Každý montovaný alebo polomontovaný strop sa stáva nosným až po zabetónovaní, resp. po dosiahnutí návrhovej pevnosti betónu. Preto ho počas montáže a betonáže, treba dôkladne podoprieť.
Nosníky dlhšie ako 4 m musíme podoprieť už pri ukladaní, aby nedošlo k ich poškodeniu v dôsledku nadmerného priehybu od vlastnej tiaže.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Pri keramickom strope je navyše predpísané aj montážne vyvýšenie nosníkov v strede rozpätia. Podopretie musí spoľahlivo uniesť náhodné zaťaženie počas montáže, predovšetkým však zaťaženie od čerstvého betónu.
Ideálne je podoprieť strop pomocou drevených hranolov orientovaných kolmo na nosníky, hranoly zasa podopierajú stojky.
* článok pokračuje pod formulárom *
Vzdialenosť stojok v oboch smeroch môže byť max. 1,75 m. Hodnota montážneho vyvýšenia v strede nosníkov je 1/300 rozpätia. Vyvýšenie nosníkov musí byť plynulé, bez náhlych zlomov. Z hľadiska pôsobenia stropu je optimálne, ak v danom poli stropu nie sú všetky nosníky vyvýšené rovnako, ale vyvýšenie sa plynule mení z nuly pri krajných nosníkoch po predpísanú hodnotu pri nosníkoch okolo stredu stropu.
Inými slovami krajné nosníky sú podopreté vo vodorovnej polohe a smerom k stredu stropu sa vyvýšenie nosníkov plynule zvyšuje po predpísanú hodnotu. Stojky montážneho podopretia sa musia opierať o pevný podklad, najlepšie betónovú dosku. Stojky nesmieme v žiadnom prípade oprieť priamo o nespevnený terén, musíme ich podložiť vhodnými roznášacími pätkami.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Treba dbať aj na to, aby stojky podpier neboli opreté priamo o nespevnený terén, aby sa pri betonáži stropu nezaborili a nedošlo tak k neželanej deformácii, prípadne porušeniu nosníkov. V prípade, že pod stropom je nespevnený terén, musíme pod stojkami vytvoriť pevný podklad napr. z betónových platní, hrubších drevených hranolov a pod.26