda očistili, do priestoru medzi trámami vložili tepelnú izoláciu a tú nanovo podbili. Na nových doskách sme potom vytvorili patinu, aby sa nelíšili od pôvodných starých trámov. Ako to už chodí, aj tu bolo potrebné pre krásu niečo obetovať – v tomto prípade peniaze, námahu aj čas. Navyše, všetko sprevádzalo množstvo pochybností – či to bude dobre vyzerať, akú patinu vytvoriť… Ale oplatilo sa a strop dnes tvorí dôležitú súčasť interiéru.“
Tehlová stena ako dominanta bytu
Ďalším výrazným staronovým prvkom denného priestoru je tehlová stena: „Vlastne tu tiež bola už dávno, my sme len odkryli jej krásu,“ vysvetľuje dizajnér. „Tehly sú očistené a nanovo vyškárované, kazy sú vybraté a nahradené, zapustené sú elektrické rozvody… Vyzerá veľmi pekne, ale tiež znamenala kopu piplavej práce. Našťastie sme sa ponáhľali pomaly,“ zdôrazňuje dizajnér.
Poetika zašlých čias
Túžbou mladých manželov bolo vrátiť starému bytu pôvab starých časov, rozhodli sa teda zariadiť ho v štýle vintage. Počas rekonštrukcie postupne zhromažďovali starý nábytok z druhej ruky, ktorý nechali opraviť a prečalúniť. „V dennom priestore je nová len kuchynská linka, tiež sa však drží vintage štýlu, v ktorom je ladený celý interiér. Moderné sú tu iba kozubové kachle – pri starých tehlách a trámovom strope by retropiecka už pôsobila násilne,“ vysvetľuje dizajnér.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Mladá rodinka býva v zrekonštruovanom byte asi rok a od začiatku tu boli veľmi spokojní. Michal Staško však nepovažuje byt za definitívne dokončený. „Mnohí ľudia chcú mať hneď na začiatku všetko napevno, vyriešené navždy,“ hovorí. „To je ale chyba – život predsa prináša zmeny, ktorým sa musí bývanie prispôsobovať. Navyše, rodina by sa mala najskôr s priestorom oboznámiť a zžiť. Až časom zistia, čo im vyhovuje a čo treba zmeniť.“
Celá galéria: