Výška debnenia vencov závisí od statického návrhu konštrukcie venca. Šírka debnenia je zvyčajne totožná so šírkou nosnej steny.
Montáž prebieha v piatich krokoch.
- Na spodnú časť vonkajšej vencovej dosky sa nasadia obojstranné osadzovacie spony v počte 5 ks na dva metre. Následne sa vonkajšia vencová doska osadí na nosnú stenu.
- Vnútorná vencová doska sa nasunie do obojstranných spôn. Zárezy na doskách musia byť vždy na hornej strane vencovej dosky, nie pri nosnom múre.
- Armatúra venca sa vloží do priestoru medzi dvomi vencovými doskami.
- Jednostranná spona sa osadí do pripravených zárezov na hornej strane vencových dosiek – do každého zárezu jednu sponu.
- Debnenie sa vyrovná, potom nasleduje betonáž betónovou zmesou predpísanej triedy tak, aby sa zaručilo minimálne krytie výstuže s hrúbkou 20 mm.
Meter obojstranného debnenia vencov možno pripraviť za štyri minúty.
K osadenému debneniu sa vo vodorovnom smere pridávajú ďalšie vencové dosky z vonkajšej aj vnútornej strany. Každý spoj medzi jednotlivými doskami sa zaisťuje zápustkami do dreva alebo klincom cez hranu dosky.
* článok pokračuje pod formulárom *
Vencové dosky sa ľahko opracovávajú, takže sa z nich dajú vytvoriť rôzne tvarové dispozície. Používajú sa pre hrúbku nosných stien od 240 mm.
Pri vytváraní rohov platia rovnaké zásady, ako pri debnení vencov so stropnou konštrukciou.
Najčastejšie chyby pri realizácii
- Nedodržanie predpísaného počtu spôn 5 ks na dva metre, čo pri betonáži môže tlakom betónu spôsobiť roztlačenie vencových dosiek.
- Nedodržanie, respektíve opomenutie zarovnania jednotlivých vencových dosiek a ich následné spojenie zápustkami alebo klincami, čo môže spôsobiť nerovnosť vencov.
- Nesprávne zrealizovaný roh.