Dve hmoty odlíšené farebnosťou fasády aj tvarom strechy spája do jedného objektu komunikačný krčok obložený drevom. Vonkajšia rozdielnosť domu sa pretavuje aj do interiéru a zdôrazňuje rozdielnosť dvoch obytných zón – súkromnej a spoločenskej.
Koncept stavby vyplýva z vysokých nárokov investora na úžitkovú plochu domu. Pôvodným zámerom bol prízemný bungalov s veľkými dispozičnými požiadavkami.
„Hľadala som architektonické riešenie, ktoré udrží kompaktnejší tvar a zároveň bude mať mierku zodpovedajúcu zástavbe prímestského dedinského sídla. Preto som hmotu domu rozdelila do dvoch základných častí,“ hovorí architektka Helena Paz. „Vznikol nápad vzájomne prepojiť hlavnú obytnú miestnosť s traktom spální užším krčkom s obslužnou funkciou, čím dom získal svoj špecifický charakter.“
Architektka našla s investorom spoločnú cestu aj pri osadení objektu na pozemok. „Hoci pôvodná predstava klientov bol prízemný bungalov, nadchli sa pre dvojposchodové riešenie. Dom som navrhla čiastočne zapustený do terénu, aby pôsobil ako stavba so zvýšeným prízemím a nevyčnieval rušivo nad úroveň okolia. V súčasnej dobe, keď je hustá susedná zástavba už dokončená, vnímajú majitelia čiastočné vyvýšenie nad záhradou ako výhodu,“ dodáva.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Jasne čitateľný dom
Zastrešené átrium otvára podkovu domu južnému slnku a umožňuje majiteľom vonkajšie posedenie aj pri letných prehánkach. Stalo sa tak ďalšou obytnou miestnosťou, a preto má drevenú podlahu. Masívne dubové drevo prechádza ako veľkorysý obývací priestor s jedálňou a kuchyňou, tak súkromnou zónou s tromi spálňami. Veľkoformátovú dlažbu v neutrálnej šedej naopak nájdeme na celej ploche spojovacieho krčku a v priestoroch, ktoré tvoria zázemie, vrátane garáže. Súčasťou podzemného podlažia je tiež multifunkčný priestor s priamym vstupom do záhrady, ktorý zatiaľ čaká na konkrétne využitie.
Logickému členeniu domu zodpovedá nielen striktne oddelená podlahová krytina, ale aj odlišná fasáda a konštrukcia jeho jednotlivých častí. Pultová nižšia strecha bieleho spálňového traktu navodzuje intímnejšiu atmosféru než veľkoryso prevýšený otvorený priestor lomenej strechy s drevenými krokvami nad tmavosivou spoločenskou zónou. Tenké oceľové tiahla tu zastupujú priečne väzby tak, aby krov mohol zostať v jednoduchom tvare trojuholníka. Jemný industriálny prvok dovoľuje vyniknúť voľnému priestoru a zároveň korešponduje s konštrukčnými detailmi podobného charakteru.
Farby a tvary
* článok pokračuje pod formulárom *
Previazanosť a logika použitých materiálov i farieb utvárajú poriadok, ktorý zjednocuje a rytmizuje celé prostredie. Biela omietka zostáva zachovaná vnútri aj mimo zóny pokoja. Rovnakým spôsobom tmavosivá fasáda spoločenskej zóny prechádza aj do interiéru a dôsledne dodržiava farebnosť na obvodovej stene prechádzajúcej vnútrom domu. Sleduje linku od vstupného zádveria cez átrium, terasu až do záhrady. Spolu s priehľadom cez okno nad schodiskom tak vytvára svetelnú os domu.
Tmavá fasádna farba sa premieta v interiéri ešte v dvoch kompozičných prvkoch – výrazný obojstranný kozub oddeľuje obývaciu časť od jedálne, masívny murovaný rám spolu s pracovným ostrovčekom ohraničuje priestor na varenie a schováva pohľadovo málo atraktívne boky kuchynskej linky. Každému z týchto priestorových prvkov dodáva tmavá farba efekt v priestorovej hre, či už vnútri, alebo mimo objektu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Klasické tradičné materiály
„V celom dome sú použité neutrálne farby a klasické tradičné materiály, ktorých kombinácia ani po rokoch neomrzí. Tento trvanlivý koncept možno doplniť extravagantnejším nábytkom a svietidlami, ak budú majitelia chcieť výraznejšie farebnosti. Na kontraste bielej a sivej najlepšie vyniká krása dreva,“ hovorí architektka domu. „Vytváram domy a interiéry, ako by som ich projektovala sama pre seba – s citom, starostlivosťou a zodpovednosťou. Vyhľadávajú ma klienti, ktorí sú naladení na rovnakú vlnu. Použité farby a materiály teda patria k mojim obľúbeným. Rovnaké kombinácie sa objavujú aj vonku na terase a oploteniach, čím sa pozemok materiálovo prepája so stavbou.“
Súčasne s projektom domu stavebníci riešili s architektkou aj koncepciu záhrady. Pobytový anglický trávnik nadväzuje na terasu, je ohraničený rozkvitnutou lúkou so stromami a kríkmi, čím vzniká intímnejší pobytový priestor.
Dom v kocke
Úžitková plocha: 280 m²
Zastavaná plocha: 228 m²
Konštrukcia: podpivničená tehlová stavba
Obvodové murivo z tehlových tvárnic plnených izoláciou
Mohlo by vás tiež zaujímať
Pripravené v spolupráci so stavbadomu.net