Pevnosť
Pevnosť alebo únosnosť je vlastnosť dôležitá nielen z hľadiska celkovej statiky stavby, ale aj z hľadiska jej životnosti. Tehliarske murovacie prvky si napriek veľkým zmenám (výrazné vyľahčenie otvormi) zachovali vysokú pevnosť v tlaku a z tohto hľadiska vedú pelotón murovacích materiálov.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Tepelnoizolačné vlastnosti
V posledných rokoch azda najvyzdvihovanejšou požiadavkou pri výbere stavebného materiálu sú jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Jednotlivé murovacie materiály dosahujú svoje tepelnoizolačné vlastnosti cestou čo najväčšieho vyľahčenia, či už v podobe pórov vnútri materiálu (všetky murovacie materiály), alebo v kombinácii so systémom zvislých dutín (pálené tehly). V prípade tepelnoizolačných vlastností je veľmi dôležité, aby daný materiál bol suchý. Vlhkosť výrazne zhoršuje tepelnoizolačné vlastnosti akéhokoľvek materiálu.
Pálená tehla má aj v tomto ohľade veľký náskok pred inými murovacími materiálmi. Vďaka technológii výroby vypaľovaním je tehla suchá, čo je zárukou deklarovaných tepelnoizolačných vlastností. Kvalitné obvodové steny s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami znamenajú nižšie náklady na vykurovanie. Z hľadiska znižovania spotreby energie, ale aj z hľadiska vytvorenia pocitovo príjemného prostredia na bývanie by sme mali pri výbere prihliadať najmä na tepelnoizolačné vlastnosti, ale aj na tepelnú akumuláciu muriva.
Difúzia vodných pár
Z hľadiska kvality vnútorného prostredia je dôležitá difúzia vodných pár cez konštrukcie. Materiály s nízkym difúznym odporom zabezpečujú optimálny vlhkostný režim a sú prirodzeným regulátorom vlhkosti v obytných priestoroch. Vďaka tomu vytvárajú príjemné prostredie na bývanie.
Požiarna odolnosť
Požiarna odolnosť je vlastnosť, ktorá úzko súvisí s bezpečným užívaním, ale aj so životnosťou stavby. Všetky murovacie materiály sa vyznačujú veľmi vysokými hodnotami požiarnej odolnosti. Tehla ako jediná však hneď pri svojom vzniku absolvuje aj krst ohňom. Vďaka technológii vypaľovania získava tehla svoje jedinečné vlastnosti.
Mohlo by vás tiež zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Tvarová stálosť
Možno málo budúcich stavebníkov venuje pozornosť vlastnosti, ktorú môžeme označiť ako tvarová stálosť. Murovacie materiály by mali po zabudovaní byť tvarovo stabilné a nemali by meniť svoj tvar, respektíve rozmery. Ak to tak nie je, môže po určitom čase vzniknúť až trhliny v murive. Tieto tvarové, respektíve objemové zmeny súvisia s vysychaním niektorých murovacích materiálov.
Tehla opúšťa výrobné linky v absolútne suchom stave, čiže žiadne objemové zmeny spojené s prípadným vysychaním neprichádzajú do úvahy, a preto nehrozí ani vznik trhlín v murive.
Ekológia a zdravotná neškodnosť
Pri výbere stavebného materiálu pre náš dom by sme nemali zabúdať ani na také aspekty, ako sú ekológia a zdravotná neškodnosť. Stavebný materiál by mal byť ekologický, t. j. čo najšetrnejší k životnému prostrediu, a to od svojho vzniku cez zabudovanie, užívanie stavby až po demoláciu stavby po skončení jej životnosti a následnú recykláciu. Pri výbere stavebného materiálu veľa stavebníkov uprednostňuje prírodné materiály.
Požiadavka na zdravotnú neškodnosť murovacích materiálov sa dnes považuje za úplne samozrejmú.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Životnosť stavby
Z užívateľského hľadiska je ďalšou samozrejmou požiadavkou dlhá životnosť stavby za minimálnych nárokov na údržbu. V našich zemepisných šírkach sme zvyknutí stavať dom nielen pre seba, ale aj pre ďalšie generácie, preto je táto požiadavka prirodzená. Tehlové stavby sú v našom povedomí zárukou dlhej životnosti.
Mohlo by vás tiež zaujímať