Čo je to pôdorys domu?
Pri projekte rodinného domu sa stretnete so základnými výkresmi – nájdete tu pôdorys domu, pohľady (teda nárys a bokorysy domu) a rezy. Sú znázornené tak, aby čo najlepšie popisovali hlavné rozmery a informácie (napr. materiály, skladby podláh, umiestnenie a výšky okien).
Pôdorys rodinného domu zobrazuje priestory domu na ploche, pri pohľade zhora. Je to akýsi „plán“ budovy, ktorý obsahuje informácie o veľkosti, tvare a umiestnení miestností, stien, dverí, okien a ďalších stavebných prvkov. Ide o skutočnú „mapu“ domu, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri návrhu a stavebných prácach.
Ako čítať pôdorys domu?
Čítanie pôdorysu nemusí byť také komplikované, ako sa na prvý pohľad zdá. Tu sú niektoré základné tipy, ako správne čítať pôdorys:
- Legenda: Prvým krokom je pozrieť sa na legendu alebo kľúč, ktorý vysvetľuje význam použitých symbolov. Na pôdoryse nájdete symboly pre steny, okná, dvere, a ďalšie prvky. Napríklad steny sa kreslia hrubými čiarami, každý z materiálov sa označuje určitým šrafovaním či farbou, rôzne prvky majú označenie číslami či písmenami.
- Mierka: Výkresy pôdorysov, pohľadov aj rezov obsahujú mierku, ktorá určuje, koľko reálneho priestoru označuje jeden centimeter na výkrese (napríklad mierka 1:100 znamená, že jeden centimeter na pôdoryse reprezentuje 100 centimetrov v reálnom priestore). Pri pôdorysoch rodinných domov sa najčastejšie používa mierka 1:100 a 1:50, konštrukčné a dizajnérske detaily sa vykresľujú v menších mierkach podľa potreby.
- Orientácia: Dôležitou informáciou na výkrese pôdorysu je orientácia na svetové strany. Zobrazuje sa graficky ako kruh so zvýrazneným smerom na sever. Toto je dôležité na posúdenie správneho umiestnenia miestností, napr. z hľadiska využitia denného svetla.
- Označenie miestností: Identifikuje jednotlivé miestnosti v pôdoryse a ich veľkosť.
- Výšky a schodiská: Niektoré pôdorysy obsahujú aj informácie o výške stropov, schodísk a výškové umiestnenie jednotlivých podlaží, ak ide o viacpodlažný dom.
V podrobnejších pôdorysoch nájdete tiež ďalšie potrebné informácie, napr. umiestnenie vodoinštalácie, kanalizácie, plynu, vykurovanie, osvetlenie, umiestnenie vypínačov svetla, elektrických zásuviek a podobne.
Všímajte si v pôdoryse aj vzájomné umiestnenie miestností, priestorov a či vám vyhovujú z hľadiska praktickosti prevádzky a životného štýlu. Predstavte si, ako bude priestor fungovať v praxi. Pomocou pôdorysu môžete zvážiť, kam by ste mohli umiestniť nábytok, ako budú fungovať každodenné činnosti a akým spôsobom sa budú miestnosti využívať.
Mohlo by vás zaujímať
Typy pôdorysov – ich výhody a nevýhody
Každý typ pôdorysu má svoje výhody aj nevýhody. Výber či návrh vhodného pôdorysu závisí od rozmerov, tvaru a terénu pozemku, ale aj od podnebných podmienok. Do oblastí s chladnejšou klímou sú vhodnejšie kompaktné pôdorysy, keďže vďaka menšiemu vonkajšiemu povrchu minimalizujú úniky tepla.
* článok pokračuje pod formulárom *
Strecha je ďalším dôležitým prvkom, ktorý prispieva k celkovému vzhľadu domu. Vo všeobecnosti platí, že čím je pôdorys členitejší, tým je strecha zložitejšia, náročnejšia na vyhotovenie, a teda aj drahšia.
Jednoduché obdĺžnikové pôdorysy môžu mať rôzne typy striech – rovné, sedlové, valbové či pultové. V prípade komplexnejších pôdorysov je ideálna rovná strecha. Ak sa rozhodnete pre šikmú strechu, venujte dostatočnú pozornosť geometrii strechy a konštrukčným detailom. Pri plánovaní vášho rodinného domu je dôležité zvážiť vaše osobné potreby, štýl života a budúce plány. Výber správneho pôdorysu ovplyvní komfort a funkčnosť vášho domova.
Pôdorys domu v tvare obdĺžnika
Výhodou je jednoduchá konštrukcia strechy. Menšia obvodová plocha umožňuje nižšie náklady na kúrenie. Je vhodný pre viacpodlažné domy a dispozície s otvoreným priestorom, ktorý spája obývaciu izbu, jedáleň a kuchyňu. Nevýhodu je, že môže pôsobiť monotónne, niekedy môžu vznikať dlhé chodby.
Pôdorys v tvare písmena L
Tento typ pôdorysu je obľúbený kvôli svojej otvorenosti, kde je priestor terasy krytý z dvoch strán. Jeho tvar dáva možnosť vhodne rozdeliť dom na dennú a nočnú zónu. Vyžaduje však komplexnejšiu strechu, väčší pozemok a má väčšiu obvodovú plochu – čo znamená väčšie náklady na kúrenie.
Pôdorys v tvare písmena U
Tento tvar umožňuje vytvoriť súkromie na terase krytej z troch strán. Často býva súčasťou domu garáž. Je vhodný pre bungalovy – umožňuje členiť priestory na zóny s rôznym stupňom súkromia. Podobne ako v prípade pôdorysov v tvare L vyžaduje zložitejšiu strechu, väčší pozemok a má väčšiu obvodovú plochu. Čiže za kúrenie si opäť priplatíte.
Čítanie a porozumenie pôdorysu vám pomôže dobre pochopiť usporiadanie priestorov a urobiť informované rozhodnutia pri plánovaní a stavebných prácach. Je to prvý krok k úspešnej stavbe domu, ktorý bude spĺňať vaše očakávania a bude praktický pre váš každodenný život.
Mohlo by vás zaujímať